Diş Hastalıkları, Bazı Kanser Türleriyle Bağlantılı Olabilir

Diş hastalıklarının vücut sağlığı ile ilişkisi çoğunlukla önemsenmiyor. Bu konuda yapılan bir çalışma, ağız hastalıklarını etkileyen genlerin, belirli kanser türleri ile bağlantılı olabileceğine işaret ediyor.
Diş Hastalıkları, Bazı Kanser Türleriyle Bağlantılı Olabilir Diş Hastalıkları, Bazı Kanser Türleriyle Bağlantılı Olabilir
Diş Hastalıkları, Bazı Kanser Türleriyle Bağlantılı Olabilir

Scientific Reports’da yayınlanan bir çalışma, ağız sağlığını etkileyen genlerin çeşitli kanser türleriyle ilişkisine odaklanıyor. Pitt's School of Dental Medicine'de yardımcı doçent olan baş yazar Mariana Bezamat önderliğinde yapılan çalışma sayesinde, kanser riskine işaret eden genetik belirteçlerin erkenden tanımlanması, diş hekimlerinin bu belirteçlerin varlığında hastalarını kanser taramasına yönlendirmesi ve hayatta kalma oranlarını artırmak hedefleniyor.

Çalışma, Dr. Bezamat'ın belirli bir genin varyantı olan ERN1'e sahip kişilerin, belirli türde diş hastalıklarına sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu bulan doktora araştırmasına dayanıyor. Diğer çalışmalar, genin bazı gruplarda da kanserle ilişkili olabileceğini öne sürüyor. Bezamat, bu ilişkileri derinlemesine incelemeye karar verdi.

Daha önce dişlerini kaybetmiş 1.400'den fazla hastadan oluşan bir grubu inceleyen araştırmacılar, ERN1 varyantının kanserle bağlantılı olduğunu doğruladı. Çalışma hakkında bilgi veren Dr. Bezamat, "Gen varyantına sahip hastaların, olmayanlara göre hem cilt hem de meme kanseri olma olasılığı iki kattan fazlaydı. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, genin diş kalitesini etkileyebileceğini öne sürüyor. Genetik ve çevresel birçok faktör, kansere neden olabileceği için bulgularımızı doğrulamak için daha fazla hayvan ve insan genetiği çalışmalarına ihtiyaç var" diyor.

Advertisement

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement