Haberler » Bilim & Yenilik

Antibakteriyel özelliği dolayısıyla daha çok diş tedavisinde kullanılan ithal ağız gargaralarına alternatif olarak "bor" içerikli gargara geliştirdi. Buluş için hem Türkiye hem de ABD'den patent aldı.
Prof. Dr. Tolga Fikret Tözüm ve ekibi, kendi alanında oldukça başarılı bir tekniği dünya literatürüne kazandırdı. Yeni buluş, dental implant tedavilerinde tedavi süresini kısaltırken cerrahi operasyonun üç boyutlu olarak ayarlanabi...
"Tam Otomasyonlu Hasta Çene Dayama Sistemi" sayesinde hem zaman hem de diş ve diş eti hastalıklarının teşhisinde daha net sonuçlar alınması sağlandı.
Tümör nedeniyle çene kemiğini kaybeden ve geçirdiği ameliyatlara rağmen sonuç alamayan 17 yaşındaki Neslihan Karakaşlılar, Türk doktorların 7 yıllık çalışması ile adeta yeniden doğdu. Kadavradan çene kemiği üreten uzmanlar, bu...
TÜBİTAK ve 5 üniversitenin iş birliğinde, yerli teknolojiyle, kaplaması bor madeninden yapılan diş implantı geliştirildi. Yeni teknoloji ile yapılan implantlar, kemiğin iyileşme sürecini kısaltacak ve dayanıklılığı artıracak...
Türk bilim insanları, erken teşhis edilemediği için yakalananların yarısının 5 yıl içinde hayatını kaybettiği ağız kanseriyle daha etkin mücadele için yeni bir biyopsi fırçası geliştirdi. Testlerde mevcut fırçalardan daha ucuz...
Londra King’s College’deki araştırmacılar yeni bir yaklaşım üzerinde görüş bildirdiler. Alzheimer ilacı kullanılarak yapılan doğal diş tedavi metodu diş tedavisinde devrim yaratabilir.
Almanya'da kurduğu şirketle biyoteknolojik ilaçların üretiminde kullanılan teknolojik altyapıyı tasarlayan Dr. Aziz Çaylı, bu şirketteki hisselerini devrettikten sonra yerli teknoloji geliştirmek üzere İzmir'de yatırım yaptı.
Diş hekimine gitmeyi sevmeyenler 1900’lü yılların diş hekimliğinden bir kesite bu yazı ile göz atabilir.
Virüslerin, kurbanlarına sabahları bulaştığında çok daha tehlikeli olduğu ortaya çıktı.
Uludağ Üniversitesi öğrencileri, "Zika virüsü"nün de taşıyıcısı olan sivrisineklere karşı yüksek frekansta ultrasonik ses üreterek 3 metrekarelik koruma alanı oluşturan cihaz tasarladı.
Türkiye'de tasarlanıp üretilen ve 5'inci yılını dolduran ilk yerli gözlem uydusu RASAT, dünya etrafında 26 bin 724 tur attı, 11 milyon metrekarelik alanı taradı ve bin 800 şerit görüntüyü yer istasyonuna aktardı.
CERN'e dünyada kabul edilen ilk tıp öğrencisi, bir Türk. Çalışmalarına başlayan Ahmet Serdar Mutluer, merkezin İleri Fikirler Oluşturma Departmanı'nda, sinir bilimi üzerine çalışma yürütüyor.
Amerikalı bilim adamları titanyum ve altını karıştırarak şimdiye kadar bilinen en sert metali elde etti.
Almanya’daki Tubingen Üniversitesi’nde insan vücudundaki bakteri savaşını araştıran bilim adamları, yeni bir antibiyotik türü keşfetti.
Sivas'ta 5 bin metrekare kapalı alanda faaliyet göstermeye başlayan ASELSAN Hassas Optik Üretim Tesisi ile Türkiye'nin, dünyanın mercek üssü konumuna getirilmesi hedefleniyor.
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Acar, kök hücre alanındaki gelişmelerin son derece hızlı olduğunu belirterek, bu konuda Türkiye'nin iyi bir yerde olduğunu ve kök hücre tedavide çığır açacağını söyledi.
Türkiye'de ilk kez yerli morfin geliştirerek ruhsat alan Hacettepe Üniversitesi, yerli aşı konusunda da çalışmalarını tamamlayarak Hepatit B aşısı üretti.
Her yıl milyonlarca doların yurt dışına çıkmasına neden olan kemik tozu, TÜBİTAK ve Sağlık Bakanlığı'nın desteğiyle artık helal standartlarda Türkiye'de üretilecek.
Doç. Dr. Ahmet Yağcı'nın üst çene genişletmesinde kullanılan aparatların çürük başlangıcına etkisini araştırdığı çalışması, AJO-DO'ya kapak oldu.
Gelişen teknoloji ile sağlık hizmetleri de cep telefonlarına taşınıyor. Doctor Turkey tarafından oluşturulan online sağlık hizmeti kapsamında kişinin bulunduğu ortamdan bir tık ile online sağlık hizmeti almak artık mümkün.
İngiltere’de yapılan bir araştırma Alzheimer’in ameliyat aletleri, kan nakli ya da diş tedavisi yoluyla insandan insana geçebileceğine işaret ediyor.
Bilim adamları, ABD'nin Duke Üniversitesi'nde yaptıkları araştırmalar sonucunda ağrıları 1 aydan uzun süre dindiren bir kök hücre tedavisi geliştirmeyi başardı.
Dişlerden alınan kök hücrelerle kör farenin görme işlevi geri getirildi. Yakın gelecekte kornea körlüğü diş kök hücreleri aracılığıyla tedavi edilebilir.
Bir mine anomalisi olan molar insizal hipomineralizasyonu, Bisfenol A (BPA) kaynaklı olabilir. Yeni bir çalışma yapan bilim adamları, BPA alan farelerin diş minesinde de benzer hasar bulduklarında çalışmaları sonuçlandıracaklar.
Hacettepe Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Bölümü bilim adamları, yeni bir hastalık tanımlayarak tıp literatürüne girdi.
Türk bilim adamları tarafından yürütülen bilimsel çalışmada, "hegzagonal bor nitrür"ün ağız içinde bakterilerin oluşumunu önleyerek diş taşı oluşumunu engellediği tespit edildi.
Ağızda kanser gibi nedenlerle oluşan büyük kemik kayıplarında, büyüme faktörünün yanı sıra özel bir serum ve kemik tozunun kullanıldığı tedavi yöntemiyle doğala yakın yeni kemik dokusu elde edildi.
Bilim adamları ağız kanserlerinin daha iyi tedavi edilebilmesi için yeni bir buluşa imza attı. Bu buluş ile ağız kanseri tedavisinin önü açılabilecek.
Amerika Tufts Üniversitesi’nde yaşları 7 ve üzeri olan 200’ün üzerinde çocukta yapılan araştırmada, mandibular anestezi yapılan çocuklarda yapılmayanlara oranla 20 yaş diş eksikliğinin daha fazla görüldüğü saptandı.
1 2 3 4 »