3M ESPE, Türkiye’de yenilikçi ürünlerle büyüyor

Sektöre sundukları ürünlerin doğru ve verimli şekilde kullanılabilmesi için çeşitli eğitim seminerleri düzenlediklerini dile getiren 3M ESPE Türkiye Dental Ürünler Pazarlama Müdürü Altan Özberk, Türk dişhekimliğinde kullanılan malzeme kalitesinin gün geçtikçe arttığını ifade ediyor. Altan Özberk ve 3M ESPE Bilimsel Aktiviteler Koordinatörü Dişhekimi Beril Balcı ile firmalarının çalışmaları ve sektördeki son gelişmelere ilişkin ilgiyle okuyacağınız bir röportaj yaptık.
3M ESPE, Türkiye’de yenilikçi ürünlerle büyüyor 3M ESPE, Türkiye’de yenilikçi ürünlerle büyüyor
3M ESPE, Türkiye’de yenilikçi ürünlerle büyüyor

Sektöre sundukları ürünlerin doğru ve verimli şekilde kullanılabilmesi için çeşitli eğitim seminerleri düzenlediklerini dile getiren 3M ESPE Türkiye Dental Ürünler Pazarlama Müdürü Altan Özberk, Türk dişhekimliğinde kullanılan malzeme kalitesinin gün geçtikçe arttığını ifade ediyor. 2008’in Türk dişhekimliğinin kuruluşunun 100. yılı olması dolayısıyla TDB’nin düzenleyeceği seminerlerinin eğitim sponsorluğunu üstleneceklerini ve önümüzdeki yıllarda da benzer etkinliklere katkıda bulunmak istediklerini sözlerine ekleyen Altan Özberk ve 3M ESPE Bilimsel Aktiviteler Koordinatörü Dişhekimi Beril Balcı ile firmalarının çalışmaları ve sektördeki son gelişmelere ilişkin ilgiyle okuyacağınız bir röportaj yaptık.   


 


İlk olarak bize global bir firma olan 3M’i anlatır mısınız?


3M, 1902 yılında ABD’de Minesota Mining Manufacturing (Minesota Madencilik ve Üretim) adı altında kuruldu. Beş işadamı madencilikle başladığı faaliyetlere daha sonra farklı platformlarda ürünleri ekledi. Geliştirdiği teknolojileri farklı endüstrilere uygulayarak çok yönlü bir uluslararası teknoloji şirketine dönüştü. Bugün 3M, hızlı tüketim malzemeleri, ofis ürünleri, reklam ve trafik güvenliği ürünleri, elektronik, iletişim, ulaştırma, medikal, dişhekimliği gibi birçok sektöre hitap eden ürünler sunuyor. “Yaratıcılık” ve “Yenilikçilik” 3M’in çok önemsediği kavramlar ve kurulduğundan beri bu kavramlardan besleniyor. 1.3 milyar dolar gibi önemli bir kaynağı araştırma ve geliştirme çalışmalarına aktarıyor. Başlıca amaç, müşterilerine üstün kalite, değer ve hizmetle memnun edecek yenilikçi ürünler geliştirmektir. 3M bunu her türlü işkolunda uyguluyor.


 


Dilerseniz 3M’in dental ürünler bölümünden konuşalım. Firmanın Türkiye ayağı ne zaman faaliyete başladı? Sektöre hangi ürünleri sunuyorsunuz?


Alman dental malzeme şirketi ESPE Dental AG’nin, 2001 yılında 3M Dental Ürünler Bölümü’ne katılması sonrasında 3M ESPE bugünkü halini aldı. Bu tarihten itibaren 3M ESPE dişhekimliğinde birçok ilke imza attı. İlk kendinden adezivli rezin siman, ilk nano-iyonomer restoratif, ilk şekillendirilebilir hazır geçici kuron, ilk nano-kompozit, ilk otomatik ölçü karıştırma cihazı birkaç örnek sayılabilir. 3M ESPE 60 ülkede 2.000’den fazla dental ürünüyle faaliyet gösteriyor. 1989’un sonunda Türkiye organizasyonu kuruldu.


Dental ürünler, 3M Unitek (ORTODONTİ) ve 3M ESPE ürünleri olmak üzere iki ana marka da pazara sunuluyor.  3M ESPE Türkiye olarak İstanbul ve Ankara’da ofislerimiz bulunuyor. Dental alanda Türkiye’de en fazla tanınan markalardan biriyiz. En önemli gücümüz bayi ağı ve eğitim ve bilimsel çalışmalara harcadığımız yatırımlardan kaynaklanıyor. Üniversiteler ile ortak çalışmalarımız oluyor. Yurtdışı bağlantılarını kurup Türkiye’ye davet ettiğimiz önemli uluslararası konuşmacıları dişhekimleriyle buluşturuyoruz. Hekimlerimizi yeni dental ürünler konusunda eğitiyor ve birbirleriyle ortak vaka paylaşabilecekleri bir platform hazırlıyoruz.


 


3M ESPE’de geniş bir ürün gamına sahibiz. Restoratif ürünlerde özellikle kompozit ve adezivlerde geniş bir ürün yelpazesi sunmaktayız. 2007 sonu ile lansmanını yaptığımız Filtek Silorane düşükpolimerizasyon büzülmeli posterior restoratif ve Adper SE Plus renk değiştirme indikatörlü Self-Etch adeziv restoratif ürün gamımızı daha da güçlendirdi.


İndirekt restorasyon grubunda da 3M ESPE ölçü sistemleri ve simantasyon ürünleri ile büyüyor. 3M ESPE ilk defa Pentamix adında otomatik karıştırma cihazını üretti.


Pentamix cihazı, doğru karıştırma, hız ve ölçünün hatasız biçimde alınmasında çok etkili oluyor. Simantasyon ürünlerinden RelyX Unicemve Clicker formunda yeni ürünümüz RelyX U100 dişhekimleri tarafından kısa sürede oldukça başarılı bulundu.


 


Tüm bunlarla birlikte 3M ESPE olarak en önemli yatırımlarımızdan biri olan Lava zirkonyum CAD/CAM sisteminden bahsetmek istiyorum. Lava’nın ilk olarak 2002 yılında ABD ve Avrupa’da lansmanı yapıldı. ABD’de bir numaralı zirkonya alt yapı sistemi olarak kabul ediliyor. Sizin de bildiğiniz gibi zirkonya dişhekimliğinde yükselen bir değer. 3M ESPE, dijital dişhekimliğini gelecekteki en stratejik iş kolu olarak görüyor ve Lava bunun en önemli parçası. Türkiye’de ilk olarak geçtiğimiz yıl tanıtımı yapıldı. Lava bu yıl içinde aktif olarak birçok dişhekimi tarafından kullanılmaya başlandı ve laboratuarlarda yerleştirilen uydu Scanner sistemleri ile ürürün kullanımı daha da yaygınlaşmakta. Yakın gelecekte Lava CAD/CAM sistemi, 2007 IDS fuarında tanıtımı yapılan ağız içi dijital tarama cihazı ile entegre olarak dijital dişhekimliğinde önemli bir adım atılacak. 


 


Pazarlama ve satış çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?


3M ESPE ürünlerinin Türkiye’de dağıtımını Öncü Dental gerçekleştiriyor. Firma da sözleşmeli 22 bayisi ile ürünleri dişhekimleri ile buluşturuyor. Bizim bu alandaki rolümüz satış noktalarında ürünlerimizin özellik ve kullanımı ile ilgili eğitimler vermek, ürünlerin avantajlarını ve yeniliklerini açıklamak ve ürünlerin hekimlerimize en doğru ve bilgili satış kanalı ile ulaştırılmasını sağlamak. Ürünlerimizin performansını denemeleri için dişhekimlerine numunelerimizi ulaştırıyoruz. Ürünlerimiz kullanıldığında büyük memnuniyet yaratacak ürünlerdir.


3M ESPE, her yıl çok sayıda yeni ürünü pazara sunuyor. Yeni ürünleri Türkiye’ye getirmeden önce dişhekimlerinin beklentilerini, ürünleri kullanım alışkanlıklarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini çok iyi belirleyip gerçekçi araştırma ve analizlerle lansmanını yapmak istiyoruz.


Yeni ürünlerin doğru ve etkin bir şekilde kullanılması için eğitim faaliyetlerinin de yapılması gerekiyor. Bu gerçekten yola çıkarak, dişhekimlerini belirli merkezlere davet ederek seminerler ve uygulamalı kurslar düzenliyoruz. Eğitimleri bir akademisyen ya da o ürün hakkında bilgi ve deneyim sahibi bir dişhekimi veriyor. Ayrıca katıldığımız fuar ve kongrelerde de tanıtım çalışmalarımızı sürdürüyoruz.           


 


Türk dental ürünler pazarının gidişatı hakkında neler düşünüyorsunuz?


Türk dental ürünler sektörü küçük ama günden güne büyüyen bir sektör. Toplumda ağız ve diş sağlığı bilincinin artması ve buna paralel ekonomik istikrarın devam etmesi ile dişhekimlerine gelen hasta sayısının artması sonucu dental ürün pazarının çok daha genişleyeceğine inanıyoruz. Zaten 3M ESPE de Türkiye’yi büyüme potansiyeli çok yüksek olan bir pazar olarak değerlendiriyor ve yatırımları hep bununla paralel devam ediyor. Buradaki ekibimiz her yıl büyüyor. Sektörde, düşük kaliteli ürünlerin sayısının ve tüketiminin giderek azaldığı ve yerlerini daha yüksek kaliteli teknoloji ile üretilmiş ürünlerin aldığı, hastaların beklentilerinin giderek arttığını ve hekimlerinden kaliteli sağlık hizmeti talep etmeye başladıklarını gözlemliyoruz.. Kalite beklentisinin artması, bizim gibi yenilikçi firmaların şanslarını daha da yükseltiyor. Buna paralel olarak Türk dişhekimlerinin teknolojik ürünleri benimsediklerini gözlemliyoruz. Piyasaya çıkan yeni ürünleri ve cihazları çeşitli sektörel yayınlardan veya fuarlardan düzenli olarak takip ediyorlar.


Birkaç yıl öncesine kadar çok sınırlı kullanılan ful seramik kuron ve köprüler, günümüzde Türkiye’deki laboratuarların birçoğunda kullanılıyor. Aynı durum CAD/CAM cihazları için de geçerli. Son bir yıl içinde bu sistemlerde hızlı bir gelişme ve artan bir kullanım oranı ortaya çıktı. Teknolojik gelişmelerin laboratuarlar tarafından yakından izlendiğini düşünüyoruz. 3M ESPE de bu gelişmeler çerçevesinde yatırımlarını ve projelerini geliştiriyor. Örneğin çok yakın bir süre içerisinde 3M ESPE dijital ağız içi tarama cihazını piyasaya sunacak. Bu sayede hastanın ağız içi ölçüsü dijital olarak alınıp doğrudan CAD/CAM sistemine aktarılabilecek. Bu yeniliği yakın bir zamanda ülkemizde de pazara sunabileceğimizi söyleyebilirim. Sektör büyüdükçe, hastaların ağız sağlığı bilinci, yeni ürünlere olan ve ülkemizin ekonomik durumunu daha iyiye gittikçe gelişmiş ülkelerden bir farkımızın kalmayacağı kanaatindeyim.


 


Geride bıraktığımız 2007 yılı sizin açınızdan nasıl geçti?


2007 bizim açımızdan oldukça olumlu geçti. Dört yenilikçi ürünün dental pazarında lansmanını gerçekleştirdik. Yeni kendinden adezivli rezin simanımız RelyX U100 pazarda oldukça sevildi, yeni kompozit ürünümüz olan Filtek Silorane’yi Aralık ayında sektörün beğenisine sunduk. Yine yapıştırıcılarda yüksek teknolojiyi barındıran Adper SE Plus ile de iyi noktalara ulaştık. Otomatik ölçü karıştırma cihazımız Pentamix bugün bine muayenehanede kullanılmakta. CAD/CAM zirkonya sistemimiz Lava’yı bu yılın başında kullanmaya başladık ve bir yıllık süreçte çok iyi noktalara geldi. Artık dişhekimleri alt yapılarında zirkonyum altyapılarını Lava Markasını vererek laboratuarlarından talep ediyorlar. Tüm bu gelişmeler ışığında 2007 yılının 3M ESPE için oldukça başarılı geçtiğini söyleyebilirim.


 


Önümüzdeki döneme ilişkin ne tür çalışmalarınız olacak? 


2008 yılında zirkonyum CAD/CAM sistemimiz Lava’nın tanıtım ve eğitim çalışmalarına daha da ağırlık vereceğiz. Türkiye’de biraz geri plana atılmış olan önleyici dişhekimliğiyle ilgili yeni ürünlerin lansmanını gerçekleştireceğiz. Dental ürünlerin etkin ve verimli kullanımı ile ilgili eğitim seminerleri ve workshop’lar düzenlemeye devam edeceğiz. Sizin de bildiğiniz gibi 2008 Türk dişhekimliğinin kuruluşunun 100. yılı olacak. Bu kapsamda TDB 100. Yıl Etkinlikleri doğrultusunda ülke genelinde gerçekleştirilecek seminerlerin sponsorluğunu yapacağız. Konuşmacılar davet edip seminerlerin lojistik desteğini sağlayacağız. Bu ve benzeri çalışmalarımızın 100. yılla sınırlı kalmasını istemiyoruz. Önümüzdeki yıllarda da benzer organizasyonlara katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement