Adeziv Dental Materyallere İtme Testi Mekanizması Patent Aldı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Emre Mumcu ve Doç. Dr. Canan Akay’ın geliştirdiği “Specification Adjustable Thrust Test Support Mechanism” uluslararası patent başvurusu, olumlu sonuçlandı.
Adeziv Dental Materyallere İtme Testi Mekanizması Patent Aldı Adeziv Dental Materyallere İtme Testi Mekanizması Patent Aldı
Adeziv Dental Materyallere İtme Testi Mekanizması Patent Aldı

Diş hekimliğinin Protetik Diş Tedavisi, Restoratif, Endodonti, Pedodonti, Ortodonti gibi birçok bölümünde, adeziv dental materyaller kullanılıyor. Bu materyaller üzerine uygulanan itme testi genellikle materyale dikey olarak uygulanan sabit bir yük altında iki yüzey arasındaki kopmaya-kırılmaya karşı direnci ölçmek için gerçekleştirilmekte.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Emre Mumcu ve Doç. Dr. Canan Akay'ın geliştirdiği adeziv dental materyallere uygulanan itme testiyle, bir bağlantıdaki yapıştırıcının (adezivin) performansını karşılaştırmak, yapıştırdığı iki yüzey arasındaki bağlantının kuvvetini ve mekanik tepkisini belirlemek amaçlanıyor. Böylece, pazara sunulan yeni ürünlerin ve mevcut materyallerin push out testi ile adezyon kabiliyetlerinin değerlendirilmesi, eski ürünlerle rakamsal mukayese için tekrarlanabilir bir standart oluşturulabilmesi sağlanacak.

Adeziv Dental Materyallere İtme Testi Mekanizması Patent Aldı

Advertisement

 

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement