’Uzmanlık’ Tartışması

Dişhekimliğindeki Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı’nda Uzmanlık Kavramı Oluşturulamadığını ve Bu Sebeple Uzmanlık Belgeleri Bulunmadığı Halde Risk Alarak Cerrahi Müdahale Gerçekleştirdiklerini Belirten Devlet Hastanelerinde Görevli Dişhekimleri, Konuyla İlgili Tüzük Değişikliği Yapılması Gerektiğini Belirtti.
’Uzmanlık’ Tartışması ’Uzmanlık’ Tartışması
’Uzmanlık’ Tartışması

Dişhekimliğindeki Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı’nda Uzmanlık Kavramı Oluşturulamadığını ve Bu Sebeple Uzmanlık Belgeleri Bulunmadığı Halde Risk Alarak Cerrahi Müdahale Gerçekleştirdiklerini Belirten Devlet Hastanelerinde Görevli Dişhekimleri, Konuyla İlgili Tüzük Değişikliği Yapılması Gerektiğini Belirtti.


 


Dişhekimliğindeki Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı’nda uzmanlık kavramı oluşturulamadığını ve bu sebeple uzmanlık belgeleri bulunmadığı halde risk alarak cerrahi müdahale gerçekleştirdiklerini belirten devlet hastanelerinde görevli dişhekimleri, konuyla ilgili tüzük değişikliği yapılması gerektiğini belirtti. Tüzükte değişiklik olmadığı için çoğu zaman hastaların mağdur kaldığını belirten emekli dişhekimi Atilla Güralp, dişhekimlerini kapsayan yasada uzun yıllardan beri değişiklik yapılmadığını ve bu sebeple hekimlerin uzmanlık ünvanı taşıyamadıklarını ifade etti. Diş hastanelerinde görevli hekimlerin uzmanlık belgelerine sahip olmamalarına rağmen riskli, komplikasyon oluşturabilecek cerrahi müdahalelerde bulunmak zorunda kaldıklarını belirten Güralp, “Kanunda güncelleme yapılmadığı için dişhekimleri cerrahi konularda maalesef yasal yükümlülük hissetmektedir. Aldığımız eğitim doktora eğitimi ancak bu eğitim Sağlık Bakanlığı tarafından uzmanlık olarak kabul edilmiyor. Uzmanlık belgesinin olmaması dişhekimlerini yasa karşısında yetkisiz bırakıyor” dedi. 


 


Doktora programı boyunca uzmanlık eğitiminden daha ağır koşullarda eğitim aldıklarını, buna rağmen cerrahi müdahalede bulunan dişhekimlerinin uzmanlık belgesi olmadan çalıştıklarını belirten Güralp, hasta mağduriyetinin de gittikçe arttığını iddia etti. Yıllar boyunca adli vakalara rapor verdiklerini ve bu raporların uzman görüşü olarak kabul edildiğini belirten Güralp, “Dişhekimlerinin özverili çalışmaları sonucunda hasta mağduriyeti giderilmeye çalışılıyor ancak bu çelişkili durumun bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir” dedi.


 


Özel muayenehanesinde hizmet veren Dişhekimi Ahmet Yıldızoğlu ise, devlet hastanelerinde görevli ve cerrahi müdahalede bulunan meslektaşlarının uzmanlık belgesine sahip olmamalarından kaynaklanan sıkıntılarını bildiklerini dile getirerek, “Biz de zaman zaman kendi muayenehanemizde diş hastanelerine hastalarımızı yollayabiliyoruz. Çünkü onlar her gün çok sayıda cerrahi müdahalelerde bulunuyor. Ancak bu sorunun bir an önce yasada gerekli değişikliğin yapılmasıyla çözüme kavuşması gerektiğini düşünüyorum” dedi.


 


İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı Şube Müdürü Türker Ünal da, devlet hastanelerinde çalışan Ağız, Diş ve Çene Cerrahi meslektaşlarının yıllarca özveriyle çalıştıklarını ve büyük başarılara imza attıklarını söyledi. Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları ve Cerrahisi alanında uzmanlık kavramı olmamasının hasta mağduriyeti yaratmadığını ifade eden Ünal, sorunun Dişhekimleri Birliği ve üniversiteler arasında bir uzlaşma sağlanarak yönetmelikte değişiklik yapılmasıyla çözülebileceğini ifade etti.


 


Doktora yapmış tüm dişhekimlerinin cerrahi operasyonları gerçekleştirebildiklerine dikkat çeken Türker Ünal, şöyle konuştu: “Başta İzmir’deki Eğitim Diş Hastanesi olmak üzere tüm dişhekimlerimiz cerrahi müdahalede bulunma yetkisine sahip. Yeter ki gerekli eğitim almış olsunlar.” Dişhekimliği ünvanını alan doktorların beş yıllık eğitimden sonra cerrahi eğitim gördüklerini belirten Türker Ünal, tanımın ve ismin üzerinde durmanın yanlış olduğunu belirterek, vatandaşların tamamının her türlü ihtiyaçlarının İzmir ve tüm Türkiye’de tamamlandığını söyledi. Tüm dişhekimlerinin de alan içinde aktif olarak her şeye müdahale edebileceklerini ifade eden Ünal, “Kavram karmaşası çıkabiliyor ancak hiçbir tereddüt olmadan dişhekimlerimiz aynı aktif çalışmalarına devam etsinler” dedi.


 


İHA

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement