Öncelikli Hedef, Klinik Araştırma Projelerini Artırmak

Türkiye’de Tıbbi Cihaz Klinik Araştırmaları Webinarı’nda, ülkemizin bu alanda global bir lider konumuna gelebilmesi için neler yapılması gerektiği konuşuldu. Ülkenin sağlık ekosistemindeki öncelikli hedefinin, tıbbi cihaz ve medikal teknolojiler konusunda klinik araştırma projelerini artırmak olduğunun altı çizildi.
Öncelikli Hedef, Klinik Araştırma Projelerini Artırmak Öncelikli Hedef, Klinik Araştırma Projelerini Artırmak
Öncelikli Hedef, Klinik Araştırma Projelerini Artırmak

Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED) ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından düzenlenen Türkiye’de Tıbbi Cihaz Klinik Araştırmaları Webinarı’nda, ülkemizin bu alanda global bir lider konumuna gelebilmesi için neler yapılması gerektiği konuşuldu. Avrupa Birliği’nin yeni Tıbbi Cihaz Yönetmeliği (MDR) ile birlikte gelen yeni kurallar doğrultusunda CE işareti alabilmek için daha fazla klinik araştırma yapılması zorunluluğunun Türkiye’ye büyük bir fırsat sunduğuna değinildi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Tıbbi Cihaz Onaylanmış Kuruluş ve Klinik Araştırmalar Dairesi Başkanı Fatih Topuz’un moderasyonunda gerçekleştirilen webinarda, MDR ve MDR süreçlerinde klinik araştırmalar ele alındı. Türkiye’de tıbbi teknolojiler ve cihazların geliştirilmesi için ortak bir platform oluşturulması ve bilgi paylaşımı yapılması amacıyla gerçekleştirilen webinarda Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Fuat Emre Canpolat, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Tıbbi Cihaz Onaylanmış Kuruluş ve Klinik Araştırmalar Dairesi’nden Gökhan Özkan ve Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED)’in Genel Sekreteri Elif Özman Pusat konuşmacı olarak yer aldı.

Türkiye Klinik Araştırmalar İçin Uygun Alt Yapıya Sahip

Advertisement

Prof. Dr. Fuat Emre Canpolat, şehir hastanelerinin klinik araştırmalar konusunda yeterli altyapı kapasitesi ile çalışmaya hazır olduğunu belirtti. Çok merkezli çalışmalara açık olduklarını belirten Canpolat, sektör, üniversite ve kamu iş birliği ile mevzuata uygun araştırma çalışmalarını hayata geçirebileceklerini ifade etti. Webinarda, MDR süreçlerinde klinik araştırmalar konusunda bilgi veren Gökhan Özkan ise Türkiye’nin klinik araştırmalar konusunda yeterli donanıma sahip olduğunu söyledi.

Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED)’in Genel Sekreteri Elif Özman Pusat ise konuşmasına, ARTED’in Türkiye’deki hastaların çağdaş, yenilikçi tedavilere erişimlerini sağlamak, iyileştirmek; tıbbi cihaz pazarında etik iş ilkelerini uygulama konusunda yüksek bir standart sağlamak amacıyla kamu ve özel sektör paydaşları ile iş birlikleri yaptığını belirterek başladı.

Türkiye’nin klinik araştırmalar konusunda bir üs olarak konumlanması için kamu ile iş birliği yapma konusunda büyük heyecan duyduklarını belirten Pusat, tıp biliminin ilerlemesine, hastalara yönelik hizmetlerinin iyileştirilmesine ve özellikle bu amaçlara ulaşma yolunda yüksek kaliteli, yenilikçi medikal teknolojinin gelişimine katkı sağlamanın öncelikleri olduğunu söyledi.

Resim Bilgisi: ARTED Genel Sekreteri Elif Özman Pusat

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement