Birileri Sement Dental’i İzliyor

Dental sektörde hatırı sayılır bir geçmişi bulunan Sement Dental, bir diş laboratuvarından beklenebilecek her türlü ürünü yapıyor. Üretimde kalite, estetik ve hijyene büyük önem veren firma, bu yönde eksiklikleri bulunan çalışanlarını kurs ve seminerlere gönderiyor. En büyük sorunlarından birinin haksız rekabet olduğunu söyleyen firma kurucularından Mehmet Karakuş, bunu teknisyenlerin kendi aralarında birlik kuramamalarına bağlıyor.
Birileri Sement Dental’i İzliyor Birileri Sement Dental’i İzliyor
Birileri Sement Dental’i İzliyor

Dental sektörde hatırı sayılır bir geçmişi bulunan Sement Dental, bir diş laboratuvarından beklenebilecek her türlü ürünü yapıyor. Üretimde kalite, estetik ve hijyene büyük önem veren firma, bu yönde eksiklikleri bulunan çalışanlarını kurs ve seminerlere gönderiyor. En büyük sorunlarından birinin haksız rekabet olduğunu söyleyen firma kurucularından Mehmet Karakuş, bunu teknisyenlerin kendi aralarında birlik kuramamalarına bağlıyor. Karakuş, laboratuvarlarlarını ve yapılan işlerin kalitesini göstermek amacıyla web sitelerinden canlı yayın yaptıklarını ifade ediyor.    


 


Mehmet Karakuş, 1974 yılında Sivas’ta doğdu. 1986 yılında İstanbul Osmanbey’de dayısının yanında diş teknisyenliğine başlayan Karakuş, çıraklıktan başladığı mesleğinde süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı’nın öngördüğü belgeleri aldı. 1991 yılında üç kardeşi ile birlikte Sement Dental’i kuran Karakuş, mülkiyeti kendilerine ait olan Mecidiyeköy’deki yerlerinde çalışmalarına devam ediyor.


 


Kuruluşundan beri Sement Dental’in çalışmalarından bahseder misiniz?


Firma olarak bir laboratuvarda yapılması gereken bütün çalışmaları yapıyoruz. Sabit ve hareketli protezler, implant üstü protez ve köprüler, empress laminate, inlay ve onlaylar, zirkon laminate, köprü ve abutmantlar, ataşmanlı protezler sıkça yaptığımız uygulamalar. Sektörde metal desteksize doğru bir gidişat yoğunlukta. Kaliteyi en üst noktaya çıkararak hizmet vermek istiyoruz. Burada toplam 20 kişi çalışıyor. Bunların onu teknisyen, altısı ise servis elemanı olarak çalışıyor. Elli civarında dişhekimine ürün veriyoruz.. Laboratuvar olarak bir gün içinde 300 dişi çıkarabilecek kapasiteye sahibiz


 


İthalat ve ihracat çalışmaları yapıyor musunuz?


Yurtdışı çalışmalarına başlamadan önce kardeşim İngiltere’de yaklaşık altı ay kalarak birkaç laboratuvarın sistemini ve estetik anlayışını gözlemledi. Bağlantı kurduğumuz bazı hekimlere iş yaparak İngiltere’yle çalışmaya başladık. 2006 başlarına kadar yaklaşık dört yıl İngiltere’ye ürün gönderdik. Orada küçük bir şubemiz vardı. Hekimler doğrudan ya da şubeyle iletişim kurarak bize işlerini gönderiyorlardı. Üretimimizin yüzde 20’sini ihraç ediyorduk. Fakat ödemeleri zamanında alamadığımız için ara verdik. Bu yıl içinde Almanya ve Hollanda’yla yeniden çalışmaya başlayacağız. İhtiyacımız olan malzemeleri tanınmış firmaların Türkiye’deki distribütörlerinden temin ediyoruz.


 


Kalite anlayışında nelere öncelik veriyorsunuz. Bu noktada çalışanlarınızın eğitimleri konusunda aktiviteleriniz var mı?


Çalışmalarımızda kullandığımız ürünlerin hepsi kaliteli ve sertifikalı. Özellikle hekimlerin buna dikkat etmelerini istiyoruz. Çünkü piyasada işini doğru şekilde yapmayan o kadar çok laboratuvar var ki bizler de zor durumda kalıyoruz. Kongre ve fuarlarda konuştuğumuz dişhekimlerine kullandığımız malzemelerin listelerini veriyoruz. Yani şeffaf olmaya çalışıyoruz. Metallerimiz vakumlu indiksiyonla dökülüyor ve tek kullanımlıktır. Üretimin her aşamasında alt yapı ve üst yapılar kalite kontrol sorumluları tarafından denetleniyor. Estetik olarak da muayenehanelere giderek veya hekim tarafından çekilen fotoğraf ve görüntülerden yararlanarak hastanın yüz şekline ve isteğine göre çalışmalar yapıyoruz. Dişmat-Vita, Güney Diş Deposu ve Öner Dental’den aldığımız ürünleri kullanıyoruz. 2006’nın Ekim ayında ISO Belgesi için başvuru yaptık. Bir eğitim danışmanı atayarak 3 aylık yoğun bir çalışma dönemi geçirdik. Yapılan her şey raporlanarak dosyalandı. Şubat ayının ortasında belgeyi aldık. Bunu bir prosedür olmaktan ziyade kurumsallaşma adına önemli adım olarak görüyoruz.


Firma olarak gelişime açığız. Bu sebeple eğitim çalışmalarına önem veriyoruz. Önümüzdeki aylarda Vita’nın kendi elemanlarına yönelik düzenleyeceği seminerlere bazı arkadaşlarımızı göndereceğiz. Bunun yanında implantla ilgili kursları takip ediyoruz. Şu noktanın altını çizmemiz gerekiyor. ‘İnsanlar her şeyi bilecekler’ diye bir kaide yok. Ama önemli olan bu eksikliklerini bilip gidermeye çalışmalarıdır. Bu felsefeyi Sement Dental olarak benimsedik.


 


Firma olarak yaşadığınız sorunlar nelerdir?


Teknisyenlerin birlikte hareket etmemelerinden doğan sıkıntılarımız bulunuyor. Özellikle oda ve vergi dairesine kayıtlı olmayan merdiven altı diye tabir ettiğimiz laboratuarlar, her şeyin en iyisini kullandıkları iddiasıyla piyasaya çıkarak iş toplamaya çalışıyorlar. Maalesef hekimler de bunlara inanarak iş veriyor. Sunulan fiyatlar çok düşük. Kullandıklarını söyledikleri malzemelerle bu fiyatlara çalışmaları mümkün değil. Herhalde malzemeden çalınıyor. Burada bir emek sarf ediyoruz. Gerektiğinde siparişleri yetiştirmek için gece geç saatlere kadar çalıştığımız oluyor. Çalışanların sigorta primleri, vergi, kullandığımız ürünlere ödenen ücretler göz önüne alındığında ciddi sayılabilecek bir giderimiz söz konusu. Bunu tamamıyla  kaliteli iş çıkarmak adına yapıyoruz. Ama saydıklarımın yarısı kadar bile masraf yapmayıp düşük fiyatlara çalışan teknisyen arkadaşlarımız hem kendilerini hem de bizleri baltalıyor. Bizim gibi laboratuvarların fiyatları bazı hekimler tarafından yüksek bulunuyor. Hekimlerden isteğimiz bu fiyat farkını araştırmalarıdır. Bizim teknisyen arkadaşlarımızdan ricamız, odamızın faaliyetlerine katılarak tek fiyat uygulaması konusunda kararlar alınması yönünde çaba göstermeleridir. Böyle olmazsa meslektaşlarımız emeklerinin karşılığını hiçbir zaman alamayacaktır.


 


Web sitesinden canlı yayın


 


Laboratuvarınızın tanıtımında neler yapıyorsunuz?


Sektörel dergilere düzenli biçimde reklam veriyoruz. Fuar ve kongreleri takip ediyoruz. Artık bu yıldan itibaren katılımcı olarak bulunmayı planlıyoruz. Altı aydır uyguladığımız ve Türkiye’de pek görmediğim bir çalışmamız var. İnternet sitemizden canlı yayın yapıyoruz. Web sitemize giren hekimler laboratuvarımızı izleyebiliyorlar. Bu şekilde kalitemizi, hijyene verdiğimiz önemi göstermeyi arzuluyoruz. Yayın için üç adet kamera kullanıyoruz. Bunun dışında yine web sitemizde tanıtım filmimiz yer alıyor. Ayrıca yeni bir çalışma başlatacağız. Hekimlerden gelen işleri hasta adı ya da bir numarayla kodlayıp raporlayacağız ve sitemizden yayınlayacağız. Hekim kendi kodunu girmek suretiyle verdiği işin son durumunu görmüş olacak. www.sementdental.net adresinden Sement Dental’in çalışmaları canlı olarak izlenebilir.


 


Son olarak projelerinizden bahseder misiniz?


Kapasitemizi ve kalitemizi artırarak ihracata ağırlık vereceğiz. Mart ayındaki Köln Fuarı’nı ziyaret edeceğiz. Orada bazı malzemeleri, özellikle de almayı düşündüğümüz CAD/CAM sistemini inceleyeceğim. Bu cihaza sahip olarak daha kaliteli ve seri şekilde zirkon çalışmak istiyoruz. Ekim ayının son haftasında gerçekleştirilecek Dental İstanbul’a katılmayı düşünüyorum. 2009’da da Köln Fuarı’nda stand açacağız.    


 

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement