Ağzından Tam 232 Diş Çekildi

Hindistan’da şiddetli ağrı şikayetiyle diş hekimine giden gencin ağzından 6 saat süren operasyonla tam 232 küçük diş çıkarıldı.
Ağzından Tam 232 Diş Çekildi Ağzından Tam 232 Diş Çekildi
Ağzından Tam 232 Diş Çekildi

Mumbai’de yaşanan ve dünya diş hekimliği tarihine geçecek olay, Maharashtrayan eyaletinin Buldhana bölgesinde yaşayan 17 yaşındaki Ashik Gavai’nin sağ alt çenesindeki ağrı üzerine ailesi tarafından doktora götürülmesiyle başladı.

Sir Jamsetjee Jeejebhoy Hastanesi diş hekimlerinden Sunanda Dhivare, gencin sağ alt çenesinde gördükleri büyük şişlik nedeniyle testler yaptıklarını belirterek, “Ashik’in sağ alt çene bölümündeki öğütücü dişlerin yanında anormal bir büyüme gördük. Bunun üzerinde genci ameliyata aldık” dedi.

Dhivare, ameliyata başladıklarında daha önce hiç görmedikleri bir durumla karşılaştıklarını, gencin sağ alt çenedeki öğütücü dişlerinin dibinde “misket boyutunda dişlerle” karşılaştıklarını söyledi. Doktorlar 6 saat süren ameliyatta Ashik Gavai’ın ağzından 232 küçük diş çıkardı.

Advertisement

Doktor Dhivare ve operasyona katılan doktorların, diş hekimliği tarihi açısından önemli gördükleri bu operasyon için Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurmayı düşündükleri belirtildi.

Gencin dişindeki rahatsızlığın, bir tür kompleks diş tümörü olarak adlandırılan “odontoma” olduğu bildirildi. Bu hastalık kişinin yemekleri öğütmesinde ve yutkunmasında ciddi zorluklara neden oluyor.


Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement