Dr. Emre Övsay’ın Geliştirdiği Kanal Eğesi Tüm Dünyada Satışa Sunulacak

İstinye Üniversitesi’nin Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Emre Övsay, endodonti alanında tasarımı tamamen kendisine ait olan bir kanal eğesi geliştirdi. 15 yıllık bir çalışmanın 2 yılda vücut bulmuş hali olan Rising’in, Temmuz ayı sonunda Fanta Dental Materials firması ile tüm dünyada satışa çıkması planlanıyor. Bu yenilikçi eğenin geliştirilme sürecini, Dr. Emre Övsay anlattı.
Dr. Emre Övsay’ın Geliştirdiği Kanal Eğesi Tüm Dünyada Satışa Sunulacak Dr. Emre Övsay’ın Geliştirdiği Kanal Eğesi Tüm Dünyada Satışa Sunulacak
Dr. Emre Övsay’ın Geliştirdiği Kanal Eğesi Tüm Dünyada Satışa Sunulacak

Sizi tanıyabilir miyiz?

26 Nisan 1984’te İstanbul’da doğdum. Lisans eğitimimi Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde tamamladım, daha sonra Endodonti doktora programını bitirdim. İkinci sınıfın ikinci döneminde tanıştığım Endodonti’yi o kadar çok sevdim ki Diş Hekimliği Fakültesi’ni de bitirmem için bir sebep oldu. Mesleğimi severek yapıyorum. Sadece bir Endodonti uzmanı değilim bunun yanında farklı firmaların Ar-Ge departmanları ile birlikte çalışarak Endodonti alanındaki aslında birçok yeniliğin de içinde bulunuyorum, bir anlamda bir Ar-Ge uzmanıyım da diyebilirim.

Hocam öncelikle geliştirdiğiniz kanal eğesi için tebrik ederiz. Eğe ile ilgili süreci sizden dinleyebilir miyiz?

Advertisement

Doktora zamanlarımda, döner alet sistemleri ile ilgili çalışmalar yapıyordum. Piyasada bulunan döner alet sistemlerini inceleyerek güçlü ve zayıf yanlarını tespit ediyordum. O zamanlarda 3D tasarımlar yapmaya başlamıştım. Tasarımı bana ait olan ve bütün piyasadaki sistemlere oranla çok farklı ve yenilikçi bir sistem tasarlamıştım. Rising, aslında yaklaşık 15 yıllık bir çalışmanın son iki yılda vücut bulmuş hali.

Buluşunuz hangi ihtiyaçlardan doğdu, mevcut kanal eğelerinden farkı nedir? Diş tedavilerine neler katıyor?

Rising sistemi bu zamana kadar piyasada daha önce hiç kullanılmamış bir Ar-Ge çalışmasının bir ürünü. Bu sistemle standardizasyon sağlanmış oluyor. Hekimlerin klinik problemlerine ilişkin birçok soruna çözüm getiriyor. Bu sebeple yenilikçi, güncel ve oldukça efektif bir sistem.

Marka ve patent anlaşmaları yapılan kanal eğesinin ticarileşmesi için nasıl bir takvim öngörüyorsunuz?

Rising için Fanta Dental Materials firması ile birlikte çalıştık. Temmuz ayının sonlarına doğru tüm dünyada satışa çıkması bekleniyor. İlk lansmanı Dubai’de yapılan Rising, tüm dünyada ikinci kez IDEX 2024’te, Türkiye’de görücüye çıktı. Değerli meslektaşlarımız çok ilgi gösterdiler.

Buluşunuz için zorluklarla karşılaştınız mı? Üniversite sanayi iş birliğinin önemi konusunda neler söylemek istersiniz?

Ben bir kanal tedavisi uzmanıyım. Ancak çocukluğumdan beri hep bir mühendislik yanım da olmuştur. Ancak bir ürünün tasarımı, üretimi ve markalaşması oldukça zorlu bir süreç. İyi bir ürün geliştirmek için iyi bir ekibe sahip olmak gerekiyor. Bu ivmeyi yakaladığınız anda, zorluklar kendiliğinden çözülüyor.

Rising, üniversite destekli bir proje değil. Ancak İstinye Üniversitesi, Türkiye’de araştırmaya yatırım yapan en büyük üniversitelerden bir tanesi. İstinye Üniversitesi ve sanayi iş birliği ile birçok projeler hazırlayacağız.

Sizin gibi buluşlar sunmayı hedefleyen meslektaşlarınıza neler tavsiye edersiniz?

Sevgili meslektaşlarım, etrafınızda sizi ideallerinizden vazgeçirmeye çalışacak, sizi yok sayacak, hatta yaptığınızın çok yanlış ve delilik olduğunu düşünecek birçok kişi ile karşılaşacaksınız. İdeallerinizden asla vazgeçmeyin, göreceksiniz size çelme takmaya çalışanlar, sahnede sizi alkışlamak zorunda kalacaklar.

Rising benim bir hayalimdi ve gerçek oldu. Rising’in üretim süreçlerinde beni yalnız bırakmayan, benimle birlikte ürünü test eden, Rising’in isminin bulunmasında katkı sağlayan sevgili meslektaşım Doç. Dr. Ayfer Atav’a sonsuz teşekkürler.

Resim Bilgisi: İstinye Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti AD. Başkanı Doç. Dr. Ayfer Atav ve Dr. Emre Övsay

 

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement