Bir hastanın sitem dolu mektubu

Yazının devamında Dentiss.com’a, Ankara’dan yazan Yasemin Şentürk Hanım’ın sitem dolu mektubunu ve cevabını aradığı sorularını bulacaksınız.  Hekim – Hasta, Hekim – Hekim ilişkisi açısından ilginç ipuçları sunan bu mektubu ilgiyle belki de biraz kızgınlıkla okuyacağınızı düşünüyoruz. Ve tabiki konu ile ilgili yorumlarınızı, eleştirilerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyor olacağız.
Bir hastanın sitem dolu mektubu Bir hastanın sitem dolu mektubu
Bir hastanın sitem dolu mektubu

Yazının devamında Dentiss.com’a, Ankara’dan yazan Yasemin Şentürk Hanım’ın sitem dolu mektubunu ve cevabını aradığı sorularını bulacaksınız.  Hekim – Hasta, Hekim – Hekim ilişkisi açısından ilginç ipuçları sunan bu mektubu ilgiyle belki de biraz kızgınlıkla okuyacağınızı düşünüyoruz. Ve tabiki konu ile ilgili yorumlarınızı, eleştirilerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyor olacağız.


 


 


Sevgili dişhekimleri,


 


Bazı meslektaşlarınızla ilgili şikayette bulunacağım size:) Şaka bir yana ama gerçekten muayene olduğum her hekimin bana farklı şeyler söylemesini anlayamıyorum.


 


Ağzımdaki bazı problemlerle yola çıktım, ilk gittiğim hekim hiç beklemediğim şeyler söyledi ve önerdi, emin olamadım başkasına gittim, faklı şeyler söyledi ve yine başka bir hekime daha gittim derken bayağı bir hekim dolaştım, çok fazla muayene oldum. Neden herkes farklı şeyler söylüyor? Birinin doğru dediğine başkası yanlış diyor, “o senin paranı almaya çalışmış” diyor, diğeri “şart, olmazsa olmaz” diyor.


 


Ben bu konunun uzmanı değilim doğal olarak; bu durumda kim bana en doğruyu, en sağlıklıyı, en uzun vadeliyi öneriyor ve etik davranıyor; kim gerçekten konuya hakim ve yeterince bilgili, kim gerektiğinde “ben o işlemi yapamıyorum, bilmiyorum.” deme yürekliliğine sahip nereden anlayacağım? Her gittiğim hekim kendisinin iyi olduğunu söylüyor, başka hekimi eleştiriyor. Ya da yapılması muhtemel işlemi eleştiriyor, başka işlem öneriyor. Diş kökümdeki bir sorunu gittiğim 5 hekim görmüyor, 2 hekim görüyor ve çekilmesi şart diyor, diğerleri çekilmesi gereken bir dişin yok diyor. Bir işleme biri diyor “şart”, öbürü diyor “komik bir durum, boşuna para vermiş olursun, gerek yok.” Ben kime inanıp güveneceğim? İnternetten bişey okuyup bunu sorduğumda hiç duymamış gibi şaşıranlar oluyor ve benim sorgulamamdan rahatsız olanlar oluyor. Hepsi diyor ki “sorgulama, en doğruyu öneriyorum ve yapacağım.” Ama bu en doğru her gittiğim hekimde farklılık arzediyorsa ben ne yapayım? Diyorlar ki “sen senin alanında bir şey söylersen ben inanırım, sen de bizden şüphe duyma ve inan.” Başka hekim başka bir şey öneriyor, öncekinin söylediklerini doğru bulmuyor.


 


Dişlerimde problemlerim var, “en doğru ve sağlıklı” için maddi olarak da gözden çıkardığım ciddi bir miktar da var; ama maalesef herkes ayrı bir şey söylediği için karar veremedim ve öylece beklemedeyim, araştırmaya devam ediyorum. Zamanın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz ve inanın benim de bir sürü işim varken bu konuyu araştırmaya o kadar çok zaman harcıyorum ki. Artık birine güvenip tedavime başlamak istiyorum çünkü zaman kaybediyorum.


 


Takdir edersiniz ki bu sağlık. Ve bazı şeylerin geri dönüşü olmayabilir. En iyiyi, söylenenlerden hangisinin doğru olduğunu bulmaya çalışmak hakkım. Yapılan işlemden memnun olmamak, bir süre sonra problem yaşamak benim için çok üzücü olacaktır. Bazı hekimler de diğer hekimlerin yaptıkları hataları düzelttiklerini söylüyorlar. Demek ki hata yapan hekimler var. Ben iki defa uğraşmak istemiyorsam, tedbirimi sıkı almak istiyorsam bunun yöntemi ne? Bir de ciddi miktarda para söz konusu. Bunun en hakedene gitmesini istiyorum.


 


Ne önerirsiniz sevgili hekimler? Neden böylesiniz? Lütfen alanınıza çok hakim olun çünkü bilgi eksikliği de gözlemliyorum.


 


Bu site, öğrendim, diş hekimleri portalı. Bu sitenin yetklisi diş hekimleri, ne dersiniz bu duruma? İç güdülerime göre mi hareket edeyim, ne yapayım? Şaşırdım kaldım.


 


Kura mı çekeyim? Hangisi daha yakışıklıysa ona mı gideyim?


 


Neye göre karar vereceğim? Komik bir hal aldı.


 


Bunları size yazıyorum, çünkü bana bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum.


 


Ve yazıyorum çünkü; siz diş hekimleri bunun farkında olun. Ben bir hastayım, param da var ama tedavim bekliyor sırf kimin “doğru” söylediğini anlayamadığım için.


 


Cevap yazarsanız çok sevinirim. Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.


 


Yasemin Şentürk


Ankara

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement