Diş Kliniği, ADSP, ADSH Yatırımı Yapılmadan Ön İzinler Alınmalı

ND Mimarlık’ın kurucu ortakları Yüksek Mimar Nurgül Akgündüz Üstdağ ve Mimar Durmuş Üstdağ’dan diş kliniklerinde değişen ihtiyaçlar konusunda bilgiler aldık. Klinik tasarımı konusunda 18 yıllık tecrübeyle hizmet veren ekip, yeni yönetmeliğin kurulacak olan muayenehane, ADSP veya ağız ve diş sağlığı hastaneleri için gerekli olan fiziki şartları değiştirdiğini, herhangi bir yatırım yapılmadan ön izinlerin tamamlanması gerektiğini vurguluyor.
Diş Kliniği, ADSP, ADSH Yatırımı Yapılmadan Ön İzinler Alınmalı Diş Kliniği, ADSP, ADSH Yatırımı Yapılmadan Ön İzinler Alınmalı
Diş Kliniği, ADSP, ADSH Yatırımı Yapılmadan Ön İzinler Alınmalı

ND Mimarlık kuruluşundan bu yana yurt içinde ve yurt dışında birçok projeye imza attı. Toplu konut projeleri, mağazalar, ofisler, oteller, konutlar ve klinik projeleri gibi çeşitli proje dallarında uzman kadrosu ile hizmet veren şirketin medikal markası ise Dent Tasarım.

Dental sektörde 18 yıllık tecrübeye sahip ND Mimarlık firmasının kurucu ortakları Yüksek Mimar Nurgül Akgündüz Üstdağ ve Mimar Durmuş Üstdağ, bugüne kadar gelmiş olan yönetmelikleri ve diş hekimliği alanında yaşanan teknolojik değişimlerin tamamını göz önünde bulundurarak, diş klinik tasarımının sadece iç mimari projelendirme işi olmadığının altını çiziyor.

Kliniğin fonksiyonel iş akışının çıkartılması, mimari planlama, kullanılacak tüm altyapısal elemanlar, gelecek teknoloji ve ihtiyaçların öngörülmesi, ön izin ve ruhsat süreçleri ve tüm bunları destekleyen estetik değerlerin kaliteli ve ergonomik şekilde çözümlenmesi bir bütün olarak değerlendirilmeli diyen Üstdağ çiftine, diş kliniklerinde değişen ihtiyaçları sorduk.

Advertisement

Yeni kurulan klinikler, oldukça iddialı iç mimari düzenlemelere sahipler. Estetik bir görünüm, sağlık mekanlarına neler katıyor?

Diş Kliniği, ADSP, ADSH Yatırımı Yapılmadan Ön İzinler Alınmalı
Durmuş Üstdağ ve Nurgül Akgündüz Üstdağ 

Sağlık mekanlarının steril ve soğuk yapısı, kişilerin diş tedavilerinden korkma ve kaçınma durumlarını tetikleyebilmekte, estetik kaygıları olmayan klinikler ise teknoloji ve hijyen standartlarının sorgulanmasına neden olmaktadır. Mimari yaklaşımımızın amaçlarından biri, klinik iç mekanlarının soğuk ve tedirgin edici algısını değiştirmektir. Kaliteli ve sıcak malzeme seçimi, rahat renkler ve dokuların projeye dahil edilmesi, mekanlarda bitki kullanımları, bekleme alanlarının estetik ve fonksiyonel tasarımları ile kullanıcı dostu haline getirilmesi ile hastaları kliniğin içine davet eden mekanları oluşturmaktayız.

Klinik mobilyaları tasarımı ve imalatı da yapıyorsunuz. Klinik mobilyalarında ihtiyaçlar nasıl değişiyor?

Tasarımını yaptığımız kliniklerin tümünde, tamamen o kliniğin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirdiğimiz iç tasarımlar oluşturmaktayız. İç mekanların ihtiyaç duyduğumuz tüm ahşap, metal ve hareketli mobilyaların da birebir imalat detaylarını geliştirerek, üretiyoruz.

Gelişmekte olan dijital teknolojiler, yenilenen dental cihazlar, çağımızın yenilenen fonksiyonelliğine göre tasarımını yaptığımız mobilyalara tabi ki detaylar eklemekteyiz. Klinik dolaplarının çekmece yükseklikleri ve iç bölümlenmeleri, üst dolapta kullanmakta olduğumuz hijyen box iç detayları, bekleme alanlarında ve muayene odalarında kullanılan teknolojilere paralel üretilen mobilyalar tasarımlarımızla birlikte şekillenmektedir.

Yeni yönetmelik, klinik kuracaklar için neleri değiştirdi? Yeni klinik kurma süreçleri nasıl işliyor? Ne tür sorularla karşılaşıyorsunuz?

Yeni yönetmelikte kurulacak olan muayenehane, ADSP, ADSM veya ağız ve diş sağlığı hastaneleri için gerekli olan fiziki şartlar değiştirildi. Muayene odası, bekleme salonu büyüklüğü, tuvalet sayıları ve total alan gibi konularda değişiklikler yapıldı.

Bunun yanında en önemli konu ruhsat alma süreci, ön izin, ruhsat ve faaliyet izni alınması şeklinde üç aşamalı hale getirildi. Burada her bir sürecin birbirini takip edecek şekilde planlama yapılması, kiralama, satın alma ya da herhangi bir yatırım yapılmadan önce mutlaka ön izin sürecinin tamamlanması gerekliliği çok önemli.

Son dönemde en çok karşılaştığımız sorular yer bulma ve ön izin aşamalarında oluyor. Mekânın hem mimari konulardaki yeterliliğini hem de ruhsat aşamalarına uygunluğunu denetliyor, aynı zamanda itfaiye ve belediye izinleri konusunda değerlendirmeler yapıyoruz. Mutlaka referansları tarafından da tavsiye edilen, konunun uzmanları ile çalışılmasını önermekteyiz.

Var olan kliniğini yenilemek isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle yenilemenin boyutu, mimari planlama üzerinde mi yoksa iç mimari dokunuşlarla mı yapılmak isteniyor bu konuyu değerlendirmek gerekiyor. Oda eklenmesi, yeni işlev kazandırılması, mekân bölünmesi gibi konular ruhsata tabi olduğu için yeniden izin aşamalarını konuşuyor olacağız. Mimariye müdahale edilmeyen yenilemeler için kliniğin tümünde, kurumsal kimliğin izlerini taşıması gerekliliği önceliğiniz olmalı. Gelişmeye devam edecek teknolojileri, fonksiyonel ve ergonomik ihtiyaçları göz önünde bulundurarak öngörülü yenilemeler yapmalarını tavsiye ediyoruz.Klinik Konusunda Uzman, Dent Tasarım

ND Mimarlık’ın Dent Tasarım markası, Türkiye’de dental klinik konusunda uzmanlaşmış ilk, dünyada ise sayılı mimarlık ofislerinden biri. Şirket, Bugüne kadar geçen sürede yürürlüğe girmiş tüm yönetmeliklere, ruhsatlandırma aşamalarına, medikal cihazlara, klinik işleyişlerine hâkim olarak yıllardır kaliteden taviz vermeden üretmeye devam ediyor.

Dental sektördeki fuarları, gelişen yenilenen teknolojileri kesintisiz takip eden firma, unit ve dental cihaz üreticilerini ülkelerinde ziyaret ediyor. Şirketin proje ve uygulama ekipleri, planlama, ruhsatlandırma ile altyapı uygulama anlamında konularının uzmanı. Yaptığı işin her zaman arkasında duran ekip, bu sayede müşterileri ile tekrar tekrar çalışma şansına sahip olabildikleri için gururlu.


 

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement