Dişhekimliği sektöründe öncü olmak istiyoruz

2001 yılında faaliyete geçen Öncü Dental, pek çok markanın Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Portföyünde bulunan ürünleri 60 firma aracılığıyla kullanıcılarına ulaştıran firmanın aynı zamanda teknik servis birimi de bulunuyor. Kurum içi eğitimlere büyük önem veren Öncü Dental’in kuruluşunda da rol oynayan isimlerden Genel Müdür Erkan Uçar, yaptıkları çalışmalarla sektör içerisinde farklı olmayı hedeflediklerini söylüyor.
Dişhekimliği sektöründe öncü olmak istiyoruz Dişhekimliği sektöründe öncü olmak istiyoruz
Dişhekimliği sektöründe öncü olmak istiyoruz

2001 yılında faaliyete geçen Öncü Dental, pek çok markanın Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Portföyünde bulunan ürünleri 60 firma aracılığıyla kullanıcılarına ulaştıran firmanın aynı zamanda teknik servis birimi de bulunuyor. Kurum içi eğitimlere büyük önem veren Öncü Dental’in kuruluşunda da rol oynayan isimlerden Genel Müdür Erkan Uçar, yaptıkları çalışmalarla sektör içerisinde farklı olmayı hedeflediklerini söylüyor.


 


Erkan Bey sizi tanıyabilir miyiz?


 


30 yaşındayım. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bankacılık, Anadolu Üniversitesi’nde de İşletme Bölümü’nde okudum. 10 yıldır dişhekimliği sektöründe bulunuyorum.


 


Öncü Dental ve çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?


 


Öncü Dental 2001’in Şubat ayında kuruldu. Önümüzdeki yıllarda 10. yılımızı kutlamaya hazırlanıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda sektör içerisinde daha farklı olma yönünde hareket ettik. Ürünlerin pozisyonlandırılması, tanıtımı, müşteri ilişkileri ve hekimlere bakış açısı noktalarında kendimize özgü metotlar izliyoruz. Bu, aynı alanda rekabet ettiğimiz büyük firmaların uzağında bulunuyor şeklinde anlaşılmamalı. Ama adımızdan da anlaşıldığı gibi dişhekimliğinde öncü olmak istiyoruz. Getirdiğimiz ürünü doğrudan müşteriye satmıyoruz. Öncelikle bu ürünleri biz incelemeye alıyoruz, piyasada ne şekilde bulunması gerektiğini belirliyoruz ve konumlandırıyoruz. Türkçe kullanım kılavuzları olmadan hiçbir şekilde satışını gerçekleştirmiyoruz. İhtiyaç duyulduğunda internet üzerinden ya da başka yollardan bizden yardım isteyen kişilere cevap vermeye çalışıyoruz. Müşteri kitlemiz olan dişhekimleri, doktora öğrencileri ya da ürünümüzü satmak isteyen depolar olabiliyor. Amacımız getirdiğimiz ürünlerin bilinçli şekilde kullanılmasını sağlamak. Nihayetinde ürünlerimizi diş depoları üzerinden kullanıcılara ulaştırıyoruz. Bu sebeple depolarda görev yapanların da ürünleri iyi tanımaları gerekiyor. Firma olarak sürekli gelişim içinde olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü buna ayak uyduramayan firma, hekim ya da teknisyenlerin ayakta kalabileceğine inanmıyoruz.


 


Öncü Dental’in merkezi şu anda bulunduğumuz binadır. Bunun dışında bir depo ve teknik servis birimimiz mevcut. Bunlar da Fındıkzade’de bulunuyor. ISO 9001 kalite yönetim sistemine göre çalışıyoruz. Aynı zamanda teknik servisimiz TSE hizmet yeterliğine göre çalışıyor. Toplamda 15 kişilik bir personelle çalışıyoruz.


 


Öncü Dental Türkiye’de büyük bir ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde kuruldu. Böylesine riskli bir ortamda faaliyete geçmenizin sebepleri nelerdi?


 


Öncü Dental’den önce başka bir firmanın çatısı altında sektörde yer alıyorduk. Biz faaliyetlerimizi Öncü Dental’e taşıdık. Ama bunu yaparken sıfırdan başlayarak yeni bir oluşum içine girdik. Daha önce yaptığımız çalışmalar sektöre daha uygundu. Ama sektör içinde farklılaşmamız gerektiğini düşündüğümüzden dolayı 2001 Şubatı’nda Öncü Dental’i kurduk. Hatta tadilat çalışmalarımız kriz günlerine rast geldi. Sonuçta herkes en iyi bildiği işi yapmalı. Bizler de dental sektörü çok iyi biliyorduk. Ülkemizde daha önceki yıllarda da ekonomik krizler olmuştu. Zaten asıl önemli olan krizlerden en az hasarla kalkarak faaliyetlerin sürdürülmesidir. Bu nedenle korkmadan çalışmalarımıza devam ettik. Ekonomik kriz esnasında dişhekimleri muayenehanelerini kapatıp gitmediler. Bir hekim böyle bir dönemde çalışırken biz servis sağlayıcı olma ve farklı olarak sektörün ön sıralarında yer almayı amaçlarken geri adım atmaya hakkımız yoktu.


 


Distribütörlük yapan bir firmasınız. Distribütörleriniz ve sattığınız ürünlerden söz eder misiniz?


 


Aslına bakarsanız küçük çaplı da olsa üretim faaliyetlerimiz de oluyor. Dentac isminde tescilli bir markamız var. Bir ara ağırlığı üretime kaydırmayı ciddi olarak düşünüyorduk. Fakat bunu gerçekleştirmedik ve üretimi belirli seviyelerde tuttuk. Ancak Dentac markasıyla sektörde satılan bazı ürünlerimiz var. 


 


Öncü Dental, 3M ESPE’nin Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genel dağıtıcılığını yapıyor. Kompozit ölçü ve simantasyon grubumuz 3M ESPE ürünlerinden oluşuyor. 21 tane 3M ESPE satış noktamız var. Bu ürünleri hiç kullanmamış dişhekimi olduğuna inanmıyorum. Ayrıca 3M’in otoklav ve sterilizasyon sistemlerinin satışını gerçekleştiriyoruz. Biliyorsunuz 3M ESPE ve 3M aynı çatı altında faaliyet gösteren iki firmadır. Diğer markalarımıza gelecek olursak, bu yıl itibariyle İtalyan Castellini diş ünitlerinin Türkiye’deki tek distribütörüyüz. Carl Martin el aletlerini getiriyoruz. Kompozit aksesuarlarında İsviçre merkezli Polydentia firmamız var. Kompozit aksesuarları 3M ESPE grubumuzu tamamlıyor. Dezenfektan grubunda yine yeni girdiğimiz ve Mart ayı başından itibaren pazarda bizim üzerimizden yer alacak Alpro Dental ürünlerimiz var. Bunlar özellikli ürünler olduğundan dişhekimlerine doğru biçimde anlatılması gerekiyor. Meta, Tetenal, Siri gibi kendi alanlarında ekstrem olan bazı markalarımız da mevcut. Ağırlıklı olarak Avrupalı firmalarla çalışıyoruz. Ama bazı ürünler var ki kendi anavatanlarından alıyoruz. Örneğin Kore’den aldığımız ürünler var.


 


Ayrıca 3M ESPE Lava zirkonya altyapı cihazının sahibiyiz. Cihaz, Şişli’de bulunan Opal Dental’in içinde yer alıyor. Parayla alınabilecek bir sistem değil. İşletilebilmesi önemli. Biz bunu Türkiye’ye getirebilmek için iki yıllık kapsamlı bir çalışma yaptık. Cihaz şu yönüyle çok önemli. Lava, 3M’in dünyada üretimini yapıp da paketli olarak kendi fabrikasından çıkmayan tek ürünüdür. Firma sisteme 5 yıl garanti veriyor. Ama cihaz 3M’in fabrikalarında değil, kendi yerimizde üretiliyor.  


 


Satış ve pazarlama çalışmalarında neler yapıyorsunuz?


 


Bayiliğimizi yapan 60 dental firmayla çalışıyoruz. Bu firmaları kendi aralarında kategorize ediyoruz. Bazıları 3M ESPE ürünlerinin perakende satışına odaklıdır. Bir kısmı sadece ihale odaklı çalışıyor. Bazıları ise karma ürün satabiliyor. Öncü Dental’in pazarlama bölümü bu firmaların her türlü istek, şikâyetleriyle ilgileniyor. İhale ve muhasebe birimlerimiz de çalışmalarda aktif rol oynuyor. 


 


Kurum içerisinde eğitim çalışmaları yapılıyor mu?


 


3M ESPE ve diğer firmaların yetkililerinden eğitimler alıyoruz. 3M’in bünyesinde bir dişhekimi kadrosu var. Bu kişiler gerek bizlere gerekse bayilerimize eğitimler veriyor. Teknik servisimizi kimi zamanlar İtalya’ya Castellini’nin fabrikasına gönderiyoruz. Bazen de onlar buraya geliyorlar. Distribütörlüğünü yaptığımız diğer firmalarla da eğitim çalışmalarımız oluyor. Çoğunlukla eğitimler burada yapılıyor.                


 


Bu yıl katılacağınız kongre ve seminerlerden bahseder misiniz?


 


Öncü Dental olarak ağırlıklı olarak TDB kongrelerine katılıyoruz. Katılamadığımız dönemlerde katılımcı müşterilerimize ekonomik ve stand başı desteklerimiz oluyor. Bunun dışında lokal organizasyonlarda eğer çalıştığımız firmalar aktif olarak yer alıyorsa onlara da destek veriyoruz. Verdiğimiz eğitimlerle yılda ortalama 4-5 bin kişiye ulaşıyoruz.


 


Türk dental sektörü hakkında neler düşünüyorsunuz?


 


Genel iş hacimleri anlamında değerlendirildiğinde Türk dişhekimliği sektörünün ileriye gitmediğini görmekteyiz. Ancak ürünlerin gelişmesi ve çeşitliliği, dişhekimlerinin eğitime verdikleri önem göz önünde bulundurulduğunda tabii ki bir gelişim söz konusu ve bunu çok önemsiyorum. Dünyada genel bir ekonomik durgunluk yaşanıyor. Fakat bu durumun fazla uzun süreceğini düşünmüyorum. Sonuçta insanların ağız-diş sağlığıyla ilgileniyoruz. Kendilerini geliştiren firmaların uzun vadede kalıcı ve başarılı olacağı kanaatindeyim. Aynı şeyler dişhekimleri için de geçerli.    


 


2008 yılından beklentileriniz neler olacak?


 


Ekonomik durum itibariyle 2008, geçen yıldan daha zor olacak. Kendi adımıza iyi değerlendireceğimizi düşünüyorum. Bizim gibi farklı olmaya çalışan firmaların da büyümelerini sürdüreceklerini söylemek isterim.  

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement