Doktora Tehdit Cezasız Kalmadı

Sağlık Bakanlığı’na ait 184 SABİM hattını arayarak doktoru tehdit eden kişiye, paraya çevrilmeksizin hapis cezası verildi. AHEF Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu 2. Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan, sonuçtan memnuniyetlerini dile getirdikten sonra 184 SABİM hattının, şikâyet tehdit hattı değil, bilgilendirme hattı olması gerektiğini vurguladı.
Doktora Tehdit Cezasız Kalmadı Doktora Tehdit Cezasız Kalmadı
Doktora Tehdit Cezasız Kalmadı

Sağlık Bakanlığı’na ait 184 SABİM hattını arayarak doktoru tehdit eden kişiye hapis cezası (para cezasına çevrilmeksizin) verildi. Aile Sağlığı Merkezi’ne başvuran şahıs, yanında olmayan eşi için ilaç yazdırmak isteyince, aile hekimi, başvuru usulüne uygun bir şekilde eşinin randevu alması gerektiğini söyledi. Buna sinirlenen şahıs, Alo 184 hattını arayarak, aile hekimini kastedip, “doktoru dövüp haberlere mi çıkalım, illa kavga mı edelim” ifadelerinde bulundu.

Şahsın sarf ettiği bu sözler gerek 184 hattı personelince ve gerekse de Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü’nün konuyla ilgili yazısında "SABİM Başvuru Detayları Evrakı’’nda tutanak altına alındı. İlçe Sağlık Müdürü’nün TCK 279 ve TCK 280. maddeler gereği görevi esnasında öğrendiği suçları bildirmekle yükümlü olması sebebiyle aile hekimine karşı işlenen tehdit suçunu Cumhuriyet Başsavcılığı’na derhal bildirmişti. Bunun üzerine gerekli tahkikatlar sonrası şahıs hakkında kamu ası açıldı ve ceza-i müeyyide uygulandı.

Dava aşamalarında şahıs, "asıl kendisinin mağdur olduğu, doktorun yüzüne karşı tehditte bulunmadığı fakat Alo 184'ü arayarak doktoru dövüp haberlere mi çıkalım kavga mı edelim dediğini, ancak doktoru kastetmediğini" söylerek savunma yaptı.
{reklam}
Sanığın sözleriyle, ruh dinginliğini iç huzurunu bilinç ve irade özgürlüğünü ihlal ederek tehdit ettiği, atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğu kanaati oluştuğu, üzerine atılı suçtan TCK gereği tayin edilen cezada 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu'na eklenen fıkra içeriğiyle 1/2 oranında artırım yapılarak, sanığın hapis cezası ile mahkumiyetine karar verildi.

Advertisement

Direkt Adli Makamlara Bildirilmeli

AHEF Yönetimi, konu hakkında görüşünü, “184 SABİM hattı personellerinin kamu görevi icra etmeleri sebebiyle kendilerine iletilen bu tür tehdit, hakaret vb. gibi suçları, TCK 279 ve 280. maddeler mucibince direkt adli makamlara bildirmeleri gerekirken İlçe Sağlık Müdürlükleri’ne iletmeleri eksikliktir” sözleriyle bildirip, bu eksikliğin en kısa zamanda 184 SABİM hattı personeline verilecek eğitimlerle düzelmesini beklediklerinin altını çiziyor. Federasyon, sağlık personeline yönelen her tür tehdidin cezasız kalmayacağı ve böylesi kendini bilmezlerin karşısında hukuk devletinin olduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulamakta.

Haber: Elvan Genç (VYG)

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement