UV-C Lambaları ile Etkili Sterilizasyon

Bilimsel çalışmalarını İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve dünyanın en iyi 3 tasarım üniversitesinden biri olan Polimi Design Milano iş birliğinde yürüten Noor Technologies, UV-C sterilizasyonunun patentini aldı.
UV-C Lambaları ile Etkili Sterilizasyon UV-C Lambaları ile Etkili Sterilizasyon
UV-C Lambaları ile Etkili Sterilizasyon

Noor Technologies, sterilizasyon işlemleri için geliştirilen bir teknoloji olan ultraviyole (UV) ışık yayan LED’lerin geleceği üzerine çalışmalarına İtalya, Fransa ve Türkiye’de devam ediyor. Bilimsel çalışmalarını İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve dünyanın en iyi 3 tasarım üniversitesinden biri olan Polimi Design Milano iş birliğinde yürüten Noor Technologies, UV-C teknolojisinden yararlanarak ortamlardaki zararlı mikroorganizmaların ve kötü kokuların ortadan kaldırılması biliminin patentini aldı.

Ultraviyole ışınlamanın (özellikle UV-C) en etkili antiviral stratejilerden biri olarak araştırmacıların dikkatini çekmesinin üzerine, UV-C radyasyonu yayan derin UV LED'lerin bakteriyel, viral ve protozoal patojenlerin yapılarını nötralize etmede etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştı. UV ışığının bakteriler, mantarlar, mayalar ve virüsler dahil olmak üzere çok çeşitli zararlı mikroorganizmaları yok edebildiği araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştı. Noor Technologies, uluslararası üniversitelerle iş birliği içerisinde yaptığı çalışmalarda, patojenleri inaktive etmek için çeşitli dalga boylarındaki UV-C LED sistemlerini inceleyerek olumlu sonuçlar elde etti. Bu çalışmalar, 255 nm, 265 nm, 269 nm, 275 nm, 280 nm'de veya nispeten dar bant genişliklerinde (toplam nominal genişlik, maksimumun yarısında, FWHM, 10-12 nm) yayılan antiseptik UV-C LED ışınımının etkinliğini gösterdi. Çalışmalar, özellikle 265nm ve 280nm dalga boylarında mükemmel sonuçlar elde etti. Noor Technologies, araştırma süreçlerinin ardından bu sistemin patentini almıştı.

Bakteriyel ve viral organizmaların genetik (nükleik asit) ve protein (amino asit) bölgelerini hedeflemek için kombine iki dalga boylu bir sistem kullanmanın önemi yapılan araştırmalar sonucunda belgelendirildi. Bu verilere dayanarak, 265nm ve 280nm'lik iki farklı dalga boyuna sahip bir UV-C ışık kaynağı ile birlikte kullanılmasının, antiseptik kapasitesini artırdığı ve şimdiye kadarki en etkili kombinasyon olduğu bilimsel veriler ile kanıtlandı ve bu bir Noor Technologies buluşu olarak kayıtlara geçti.

Advertisement

Sterilizasyonda UV LED'lerin kullanılmasının ana avantajlarından birinin, patojenlerin etkisizleştirilmesini optimize etmek için farklı dalga boylarını birleştirmenin mümkün olması olduğunu açıklayan Noor Technologies, ayrıca bu yöntemin daha düşük enerji tüketimi ve daha yüksek verimlilik sunduğunu belirtiyor. UV-C ışınları mikropların genetik materyalini (DNA/RNA) parçalayabiliyor. Ayrıca viral inaktivasyonu söz konusu olduğunda UV-C teknolojisi, daha geniş virüs inaktivasyonunu daha yönetilebilir maliyetler ve pratiklik gibi sayısız fayda ile birlikte sunuyor. Günümüzde UV-C ışığı su dezenfeksiyonu, gıda sterilizasyonu ve yüzey dekontaminasyonu gibi birçok farklı uygulamada da kullanılıyor.

Sterilizasyon ve Raporlama Tek Cihazda

Noor Technologies patentli bilimini kendi bünyesinde geliştirdiği mobil uygulama ile taçlandırarak, cihaz kullanıcılarına ortamdaki hava kalitesini ölçme ve raporlama fırsatı da sunuyor. Temelinde fotokatalitik filtreler bulunan UV-C sterilizasyon cihazları zararlı mikroorganizmaları nötralize ederek iç havanın kalitesini arttırıyor. Fotokatalitik filtre ile aynı zamanda ortamda bulunan kötü kokuları da yok eden cihazlar, desteklendiği ön, hepa, aktif karbon filtresi sayesinde toz ve alerjen maddelerin ortamdan temizlenmesini de sağlıyor. Cihaz kullanıcıları, Google Play ve IOS AppStore’dan kolaylıkla indirebileceği mobil uygulama tarafından aktarılan kolay grafikler sayesinde ortamın hava kalitesini takip edebiliyorlar. Evler, ofisler, okullar ve mağazalar gibi günlük aktivitelerin gerçekleştirildiği tüm kapalı mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanan Noor teknolojileri, her alana ve her ihtiyaca yanıt verebilecek nitelikte üretiliyor.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement