ADO’dan önemli hizmet

Ankara Dişhekimleri Odası, geçtiğimiz yıl Ekim ayında yapılan yönetim kurulu toplantılarından birinde şehit yakınlarına gönüllü ağız-diş sağlığı hizmeti kampanyası kararı aldı. Genelkurmay Başkanlığı’na sunulan ve kabul gören kampanya göre, birinci derece şehit yakınları olan çocuklar, eşler, anne ve babalar ortodonti ve protez haricindeki tüm tedavi ve koruyucu hekimlik hizmetlerinden yararlanabilecek.
ADO’dan önemli hizmet ADO’dan önemli hizmet
ADO’dan önemli hizmet

Ankara Dişhekimleri Odası, geçtiğimiz yıl Ekim ayında yapılan yönetim kurulu toplantılarından birinde şehit yakınlarına gönüllü ağız-diş sağlığı hizmeti kampanyası kararı aldı. Genelkurmay Başkanlığı’na sunulan ve kabul gören kampanya göre, birinci derece şehit yakınları olan çocuklar, eşler, anne ve babalar ortodonti ve protez haricindeki tüm tedavi ve koruyucu hekimlik hizmetlerinden yararlanabilecek. Kampanyaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden dişhekimlerinin listesi oluştuktan sonra hizmet vermeye başlayacaklarını belirten Ankara Dişhekimleri Odası (ADO) Başkanı Merih Baykara, “Listeler şehit yakınlarımıza iletilecek ve aileler listelerde adı geçen dişhekimlerine başvurabilecekler. Serbest çalışan ADO üyesi tüm dişhekimleri bu kampanyaya katılabilir. Odamıza telefon, faks, mail gibi iletişim araçlarının her biriyle başvurarak gönüllü hizmet verenler listesinde yer alabilirler” diye konuştu. Şehit yakınlarına gönüllü ağız-diş sağlığı hizmeti kampanyasının ADO’nun kapsama alanında bulunan Ankara, Kırıkkale, Çankırı ve Kastamonu illerinde uygulanacağını ifade eden Baykara, diğer şehirlerden dişhekimlerinin de projeye katılmak istediklerini sözlerine ekledi.


 


 


Şehit yakınlarına gönüllü ağız-diş sağlığı hizmeti kampanyası ilk olarak nasıl ortaya çıktı? Böyle bir projenin hazırlanmasında neleri amaçladınız?


 


Şehit denilince sadece Güneydağu’daki bölücü teröre verilen şehitlerimiz değil, yurt savunmasında kaybettiklerimizin her biri düşünülmelidir. Ancak son 30 yılda Güneydoğumuz’daki terörde kaybettiklerimiz daha sıcak bir olay. Yaşam gibi en değerli kıymetini seve seve feda edenlerin, aziz şehitlerimizin canlarından parçalarını yani evlatlarıni, eşlerini, anne-babalarını geride bırakırken gözleri arkada kalmamıştır. Bu ülke geride bıraktıklarına her zaman sahip çıkmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle Ekim 2007’deki yönetim kurulu toplantılarımızın birinde yönetim kurulu üyelerimizin teklifi ile karar verilmiştir. Kutsal dişhekimliği mesleğinin onurlu üyelerinin de bir şeyler yapabilme arzusunda olduklarına inanarak bu kararı verdik. Şehit ailelerinin muhtaç olmasından değil, sadece onlarla birebir ilgilenebilmek, kendimizden de onlara bir şeyler verebilme arzusuyla ortaya çıkmıştır.


 


Gönüllü ağız-diş sağlığı hizmeti kampanyasının içeriğinden bahseder misiniz?


 


Birinci derece şehit yakınları çocukları, eş, anne-babaları kapsayan ortodonti ve protez haricindeki tüm tedavileri ve koruyucu hekimliği kapsayan, gönüllü olarak hizmet vermeyi kabul eden meslektaşlarımızla yürüteceğimiz bir kampanya olacak.  


 


Kampanya nasıl, ne zaman ve nerede uygulamaya girdi? Şehit yakınları bu hizmeti nerelerden alabilecek?  Bunun için yapmaları gerekenleri anlatır mısınız?


 


Yukarıda da belirttiğim gibi Ekim ayında yönetim kurulu kararı aldık ve bu düşüncemizi Genelkurmay Başkanlığımıza yazılı olarak bildirdik. Karşılıklı görüşmelerden sonra kabul gören bu çalışmamamızı meslektaşlarımıza duyuruyoruz. Gönüllü olarak kabul eden meslektaşlarımızın listesi oluştuktan sonra hizmet vermeye başlayacağız. Şehit yakınlarımıza bu listeler iletilecek ve listedeki dişhekimlerine başvuracaklar.  


 


Kampanyaya gönüllü olarak kimler destek veriyor? Gönüllü ağız-diş sağlığı hizmetine katılmak isteyen dişhekimleri bu kampanyaya nasıl katılabilirler?


 


Belirttiğim gibi serbest çalışan Ankara Dişhekimleri Odası (ADO) üyesi tüm dişhekimleri bu kampanyaya katılabilir. Odamıza telefon, faks, mail gibi iletişim araçlarının herbiriyle başvurarak gönüllü hizmet verenler listesinde yer alabilirler.


 


Genel Kurmay Başkanlığı’nın projeye ilişkin genel bakışını açıklar mısınız?


 


Bu soruyu öncelikle Genel Kurmay Başkanlığı yetkililerine sormalısınız. Ama bizim gördüğümüz ve hissettiğimiz, onların da bizim duygu ve hislerimizi aynen taşıdıklarıdır.


 


Bu gönüllü hizmet sadece Ankara’yla mı sınırlı? Projeye katılmak isteyen diğer illerden dişhekimleri odaları var mı?


 


Kampanya sadece Ankara Dişhekimleri Odası ile sınırlı. Yani Ankara, Kırıkkale, Çankırı ve Kastamonu illerini kapsıyor. Ama şimdiden diğer illerden de gönüllü olarak çalışmak isteyen birçok meslektaşlarımız da hizmet vermek istediklerini samimi olarak iletiyorlar. Başka türlü olmasını da beklemiyoruz zaten.   


 


ADO olarak hazırladığınız buna benzer başka projeleriniz var mı?   


 


ADO’nun bundan önce de benzersiz projeleri oldu, bundan sonra da olacaktır. Buna benzer projeler ve çalışmalar tabii ki olacaktır. Üyelerimiz bu beklenti içindedir.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement