Aspirin Covid-19 Hastalarında Ölüm Riskini Azaltabilir

Covid-19 pandemisinin tedavisi için aşı çalışmaları, ilaç denemeleri tüm dünyada devam ediyor. Son olarak ABD’de gerçekleştirilen bir araştırma, düzenli Aspirin kullanan corona virüs hastalarında ölüm riskinin yüzde 47 daha az olduğunu söylüyor. Araştırmanın yazarları, ölümlerdeki temel etken olan kan pıhtılaşmasına karşı, ilacın kan sulandıran etkisinin umut verici olduğu görüşünde.
Aspirin Covid-19 Hastalarında Ölüm Riskini Azaltabilir Aspirin Covid-19 Hastalarında Ölüm Riskini Azaltabilir
Aspirin Covid-19 Hastalarında Ölüm Riskini Azaltabilir

ABD’deki Maryland Tıp Fakültesi’nde yeni yapılan bir çalışma, uygun fiyatlı ve kolay ulaşılabilen bir ilaç olan Aspirin’in yeni tip corona virüs (Covid-19) hastalarının tedavisinde etkili olabileceğini gösterdi. “Anesthesia and Analgesia” isimli dergide yayınlanan araştırmada, bilim insanları 412 Covid-19 hastasının tıbbi kayıtlarını inceledi. Yaş ortalaması 55 olan hastaların yaklaşık dörtte biri, hastaneye yatmadan önce veya hastaneye yattıktan sonra kardiyovasküler hastalıkları için her gün düşük doz Aspirin alıyorlardı.

Araştırmacılar, Aspirin kullanımının mekanik ventilatöre takılma riskinde yüzde 44, yoğun bakım ünitesine kabul riskinde yüzde 43 ve en önemlisi hastanede ölme riskinde yüzde 47 azalma ile ilişkili olduğunu buldu. Aspirin alan gruptaki hastalar, hastanede yatarken majör kanama gibi istenmeyen olaylarda önemli bir artış yaşamadılar.

Çalışmayı yürüten Dr. Jonathan Chow, “Elde ettiğimiz sonuçlar doğrulanması gereken kritik bulgulardır. Bulgularımız doğrulanırsa, Aspirin Covid-19 hastalarında ölümleri azaltmak için yaygın olarak kullanılabilir” diyor.

Advertisement

Pıhtılaşma Temel Ölüm Nedenleri Arasında

Covid-19 enfeksiyonları, kalpte, akciğerlerde, kan damarlarında ve diğer organlarda oluşabilecek tehlikeli kan pıhtıları riskini artırır. Nadir durumlarda kan pıhtılarından kaynaklanan komplikasyonlar, ölümün yanı sıra kalp krizi, felç ve çoklu organ yetmezliğine neden olabilir.

Çalışmanın ortak yazarlarından Dr. Michael A. Mazzeffi, "Aspirin’in kan inceltici etkisi nedeniyle Covid-19 hastalarına fayda sağladığına inanıyoruz. Covid-19 teşhisi konan hastalar, doktorlarına danışarak günlük aspirin almayı düşünebilirler" diyor. Kronik böbrek hastalığı nedeniyle kanama riski artmış olanlar veya kan sulandırıcılar gibi belirli ilaçları düzenli olarak kullananlar Aspirin’i güvenle alamayabilirler. Hastalar, kendileri için Aspirin kullanmanın güvenli olup olmadığını doktorlarıyla görüşmeliler.

Haber: Elvan Genç (VYG)

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement