Devlet özelden hizmet almalıdır

Çanakkale Diş Hekimleri Odası Başkanı bir basın açıklaması yaptı. Başkan Aşkın Şimşek, ağız ve diş sağlığında yaşanan hizmet aksaklıklarının özelden hizmet satın alımı ile aşılabileceğini belirtti. Çanakkale Diş Hekimleri Odası başkanı Aşkın Şimşek, dün yaptığı basın açıklaması ile ağız ve diş sağlığının önemine değinerek, devlet hastanelerinde yaşanan ağız ve diş sağlığı hizmetlerindeki aksaklıkların özelden hizmet alımı ile aşılabileceğini söyledi. Şimşek sözlerini söyle sürdürdü:
Devlet özelden hizmet almalıdır Devlet özelden hizmet almalıdır
Devlet özelden hizmet almalıdır


Çanakkale Diş Hekimleri Odası Başkanı tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak bir basın açıklaması yaptı. Başkan Aşkın Şimşek, ağız ve diş sağlığında yaşanan hizmet aksaklıklarının özelden hizmet satın alımı ile aşılabileceğini belirtti.


 


Çanakkale Diş Hekimleri Odası başkanı Aşkın Şimşek, dün yaptığı basın açıklaması ile ağız ve diş sağlığının önemine değinerek, devlet hastanelerinde yaşanan ağız ve diş sağlığı hizmetlerindeki aksaklıkların özelden hizmet alımı ile aşılabileceğini söyledi. Şimşik sözlerini söyle sürdürdü:


 


“Tüm vatandaşlarına eşit sağlık hizmeti sunmak, devletin anayasal görevidir. Bu ayrıca sosyal devlet olmanın da temel ilkelerinden biridir.


 


Halkımızın diş ve dişeti hastalıkları, sadece kamu sağlık kurumlarında çözülemeyecek kadar büyük boyuttadır. Türkiye`de toplumun diş ve diş eti hastalıklarının tedavi ihtiyacını, kamu ve özelde çalışan tüm diş hekimleri ancak 34 yılda çözebilecektir.


 


Bugün,  Sağlık Bakanlığı`nın istihdam ettiği diş hekimi sayısı; 5500 civarındadır. Kamu kuruluşlarında çalışan meslektaşlarımızın halkın diş ve diş hastalıkları ile ilgili talebini karşılama olanağı yoktur. Bu nedenle, kamuda hastalara aylar sonraya randevu verilmektedir.


 


Ülkemizin her köşesinde, her mahallesinde hatta sokağında bulunan diş hekimi muayenehaneleri bu sorunun çözümünde en kolay ulaşılabilecek yerlerdir.


 


Toplum sağlığı için, muayenehanelerden hizmet alınmalıdır. Halkın hekim seçme özgürlüğü; sadece kamuda değil, serbest çalışan diş hekimlerinde de uygulanmalıdır.


 


Türk Diş hekimleri Birliği, Hükümete; başta muayenehaneler olmak üzere serbest çalışan diş hekimlerinden hizmet alınması için, koruyucu ağız diş sağlığı hizmetlerini temel alan,  halkın ve diş hekimlerinin taleplerini ortaklaştıran sürdürülebilir bir proje sunmuştur. Hükümet yetkilileri bu uyarımızı önemle ve derhal dikkate almalıdır”


 


Kaynak: Çanakkalegündem

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement