Tıp ve Diş Hekimliği Son Sınıf Öğrencilerine Asgari Ücret

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tıp ve diş hekimliği son sınıf öğrencilerine asgari ücretten ödeme yapılacağını belirtti. Erdoğan açıklamasında, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet olaylarını ihanet olarak değerlendirdi.
Tıp ve Diş Hekimliği Son Sınıf Öğrencilerine Asgari Ücret Tıp ve Diş Hekimliği Son Sınıf Öğrencilerine Asgari Ücret
Tıp ve Diş Hekimliği Son Sınıf Öğrencilerine Asgari Ücret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 18 Temmuz’daki Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 14.30 – 17:00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK borçlarından enflasyonla mücadeleye, İsveç ve Finlandiya ile mutabakattan Türkiye-Rusya-İran zirvesine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

Sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet ve çalışma şartlarına da değinen Erdoğan, devlete bağlı üniversitelerdeki tıp ve diş hekimliği son sınıf öğrencilerine asgari ücretten ödeme yapılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı açıklamasında "Öğrencisinden en üst düzey yöneticisine kadar sağlık çalışanlarının tamamının işini huzur ve güven içinde yapması en önemli önceliğimizdir. Bunlar arasında tıp ve diş hekimliği fakültelerimizin son sınıflarında, kurum personeli gibi mesai yaparak, nöbet tutarak çalışan, bilfiil hastalarla ilgilenen öğrencilerimiz de vardır. Hekim adayı öğrencilerimizin hem emeklerinin karşılığını vermek hem motivasyonlarını yükseltmek için kendilerine yapılan ve asgari ücretin üçte biri kadar olan ödeme miktarını, artırma kararı aldık. Devlete bağlı üniversitelerimizin tıp ve diş hekimliği fakültelerinin son sınıf öğrencilerine asgari ücret tutarı kadar ödeme yapılacak. Bu düzenlemenin her 2 fakültemizin öğrencilerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Advertisement

Şiddet olaylarına da değinen Erdoğan, “Kendini, vatandaşlarımızın sağlığına vakfetmiş hekimlerimize ve diğer çalışanlarımıza yönelik hiçbir şiddet eylemi kabul edilemez. Bunun asla affedilir yanı yoktur. Bu ihanettir. Hastanelerde sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların önüne geçmek için caydırıcı tedbirler alınması hususunda, Sağlık ve İçişleri Bakanlıklarımız gereken koordinasyonu sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement