75 Milyon Vatandaşa 7 Bin Hekim Yetmez

Türk Dişhekimleri Birliği Başkanlar Konseyi toplantısında konuşma yapan Prof. Dr. Taner Yücel, 7 bin diş hekiminin 75 milyon kişiye hizmet vermesinin mümkün olmadığını söyledi.
75 Milyon Vatandaşa 7 Bin Hekim Yetmez 75 Milyon Vatandaşa 7 Bin Hekim Yetmez
75 Milyon Vatandaşa 7 Bin Hekim Yetmez

Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, ağız ve diş sağlığı merkezleri ile fakültelerde sadece 7 bin diş hekiminin çalıştığını belirterek, bu diş hekimlerinin 75 milyon kişiye hizmet vermesinin mümkün olmadığını söyledi. Yücel, Genel Sağlık Sigortası kapsamına, özel muayenehanesi olan 15 bin dolayındaki diş hekiminin de katılmasını istedi.

Yücel, Adana Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen Türk Dişhekimleri Birliği Başkanlar Konseyi toplantısına katıldı. Toplumun ağız diş sağlığı problemleri ve ülke genelindeki kamu ve özelde çalışan diş hekimlerinin karşılaştığı sorunların masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Yücel, ülkede yaklaşık 25 bin diş hekiminin bulunduğunu hatırlatarak, toplumun ağız diş sağlığı problemini çözmek için konuştuklarını ve değişik proje ve politikalar oluşturmaya çalıştıklarını anlattı.

Türkiye’de Genel Sağlık Sigortası’na (GSS) tabii 75 milyon vatandaş olduğuna dikkat çeken Yücel, bu kişilerin şu an için sadece kamudaki Ağız ve diş sağlığı merkezleri ile fakültelerden faydalanabildiklerini söyledi. Buralarda sadece 7 bin diş hekiminin görev yaptığını anlatan Yücel, "Bunların tüm topluma ağız diş sağlığı hizmeti vermesi mümkün değil. Verilen hizmetlerde zorluklar yaşanıyor. Bu ülkede 15 bine yakın muayenehanesi olan diş hekimi var. Ağız ve diş sağlıkları için özel muayenehanelere de başvuru yapılabilsin. Devlet, kamunun dışındaki muayenehaneleri de GSS kapsamına alıp ödeme yapsın” diye konuştu.

Advertisement

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement