Meslek Hastalığı Tartışmaları Sürüyor

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsün meslek hastalığı kabul edilmesine dair bir genelge yayınladı. Genelgede, yasal haklardan yararlanabilmek için hastalığın mesleki faaliyetler nedeniyle oluştuğunun ispatı, sağlık çalışanlarına bırakılıyor.
Meslek Hastalığı Tartışmaları Sürüyor Meslek Hastalığı Tartışmaları Sürüyor
Meslek Hastalığı Tartışmaları Sürüyor

Sağlık Bakanlığı, ‘Covid-19 Nedeniyle Vazife Malullüğü’ hakkında bir genelge yayınladı. Genelgede, “Çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı ortaya çıkan meslekte kazanma veya çalışma gücü kayıpları ile vefat hallerinde sigortalılar, illiyet bağının kurulması şartıyla, ‘Meslek Hastalığı’ ile ‘Vazife Malullüğü’ kapsamındaki sosyal güvenlik haklarından yararlandırılabilmektedir” ifadeleri yer alıyor.

Rahatsızlanan sağlık çalışanlarının ya da yaşamını kaybeden kişilerin yakınlarının, çeşitli yasal haklardan yararlanabilmeleri için hastalığın mesleki faaliyet nedeniyle oluştuğunun ispatı gerekmekte. Nedenselliğin ispatının ise her koşulda kolay olmayacağı aşikâr.

Türk Dişhekimleri Birliği’nin konu hakkında yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan bu Genelge, COVID -19 nedeniyle maluliyet yaşayanlar için nedensellik bağının aranmamasını sağlamamaktadır. Bu yönüyle, “COVID-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılmalıdır” şeklinde ifade edilen ve bu yönde bir yasal düzenleme yapılmasını isteyen mücadeleyi sonlandıracak bir nitelikte değildir.

Advertisement

Diğer yandan, Sağlık Bakanlığı Genelgesi, ortada önemli bir sorun olduğunu kabul eden ve nedensellik bağının araştırılmasında dikkate alınabilecek olan çalışma şartlarının hızla belirlenmesinin sağlanması bakımından yararlıdır. Sonuç olarak; COVID-19’a yakalanan meslektaşlarımız gerekli süreçleri başlatmalı veya işveren tarafından meslek hastalığı bildiriminde bulunulmasını talep etmelidir. Bütün bu süreçlerle ilgili olarak odalarımıza bilgi verilmesi, sürecin izlenmesi ve gerektiğinde meslektaşlarımıza destek olunabilmesi için yararlıdır” ifadeleri yer alıyor.

Türk Tabipleri Birliği’nin açıklamasında ise 3 talep dile getiriliyor: " 1- Yasa tüm sağlık çalışanlarını kapsamalı, 2- HSYS kayıtları illiyet bağı kabul edilsin, 3- Tüm çalışanlar için eşit SGK kapsamı olsun”.

Haber: Elvan Genç (VYG)

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement