Kelepçeli Diş Tedavisine Tepki

Gezi Davası nedeniyle tutuklanan Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, cezaevinden hastaneye götürülüşlerinde yaşadıklarını anlatan bir mektup yazdı. Elleri kelepçeli şekilde dişinin çekildiğini anlatan ve tıp etiğine vurgu yapan Yapıcı hakkında Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) bir açıklama yayınladı.
Kelepçeli Diş Tedavisine Tepki Kelepçeli Diş Tedavisine Tepki
Kelepçeli Diş Tedavisine Tepki

Gezi Parkı Davası’nda 18 yıl ceza alan 72 yaşındaki Mücella Yapıcı, tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan bir mektup yazdı. Basına yansıyan mektupta, Yapıcı’nın, 3’ü kendi talebi dışında ve 2’si kendi talebiyle hastaneye götürülüşlerinde yaşadıkları yer alıyor.

Türk Dişhekimleri Birliği’nin (TDB), konu hakkında yaptığı açıklamada “Yüksek Mimar Mücella Yapıcı’nın basında yer alan yazısından; ağız ve diş sağlığı hizmeti alırken kelepçelerinin çıkartılmadığı ve tıbbi bilgilerinin kendisine değil, cezaevi görevlilerine verildiği üzüntüyle öğrenilmiştir. Konuyla ilgili araştırma, yazıda bahsi geçen hastanenin bulunduğu yer itibariyle İstanbul Dişhekimleri Odası tarafından yapılacaktır. Ancak belirtmek gerekir ki, hastalar için savunulan standartlar esas olarak tutuklu ve hükümlüler için de geçerlidir. Ve özel olarak belirtilmelidir ki 70 yaşından büyük, eğitimli ve kovsanız bu ülkeden başka bir yere gönderemeyeceğimiz değerli insan Mücella Yapıcı’nın diş tedavisi sırasında, nasıl bir kaygı ile kelepçelerinin açılmaması kararı verildiğini anlamakta güçlük çekiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada diş hekimliği mesleğinin etik kurallar gözetilmeksizin yapılmasının çoğu zaman hastaya ve her zaman mesleğe zarar vereceği hatırlatılırken, “Diş hekimliği etik kurallarının başında insan sağlığına, hayatına ve şahsiyetine ihtimam ve hürmet göstermek vardır. Tutuklu ve hükümlülerin şahsiyetine ihtimam ve hürmet göstermek de bu bağlamda diş hekimliği etik kurallarının bir parçasıdır” denildi.

Advertisement

“Diş Hekimi Özellikle Talep Etmedikçe Hastanın Kelepçesi Çıkartılmalıdır”

TDB’nin açıklamasında, tutuklu ve hükümlülere sunulan sağlık hizmeti sırasında alınması gereken tutuma ilişkin kurallar da hatırlatıldı: “Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzük ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin "Avrupa Cezaevi Kuralları" Başlıklı (87) 3 No`lu Tavsiye Kararı uyarınca hükümlünün muayene edilmesinde asıl olan kelepçesiz olmasıdır. Tutuklu ve hükümlülerin sağlık hizmeti almaları sırasında uyulması gereken kurallar Sağlık, Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının birlikte düzenledikleri “Üçlü Protokol”de belirlenmiştir. Her ne kadar söz konusu Protokol’de yer alan pek çok hüküm uluslararası sözleşmelerle belirlenen standarda aykırı olsa da, tutuklu ve hükümlü hastanın tedavisi güvenli odada yapılır, hekim özellikle talep etmediği takdirde odada güvenlik görevlisi bulunamaz hükümleri söz konusu Protokolde yer almaktadır. Bütün bu kural ve düzenlemelerin birlikte değerlendirilmesinde, hekim tarafından gerekli görülmediği sürece hastanın kelepçesi de çıkartılmalıdır”.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement