Dental Sektör 50 Firma ile Dubai’deydi

Diş Malzemeleri Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DİŞSİAD), 50 firma ile Dubai’de düzenlenen AEEDC ağız ve diş sağlığı ekipmanları fuarına çıkarma yaptı. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ile ortak kurulan Türk pavilyonunda ise 36 Türk firması yer aldı. DİŞSİAD Başkanı Erkan Uçar, “Bu fuarda Türk firmalarının gerçekleştirdiği ticaret hacminin sektör ihracatına 50 milyon dolarlık katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.
Dental Sektör 50 Firma ile Dubai'deydi Dental Sektör 50 Firma ile Dubai'deydi
Dental Sektör 50 Firma ile Dubai'deydi

Geçen yılı 250 milyon dolar ihracatla kapatan ağız ve diş sağlığı malzemeleri sektörü Türkiye’nin toplam ihracatına katkı vermeye devam ediyor. Sektörün çatı STK’sı Diş Malzemeleri Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DİŞSİAD), Dubai’de düzenlenen AEEDC ağız ve diş sağlığı ekipmanları fuarına 50 firma ile çıkarma yaptı. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ile ortak kurulan Türk pavilyonunda ise 36 Türk firması yer aldı. Pavilyonun açılışını DİŞSİAD Başkanı Erkan Uçar, İKMİB Başkanı Adil Pelister ve her iki derneğin temsilcileri gerçekleştirdi. Üç gün süren fuarda gerçekleştirilen ticaret hacminin sektör ihracatına yaklaşık 50 milyon dolarlık katkı vermesi bekleniyor.

En Büyük Rakipler Kore ve Çin

DİŞSİAD Başkanı Erkan Uçar, Dubai’deki fuarın Türk dental sektörü açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Uçar, “Dört yıl önce bu fuara 12 firma ile katılmıştık. Bu yıl 50 firmamız ile buradayız. Dubai’den Kuzey Afrika’ya ve Hindistan’a açılmak istiyoruz. Burada en büyük rakiplerimiz Kore ve Çin. Katılımcı firmalarımızın tamamı üretici. AEEDC fuarını EMEA bölgesine, Afrika kıtasına ve Güneydoğu Asya’ya ihracat kapısı olarak nitelendiriyoruz. Bu nedenle Dubai’de katılımcı firma sayısı özelinde her yıl yüzde 30 oranında büyüme hedefi koyduk” dedi.

Advertisement

5 Yıllık İhracat Hedefi 1 Milyar Dolar

Erkan Uçar, ağız ve diş sağlığı malzemeleri sektörünün geçen seneyi 250 milyon dolar ihracatla kapattığına dikkat çekti. Uçar, “İhracatta her yıl yüzde 35 büyüme hedefimiz var. Bu yıl 25-28 Mayıs tarihleri arasında 18’incisini düzenleyeceğimiz İstanbul Ağız-Diş Sağlığı Cihaz ve Malzemeleri Fuarı (IDEX) sektörümüz için büyük önem arz ediyor. Geçen yıl 80’in üzerinde ülkeden 25 bin yabancı ziyaretçiyi İstanbul’da ağırlamış ve dört günde 200 milyon dolarlık ticaret hacmi yakalamıştık. Bu rakamların üzerine çıkmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement