Dişlerin Nasıl Fırçalanacağı Sonunda Netleşti

Dişlerin günde kaç kez ve hangi yöntemle fırçalanacağı, florür kullanımı gibi birçok konu ağız bakımında kafaları karıştırıyor. Dünya Diş Hekimliği Federasyonu (FDI), dişlerin fırçalanması konusunda bir fikir sağlanması için yapılan uluslararası bir çalışmanın sonuçlarını paylaştı.
Dişlerin Nasıl Fırçalanacağı Sonunda Netleşti Dişlerin Nasıl Fırçalanacağı Sonunda Netleşti
Dişlerin Nasıl Fırçalanacağı Sonunda Netleşti

Küresel bazda 2 milyar insanın daimi dişlerinde çürük sorunu yaşadığı tahmin ediliyor ve bu durumu ciddi periodontal hastalıklar takip ediyor. Diş fırçalama ise dünya çapında 3,5 milyar kişiyi etkileyen ağız hastalıkları yükünü azaltmanın en basit yolu.

Diş fırçalama yöntemleri ağız sağlığı alanında uzun süredir tartışılıyor. Bu konuda dönem dönem değişen tavsiyelere, 130'dan fazla ülkede 200 ulusal diş hekimliği birliği ve uzman grubunu kapsayan Dünya Diş Hekimliği Federasyonu (FDI), son noktayı koydu.

FDI, diş fırçalama yönteminin farklı yönleri üzerinde profesyonel bir fikir birliği oluşturmak amacıyla bir çalışma yaptı. Sistematik incelemeler ve klinik kılavuzlara odaklanan literatürün kapsamlı kanıt haritalamasının ardından, 22 taslak tavsiyeden oluşan çevrimiçi bir anket, FDI Konseyi de dahil olmak üzere tüm FDI komitelerinin uluslararası üyelerine dağıtıldı. Bu sistematik incelemenin sonuçları ve öneriler International Dental Journal'da yayınlandı. Çalışmanın tamamı buradan okunabilir.

Advertisement

Araştırmadan Dikkat Çeken Bazı Sonuçlar

  • Yetişkinler ve çocuklar için günde en az iki kez dişlerin fırçalanması önerilir.
  • Hastalara, dişlerini ve diş etlerini manuel veya şarj edilebilir bir diş fırçası kullanarak düzenli olarak temizlemeleri tavsiye edilmelidir. Manuel ya da şarjlı diş fırçalarından hangisinin daha etkin olacağı, kullanıcının tekniğinden etkilenir.
  • Yetişkinlerde ve çocuklarda, tüm diş yüzeylerinin etkili bir şekilde temizlenmesini sağlayacak kadar uzun süre dişler fırçalanmalıdır. Bu işlem, mevcut diş sayısına ve el becerisine bağlı olarak yaklaşık 2 dakika sürebilir.
  • Çocuklar en az 1000 ppm florür içeren florürlü diş macunu kullanmalıdır. Diş macunun fazlası tükürülmelidir.
  • 7 yaş ve üzeri kişiler için 1000 ila 1500 ppm florür içeren florürlü diş macunu önerilir.
  • Ağızdaki florür konsantrasyonunu korumak için, fırçalamadan sonra fazla diş macunu tükürülür. Fırçalama sonrasında su ile durulama önerilmez. Ağız çalkalama suyu kullanılıyorsa bu, diş fırçalamanın hemen sonrası dışında bir zamanda yapılmalıdır.
  • Diş fırçaları aile üyeleri arasında paylaşılmamalıdır.
  • Diş fırçaları her 3 – 4 ayda bir veya kılların gözle görülür biçimde yıpranması durumunda ya da bir enfeksiyonun/hastalığın hemen ardından değiştirilmelidir.
Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement