Amacımız dişhekimlerinin hayatlarını kolaylaştırmak

Dental sektördeki yerini 2005 yılında alan Sunray Dış Ticaret Limited Şti., kurulduğu tarihten itibaren getirdiği teknolojik ürünlerle dişhekimlerinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Başlangıçta portatif röntgenleri sektöre sunan firma, şu sıralar diş beyazlatma cihazlarının satış ve pazarlamasına ağırlık veriyor. Sunray Pazarlama ve İletişim Müdürü Gökçen Ateş, yeni bir firma olmalarına rağmen yaptıkları çalışmalarla Türkiye’nin dört bir yanına ulaştıklarını belirtiyor.   
Amacımız dişhekimlerinin hayatlarını kolaylaştırmak Amacımız dişhekimlerinin hayatlarını kolaylaştırmak
Amacımız dişhekimlerinin hayatlarını kolaylaştırmak

Dental sektördeki yerini 2005 yılında alan Sunray Dış Ticaret Limited Şti., kurulduğu tarihten itibaren getirdiği teknolojik ürünlerle dişhekimlerinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Başlangıçta portatif röntgenleri sektöre sunan firma, şu sıralar diş beyazlatma cihazlarının satış ve pazarlamasına ağırlık veriyor. Sunray Pazarlama ve İletişim Müdürü Gökçen Ateş, yeni bir firma olmalarına rağmen yaptıkları çalışmalarla Türkiye’nin dört bir yanına ulaştıklarını belirtiyor. Vestiyer Yayın Grubu tarafından Ekim ayında düzenlenecek Dental İstanbul Kongresi’ni de değerlendiren Ateş, DDBK Kongreleri’nin kendileri açısından verimli geçtiğini ifade ediyor.   


 


Sunray Dış Ticaret Limited Şti. Pazarlama ve İletişim Müdürü Gökçen İstanbul Üniversitesi Turizm Otelcilik Bölümü’nü bitirdikten sonra Berlin Üniversitesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı üzerine master yaptı. Sırasıyla Kanal D ve Boğaziçi Bilgisayar’da çalışan Gökçen Ateş, iki yıldan beri Sunray’de dişhekimliği sektörüne hizmet veriyor.


 


Kuruluşundan itibaren firmanızın faaliyetlerinden ve ürünlerinizden söz eder misiniz?


Sunray Dış Ticaret Limited Şti.’yi dişhekimlerine daha profesyonelce hizmet vermek amacıyla 2005 yılında kurduk. Türkiye’ye ilk defa taşınabilir, portatif röntgen cihazlarını getirerek çalışmalarımıza başladık. Sektörde birçok firmanın bulunmasına rağmen böyle bir ürünle piyasaya girmemiz, adımızın duyulmasına çok büyük katkı yaptı. Taşınabilir röntgenlere hekimlerimiz ilk başlarda önyargıyla yaklaştılar. Çünkü radyasyon yaydığı söyleniyordu ve cihaz klasik röntgenlere göre daha küçüktü. Net bir görüntü alınabileceğine dair bazı şüpheler vardı.  Ancak geldiğimiz noktada ürünlerimiz beğenilerek kullanılmaya başlandı. Şu anda birçok klinikte, özel muayenehane ve üniversitelerin bazı bölümlerinde kullanılan ürün oldu. Ürünümüzün benzerlerinden en önemli farkı, 1 milamper ve 60 KVS güç üretmesi ve yurtdışında taşınabilir röntgen cihazı onayı almış olmasıdır. Her türlü kalite belgesine sahip cihazımızı Güney Kore’den ithal ediyoruz.


Firma olarak her yerde bulunmayan spesifik ürünlerle hekimlerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Röntgenlerin ardından Plasma adındaki diş beyazlatma cihazını getirdik. Estetik olarak çok iyi sonuçlar vermesine rağmen ürünün fiyatını dişhekimleri biraz pahalı buluyordu. Firma olarak ‘her muayenehanede bir beyazlatma cihazı olmalı’ mantığıyla yola çıktığımız için, yeni arayışlara girdik ve Tu Tu White portatif diş beyazlatma cihazıyla tanıştık. Aralık 2006 itibariyle de satışa sunduk. Son birkaç aylık satış rakamları incelendiğinde ürüne ciddi bir talep gösterildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Yüzün üzerinde hekim cihazı kullanıyor. Kullanıcılar son derece memnunlar. Çünkü beyazlatma cihazının fiyatı 590 Euro oluşu, hasta maliyetlerini de düşürüyor. Dolayısıyla hasta da kabul edilebilir bir fiyattan dişlerini beyazlatabiliyor. Dört tona kadar beyazlatma yapılabiliyor. Cihazın en önemli özelliklerinden biri de ünitin kenarına takılabilmesi. Böylece 3-4 ünitli bir muayenehanede bile rahatlıkla kullanılabiliyor.


Firmamızda yedi kişilik bir ekibimiz bulunuyor. Bunlar içinden özel olarak eğitim almış üç arkadaşımız beyazlatma cihazlarıyla ilgili çalışıyor. Bu kişiler yoğun bir tempo içindeler.


Röntgen cihazlarında da üç kişi çalışıyor.


 


Müşteri kitlenizi oluşturan hekimlere nasıl ulaşıyorsunuz?


Özellikle Tu Tu White beyazlatma cihazını Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki hekimlere satabiliyoruz. Diyarbakır, Mardin, Bingöl, Konya, Kayseri gibi illerde müşterilerimiz mevcut. Pazarlama ve satış faaliyetlerimizi bayiler aracılığıyla yürütüyoruz. Satışa yönelik çalışmalar yapıyorlar, demoya gidiyorlar. Sektördeki kaliteli diş depoları bayiliğimizi yapıyor. Şu an itibariyle sekiz bayiye sahibiz.


Firma olarak hekimlerimizin bize rahatlıkla güven duymalarını sağlamak amacıyla şöyle bir çalışma da yapıyoruz. Örneğin Bingöl’den hiç tanımadığımız bir dişhekimi arayıp beyazlatma cihazı hakkında bilgi edinmek istediğinde, ürünü kullanım talimatıyla birlikte kargoyla sözkonusu hekime gönderiyoruz. Ürünü deneyen hekimimiz böylelikle merak ettiklerinin cevabını kendi kendine öğreniyor. Ancak röntgen cihazını teslim ederken tabii ki belli bir eğitim veriyoruz.


Çok güçlü bir beyazlatma cihazı ile yanında ışınlı dolgu cihazı almak isteyen dişhekimleri Plasma’yı tercih ediyorlar.


 


Teknik servis hizmetleriniz var mı?


Firma bünyesinde bir teknik servisimiz bulunuyor. Bu bölümde çalışanlar ürünlerle ilgili eğitimini Kore’de aldı. Bunun yanında ürünlerini sattığımız firmaların temsilcileri buraya gelerek arkadaşlarımıza eğitim verdiler. 


 


Ülkemizde diş beyazlatmanın geldiği son aşamayı nasıl görüyorsunuz?


Biliyorsunuz Koln IDS Fuarı dental anlamda dünyanın en önemli organizasyonlarından biri. 2005 yılındaki fuarı ziyaret ettiğimizde, beyazlatma üzerine çalışmalar yapan firmaların ağırlığı oluşturduğunu görmüştük. Her yerde beyazlatmayla ilgili cihaz ve malzemeler yer alıyordu. Bu yılki fuarda ise implantın ağırlık kazandığını gördük. Türkiye’de beyazlatmaya büyük bir talep olduğunu söyleyebilirim. Daha önceden kullanılan cihaz ve malzemelerin pahalı olması hekimlerin beyazlatmaya daha mesafeli olmalarına neden oluyordu. Süreç içinde fiyatlarda ucuzlamalar oldu. Özellikle sattığımız cihazları örnek olarak verebiliriz. Tabii ki hastalar da bu konuda bilinçlenmeye başladı. Doğal olarak beyazlatma ciddi şekilde yaygınlaşıyor.


 


Türk dental sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?


Sektör yeniliklere çok açık, firmalar bu konuda gerçekten iddialılar. Piyasaya çıkan yeni ürünleri doğrudan pazara sunuyorlar. Dişhekimlerini bunlarla ilgili bilgilendirmek için reklam çalışmaları, eğitim seminerleri yapıyorlar, kongrelere katılıyorlar. Bu bakımdan hekimlerimizin şanslı olduklarını düşünüyorum.


 


Reklam ve tanıtım çalışmalarınızdan bahseder misiniz? 


Sektörel dergilere reklam veriyoruz. Bizim gibi yeni ürün getiren firmaların ayırt etmeden tüm dergilerde ilanlarının yayınlanabilmesi gerekiyor. Bunun yanında kongreler önemli yer tutuyor. Sadece İstanbul’da gerçekleştirilenlerle sınırlı kalınmamalı. Çünkü birçok farklı şehirde dişhekimleri odalarının düzenlediği organizasyonlar var. Bunlara büyük önem veriyoruz. Örneğin Doğu Anadolu Bölgesi’nde hekimler iyi kazanmalarına rağmen teknolojiden uzak kalıyorlar. Onlara sektördeki yenilikleri götürebilen firma sayısı çok az. Biz de buralara ağırlık vermeye başladık. Türkiye genelinde onun üzerinde kongre ve sempozyuma katılıyoruz.


 


Bildiğiniz üzere Vestiyer Yayın Grubu olarak 25-29 Ekim 2007 tarihleri arasında Dental İstanbul Kongresi’ni gerçekleştiriyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?


Sunray olarak kurulduğumuz tarihten itibaren DDBK Kongreleri’ne katılıyoruz. Organizasyonun firmamız açısından büyük faydalarını gördük. Özellikle röntgen cihazlarına büyük ilgi gösterildi. Diğer ürünlerimizi tanıtmak için iyi bir zemin olduğuna inanıyorum. Cihazlarımız hakkında önceden az çok bilgi sahibi olan dişhekimleri kongre boyunca ürünlerimizi yakından inceleyebiliyorlar. Böylelikle cihazlar hakkındaki kanaatleri daha da pekişmiş oluyor. Dolayısıyla bu yılki kongrenize de büyük ihtimalle katılmayı planlıyoruz.


 


Yakın ve uzun vadeli hedefleriz neler?


Tu Tu White portatif diş beyazlatma cihazını yıl sonuna kadar 400 dişhekimine satmayı hedefliyoruz. Tabii ki bunu yaparken hekimlerimizin ürün ve hizmetlerimizden memnun olmaları en önemli önceliğimiz. Firmamızın her zaman onların yanında ve destekleyicisi olduğunu hissetmelerini arzuluyoruz. Meslek hayatlarını kolaylaştıracak en yeni ürünlerle hekimlerimizin hizmetinde olacağız.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement