Dr. Traxler: Kadavra üzerinde çalışmak diş hekimleri açısından eşsiz bir deneyim olacak

VESTA ile Viyana Tıp Fakültesi Anatomy Training Center işbirliği sonucunda organize edilen Taze İnsan Kadavrası Üzerinde İleri Seviye Cerrahi ve İmplantoloji Kursu, 26-27 Mart 2011 tarihlerinde Viyana’da gerçekleştirilecek. Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Anatomy Training Center’in yöneticisi Anatomist Doç. Dr. Hannes Traxler ile gerçekleştirdiğimiz röportajda kursun içeriğini ve merak edilen noktaları konuştuk.
Dr. Traxler: Kadavra üzerinde çalışmak diş hekimleri açısından eşsiz bir deneyim olacak Dr. Traxler: Kadavra üzerinde çalışmak diş hekimleri açısından eşsiz bir deneyim olacak
Dr. Traxler: Kadavra üzerinde çalışmak diş hekimleri açısından eşsiz bir deneyim olacak

VESTA ile Viyana Tıp Fakültesi Anatomy Training Center işbirliği sonucunda organize edilen Taze İnsan Kadavrası Üzerinde İleri Seviye Cerrahi ve İmplantoloji Kursu, 26-27 Mart 2011 tarihlerinde Viyana’da gerçekleştirilecek. Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Anatomy Training Center’in yöneticisi Anatomist Doç. Dr. Hannes Traxler ile gerçekleştirdiğimiz röportajda kursun içeriğini ve merak edilen noktaları konuştuk.


Sayın Dr. Traxler kısaca sizi tanıyabilir miyiz?


1963 yılında doğdum. Viyana’da tıp alanında çalışmalar yaptım, bununla birlikte profesyonel meslek deneyimimin büyük çoğunluğunu Brezilya’da tropikal tıp üzerinde yapmış olduğum çalışmalar oluşturuyor. 1990’dan beri Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin akademik kadrosu içinde yer almaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım. Özel muayenehanemde manuel terapi ve anatomiyle ilişkili akupunktur alanında özel çalışmalar yapıyorum.


Görev yaptığınız Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomy Training Center ne zaman ve hangi amaçla kuruldu? Biraz merkezin yapısından söz eder misiniz?


Anatomy Training Center 1997 yılında faaliyete başladığında ilk olarak sadece asistan doktorlar için kurslar düzenleniyordu. O zamanlar dental implantlar konusunda başarısız sonuçlar görüyorduk ve taze kafatasları üzerinde implant uygulaması yapılması suretiyle doktorlara implantolojiyi öğretebilmek için eşsiz bir fırsata sahip olduğumuzun farkına vardık.


Sekiz yıllık çalışma sürecinin sonunda talebin artması ve diğer kursların da yüksek olması sebebiyle üniversite, Anatomy Training Center’in kurulabilmesi için 1 milyon Avro’luk bir yatırım gerçekleştirdi.


Anatomy Training Center’da gerçekleştirdiğiniz kurs organizasyonları hakkında bilgi verebilir misiniz?


 


Eğitim merkezi sadece insan kadavraları üzerinde yapılan akademik çalışmalar için tasarlanmıştır. Çalışmalar için gerekli olan her türlü ekipmanıyla son derece modern bir dizaynı bulunuyor.


 


Merkezin 42 doktorluk kapasitesi var, iki doktor bir kafatası üzerinde çalışıyor. Diseksiyon odasında ise düz bir ekran ile eğitim veren ve üzerinde çalıştığı kafatasını kesip parçalara ayıran bir profesör bulunuyor. Böylelikle bir yandan çalışılırken diğer yandan profesörün yaptığı işlemler aynı anda takip edilebiliyor. Eğer bir yardıma ihtiyaç duyulması durumunda müdahale etmekle görevli profesyonel personelimiz mevcut.   


 


VESTA | Vestiyer Akademi ile 26-27 Mart 2011 tarihlerinde Viyana’da yapacağınız İnsan Kadavrası Üzerinde İmplant Kursu’nun içeriği hakkında bilgi verebilir misiniz?


 


İki günlük kursumuzda diş hekimlerine, bir hastaya gelecekte uygulayacakları prosedürleri deneme; dokular arasındaki gizli tehlikeleri öğrenme ve hassas anatomik yapılara ne kadar yakın çalıştığımızı saptama fırsatı sunulacak. Bunun yanı sıra değişik anatomik yüzeyleri, fasiyayı, kasları, sinirleri, arterleri, organları görerek, dokunarak, keşfederek benzersiz bir deneyim yaşayacaklar.


 


Eğitiminde işleyeceğimiz konu başlıkları arasında şunlar bulunuyor:


 


Kemik halkaları ile dikey ogmentasyon, kemik toplama teknikleri: çene ucu/ramus/tuber, biyomateryal şekillendirme ve sabitleme teknikleri, maksiller sinüs yükseltme teknikleri, ince kretleri genişletme teknikleri (split kret), damaktan epitelyal bağ dokusu grefti alma teknikleri, anatomik olarak riskli bölgelerin diseksiyonu: lingual + inferior alveolar + mental + infraorbikuler sinir; palatal + fasiyal + submental arter.


 


Şimdiye kadar bu kursları kaç defa yaptınız?


 


Önceki yıllarda Dr. Norbert Fock ile birlikte 100’ün üzerinde kurs yaptık. Neredeyse bütün büyük şirketler ile birlikte çalıştık. Eğitimlerimize dünyanın çeşitli ülkelerinden hatta Avustralya’dan bile katılımcılar geldi. Kurslarımızda dental implantlar ile yüzün estetik cerrahisi konularına odaklandık. Eğitimler sırasında çok iyi ekipler oluşturuyoruz ve bu durum katılımcılarımız tarafından devamlı olarak takdir edilmektedir.


 


Kursiyerlerimiz üst seviyede profesyonel olmalarına rağmen çok samimiler. Bizler doktorlara mesleki yaşamları için iyi bir duygu verirken aynı zamanda taze insan kadavraları üzerinde deneme-yanılma yönetimiyle çalışma gibi eşsiz bir imkan ve bunların denetlenmesini sunuyoruz. Bu dönem içinde hata yapmak ve bunlardan bir şeyler öğrenmek çok önemlidir.


 


Kursta üzerinde uygulama yapılacak insan kadavralarını nasıl temin ediyorsunuz?


      


Kafatasları, ölmüş kişinin hayatta olan yakınlarından birinin imzalamak zorunda olduğu bir sözleşme ile üniversiteye bağışlanmaktadır. Etik komisyonu ise lisansüstü eğitimler için kursları onaylamaktadır.


 


Kadavra ile ilk kez karşılaşan katılımcılar nasıl tepki veriyor, bu konuda bilgi verir misiniz?


 


Herhangi büyük bir sorunla karşılaşmıyoruz. Sınıf içinde çalışmak çok yardımcı oluyor. Herhangi bir kötü koku olmuyor, ayrıca kafataslarını büyük bir saygı çerçevesinde özenle kullanıyoruz.


 


Bu kursun katılımcılara sağlayacağı avantajlar neler olacaktır?


 


Ana avantajı mı? Kursa katılan bir doktor herhangi bir canlı kimseye zarar vermeksizin birebir olarak dokular üzerinde çalışabiliyor. Doktor 3 boyutlu bir deneyim yaşıyor ve tüm cerrahi çalışma sürecinde yönlendiriliyor. Kurslara paralel olarak o kadar çok bilgi veriliyor ki gizli kalan bir şey kalmıyor. Bizler doktorlarımızın, hastalarına daha profesyonel şekilde yaklaşmalarını öğretmek istiyoruz.  


 


Son olarak neler söylemek istersiniz?


 


Bu fırsatın kaçırılmamasını istiyorum. Bu tür kursların gelecekteki yasal durumlarını asla bilemezsiniz. Dünyada böylesine harika bir eğitimi alabileceğiniz o kadar az ülke var ki.

 

Anatomy Training Center’in fotoğraflarını görmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement