“Dişhekimlerinden hizmet satın alması gerekmektedir’’

İstanbul Dişhekimleri Odası Başkanı Mustafa Düğencioğlu, devletin kamu kaynaklarını en iyi şekilde kullanması açısından tam bir otomasyon ile başta muayenehaneler olmak üzere serbest çalışan dişhekimlerinden hizmet satın alması gerektiğini söyledi. İstanbul Dişhekimleri Odası’nın organizasyonunda Galatasaray Lisesi önünde toplanan bir grup, Taksim Meydanı’na kadar yürüdü.
“Dişhekimlerinden hizmet satın alması gerekmektedir’’ “Dişhekimlerinden hizmet satın alması gerekmektedir’’
“Dişhekimlerinden hizmet satın alması gerekmektedir’’

İstanbul Dişhekimleri Odası Başkanı Mustafa Düğencioğlu, devletin kamu kaynaklarını en iyi şekilde kullanması açısından tam bir otomasyon ile başta muayenehaneler olmak üzere serbest çalışan dişhekimlerinden hizmet satın alması gerektiğini söyledi.

İstanbul Dişhekimleri Odası’nın organizasyonunda Galatasaray Lisesi önünde toplanan bir grup, Taksim Meydanı’na kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Düğencioğlu, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre diş ve diş eti rahatsızlıklarının, yaygınlığı ve tekrarlama oranları nedeniyle insanların karşılaştığı en büyük sağlık sorunlarından birisi olduğunu belirtti.

Diş ve diş eti hastalıklarının 5-17 yaş grubu çocuklarda büyüme yetersizliğine, hamilelerde 8 kat daha fazla düşük ağırlıklı doğumlara, 39-69 yaş grubunda ise 7 kat daha fazla kalp rahatsızlıklarına neden olduğunu dile getiren Düğencioğlu, ”buna rağmen hükümetin diş ve diş eti hastalıklarını sağlık sorunu olarak görmeyen ve dişhekimliği hizmetini yok sayan anlayışının devam ederek halkın sağlık hakkını kullanmasına engel olduğunu” ileri sürdü.

Genel tıp alanında özel sağlık kuruluşlarından hizmet almanın önünün açıldığını, yüzde 80’i muayenehanelerde çalışan dişhekimlerinin yok sayıldığını iddia eden Düğencioğlu, buna rağmen halkın ağız ve diş sağlığı sorunlarının kamuda sunulan hizmet şekliyle çözülemeyecek kadar büyük olduğunu savundu.

Düğencioğlu, sağlık sisteminde ayrımcılık bulunmaması gerektiğini, tek bir hekimin bile sağlık sistemi dışında bırakmadan kamu ve özel sektör hizmeti sunumunun birlikte koordine edilebileceğini belirtti.

Bu uygulamanın tüm ağız diş sağlığı sunan kurum ve kuruluşları, özellikle de muayenehaneleri kapsayacak şekilde belli koşullarda sürdürülebilir, toplum yararı göz ardı edilmeden ve kaynakların verimli kullanılması ilkesi doğrultusunda olması gerektiğini söyleyen Düğencioğlu, bunun hem çoğunluğu özel sağlık hizmeti veren dişhekimlerini hem de vatandaşların mağduriyetini ortadan kaldıracağını vurguladı. Düğencioğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

”Devletin kamu kaynaklarını en iyi şekilde kullanması açısından tam bir otomasyon ile başta muayenehaneler olmak üzere serbest çalışan dişhekimlerinden hizmet satın alması gerekmektedir. Ülkemizin her köşesinde ve her mahallesinde, hatta sokağındaki dişhekimi muayenehaneleri bu sorunun çözümünde en kolay ulaşılabilecek yerlerdir. Toplumun diş ve diş eti hastalıklarının tedavisi için bu koşullarda kamunun serbest dişhekimlerimden hizmet alması en akılcı yoldur. Konuyla ilgili talebimiz 11 Ekim Cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmede iletilmiş, konuyla ilgili teknik çalışmaların Türk Dişhekimleri Birliği ile ortak olarak yapılması için ilgili kişiler görevlendireceği belirtilmiştir. Bugün itibariyle hükümet ile gerekli teknik çalışmalara da başlanmıştır.”

AA

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement