Covid-19’un Uzun Vadeli Sonucu Diş Dökülmesi mi?

Covid-19 pandemisinin tedavisi henüz bulunamadığı gibi hastalığı geçiren kişilerdeki uzun süreli etkileri de tam olarak bilinmiyor. Son olarak The New York Times’da yayınlanan bir haberde, hastalığı atlattıktan aylar sonra dişleri dökülen hastalara değinildi. Hastalar, dişlerinin kansız ve acısız olarak döküldüğünü anlatıyor.
Covid-19’un Uzun Vadeli Sonucu Diş Dökülmesi mi? Covid-19’un Uzun Vadeli Sonucu Diş Dökülmesi mi?
Covid-19’un Uzun Vadeli Sonucu Diş Dökülmesi mi?

Diş eti hastalıklarının ve kötü ağız hijyeninin Covid-19 hastaları için işleri daha kötü hale getirilebileceğini gösteren çalışmalar var. Son olarak hastalığı atlatmış bazı kişilerin, kansız ve acısız bir şekilde diş dökülmesi yaşayabildiği gündeme geldi. The New York Times’da yayınlanan haber, Türk basınında da geniş yer buldu.

Habere göre Covid-19 hastalığını atlatan bazı kişiler, dişlerinin kanamadan acısız şekilde düştüğünü, diş etlerinin hassaslaştığını ve dişlerinin griye dönüştüğünü söylüyor. NY, Voorheesville'den 43 yaşındaki Farah Khemili, koronavirüsü atlattıktan sonra online bir destek grubuna katıldı. Bayan Khemili, ilk gün gevşeyen dişinin ertesi gün acısız ve kansız şekilde düştüğünü söylüyor. Destek grubunda yer alan başka kişiler de diş dökülmesinin yanı sıra diş etlerindeki renk değişiminden şikayet etmekte.

Diş Problemlerine Neden Olabileceğinden Şüpheleniliyor

Advertisement

Henüz enfeksiyonun diş kaybına veya ilgili sorunlara yol açabileceğine dair kesin bir kanıt yok. Ancak veri eksikliğine işaret eden bazı diş hekimleri, Covid-19'un tek başına diş semptomlarına neden olabileceğinden şüpheleniyor.

Salt Lake City'deki Utah Üniversitesi'nden periodontist Dr. David Okano, “Dişlerin yuvalarından düşmesi son derece nadirdir” diyor ve Covid-19'un bir sonucu olarak mevcut diş problemlerinin daha da kötüye gidebileceğini, hastaların akut enfeksiyonları atlattıktan sonra uzun vadeli etkileriyle karşılaşabileceklerini sözlerine ekliyor.

Haberde Covid-19 geçirmiş 12 yaşındaki bir çocuğun da sağlıklı bir dişini aynı şekilde kaybettiği belirtilirken yine destek grubundan bir kadının daha dondurma yerken dişinin düştüğü bilgisi yer alıyor.

Covid-19’un Uzun Vadeli Sonucu Diş Dökülmesi mi?Virüs Dişleri Besleyen Damarlara Zarar Vermiş Olabilir

Habere göre, kansız ve acısız şekilde dişlerin dökülmesinin Covid-19 uzun dönemli bir sonucu olabileceğinin altı çiziliyor. Ancak bilimsel ispata muhtaç olan bu iddiayı doğrulayan bir çalışma henüz bulunmuyor. Kan damarlarının sağlığını ve hastalıklarını araştıran kar amacı gütmeyen Angiogenesis Vakfı'nın Başkanı olan Dr. William W. Li, virüsün dişleri besleyen kan damarlarına zarar vermiş olabileceğini ve Covid-19’u atlattıktan aylar sonra gelişen bu tip bazı semptomları incelemeye başladıklarını söylüyor.

Kaynak: The New York Times

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement