Firmamız için en önemli unsur, müşteri memnuniyeti ve kalıcılığıdır

38 yıl önce bir aile şirketi olarak kurulan Eleksan, on yıla yakın bir süredir dental sektöre çeşitli laboratuvar cihazları üretiyor. Çalışmalarında insana yatırım yapmayı ve diş laboratuvar cihazları üretmeyi ve geliştirmeyi amaç edinen firmanın Genel Müdürü Murat Tansever ile firmaları ve sektörde yaşanan sorunlarla ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik. İstanbul doğumlu olan Eleksan Genel Müdürü Murat Tansever, tüm geçlik yıllarını ve şu anki yaşamını İstanbul’un Kadıköy ilçesinde geçiriyor.
Firmamız için en önemli unsur, müşteri memnuniyeti ve kalıcılığıdır Firmamız için en önemli unsur, müşteri memnuniyeti ve kalıcılığıdır
Firmamız için en önemli unsur, müşteri memnuniyeti ve kalıcılığıdır

38 yıl önce bir aile şirketi olarak kurulan Eleksan, on yıla yakın bir süredir dental sektöre çeşitli laboratuvar cihazları üretiyor. Çalışmalarında insana yatırım yapmayı ve diş laboratuvar cihazları üretmeyi ve geliştirmeyi amaç edinen firmanın Genel Müdürü Murat Tansever ile firmaları ve sektörde yaşanan sorunlarla ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.


 


İstanbul doğumlu olan Eleksan Genel Müdürü Murat Tansever, tüm geçlik yıllarını ve şu anki yaşamını İstanbul’un Kadıköy ilçesinde geçiriyor. Aynı ilçede bulunan Saint-Joseph Lisesi’nden mezun olduktan sonra eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde devam eden Tansever, ayrıca Saint Joseph Lisesi Eğitim Vakfı kurucularından.


 


Kuruluşundan itibaren Eleksan’ı ve çalışmalarını anlatır mısınız?


 


Eleksan 1970 yılında kurulmuş bir aile şirketidir. Son 15 yıldır Arçelik, Aygaz, Kale Kilit gibi Türkiye’nin dev sanayi kuruluşlarına makineler üretiyoruz. Aynı zamanda farklı sektörler için ithalat ve ihracat çalışmalarımız da mevcut. Özellikle 2001 yılı mali krizinden sonra, al-sat faaliyetlemizi de azaltarak çoğunlukla üretime ve yeni ürünler geliştirmeye yöneldik. Daima hedefimiz kaliteli makine ve kaliteli müşteri hizmetleri oldu. Yaklaşık 10 yıldır dental sektöre çeşitli laboratuvar cihazları üretiyoruz. Firma bazında ithal ettiğimiz ürünler, genel olarak yerli üretimimizin toplamından düşüktür.


 


Bu makineler dünya rakiplerinin en iyi tarafları alınarak tasarlanmıştır. Son yıllarda önem kazanan seri ve düşük maliyetli üretim felsefesi gereği de 2007 yılında tasarım yazılımlarımızı değiştirdik ve tüm personelimiz bu eğitimleri tamamladı. Aynı zamanda CNC tezgâhlarına büyük yatırımlar yaptık. Bugün tasarımlarımızı bilgisayar ortamında yapıp test ederek doğrudan CNC tezgâhlarında üretimlerini gerçekleştirebiliyoruz. Bugün firmamız İtalya, Fransa ve Hindistan’a makine ihraç etmektedir. Dental çalışmalarımızı da iki alanda yürütüyoruz. 


 


Dental sektöre yönelik ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?


 


Dental sektördeki çalışmalarımızın amacı insana yatırım yapmaktır. İkinci olarak da diş laboratuvar cihazları üretmeyi ve geliştirmeyi amaçlıyoruz. Eleksan Ltd. Rhein’83 S.r.I. Bologna firması ile olan iyi ilişkileri sonucu, kendi fabrikası bünyesinde 12 kişilik komple bir eğitim laboratuvarı kurdu. Burada iki yıldan bu yana her ay düzenli olarak hassas tutucu eğitimleri düzenliyor. Düzenli ve özellikle “bedelsiz olarak” yapılan bu kurslarla firmamız, eğitime verdiği önemle dalında öncü kuruluş olmuştur. Bu firmamızın esas olarak sanayici kuruluş olma felsefesinden kaynaklanmıştır.


 


Üretimimiz bünyesinde çok çeşitli cihazlar mevcuttur. Top Thermo termal spatülleri, Ulti-Cut alçı kesme, Ulti-Drill güdük delgi, System Sigma freze sistemi, PR141 ve Pr142 paralelometreler, Vibropal vibratörler, Centro-1 santrifüj, ön ısıtma fırınları, vakumlu karıştırıcılar bulunuyor. Ürünlerimiz ile ilgili gerekli bilgiyi www.eleksan.com adresinde de görebilirsiniz. Aynı zamanda bu ürünler sürekli olarak müşterilerimiz tarafından gelen taleplere göre geliştiriliyor. Yeni ürün olara da firmamız zirkon işleme makinesini üretmek üzere prototip Ar-Ge çalışmalarına devam etmektedir. İthalat ürünlerimiz kapsamında, metaller, alçı, revetman, hassas tutucular, şalümo setleri, mumlar ve çok çeşitli sarf malzemeleri bulunmaktadır.


 


Dental sektöre yönelik satış ve pazarlama çalışmalarında nasıl bir strateji uyguluyorsunuz? Çalışanlarınızı bu konuda nasıl yönlendiriyorsunuz?


 


Firmamız için en önemli unsur, müşteri memnuniyeti ve kalıcılığıdır. Esasında servis ve hizmet kalitemizi koruma amaçlı bir çalışma uyguluyoruz. Müşterilerimizin geneli yıllardır bizimle çalışıyor.


Bu da satıştan önce müşterilerimize eğitimlerle destek verip onları memnun ederek çalışmaktan ileri geliyor. Otomatik açılan sipariş ağımız sayesinde de oturmuş bir sistemimiz var. Aynı zamanda bayilik sistemimizi geliştirmek ve yaygınlaştırmak için çalışmalarımız sürmektedir.


 


Dental ürünlerinizle ilgili ihracat çalışmalarınız var mı?


 


Dental laboratuvar ekipman serimiz ile ilgili ihracat çalışmalarımız şu an için İsviçre, İtalya, Fransa ile devam etmektedir. İhracat ağımızı genişletme çabalarımız da son hızla devam etmektedir.


 


Türk dental sektörünü genel olarak değerlendirir misiniz?


 


Türk dental sektörü her geçen gün gelişmekte ve büyümektedir. Maalesef son çıkarılan makine ve uygulamalar çoğu kez bilinçsizce büyük ilgi oluyor. Acele ve incelenmeden yapılan bu alımlarda, yapılan cihazların modası çabuk geçiyor ya da servis problemleri büyük oluyor.


 


Firma olarak kongre ve seminerlere ne oranda katılıyorsunuz? Bu yıl hangi organizasyonlara katılacaksınız?


 


Geçen yıl birçok organizasyonda eğitim ve stand olarak yer aldık. Bu yıl da çeşitli organizasyonlara katılmayı planlıyoruz. Expodental ve Dental Labor Günleri ilk aklıma gelenler. Aynı zamanda, kendi bünyemizde de 2. seviye eğitimlere Nisan başı itibariyle başlıyoruz.


 


Eleksan olarak sektörde yaşadığınız sorunlar ve bunların çözümüne yönelik önerilerinizden bahseder misiniz?


 


Dental piyasadaki sorunlardan ilk aklıma gelen, aşırı fiyat kırarak rekabet, serbest ticaretin ana unsurlarından biri olup bir odadaki yangın söndürücü gibi en son kullanılacak bir unsurdur. Ne yazık ki bunu geri tepen bir silaha benzetebiliriz. Çünkü müşterimize normal fiyatla mal satıp sonra kampanya yaparak fiyat kırmak, müşteri sadakati ile kesinlikle bağdaşmıyor. Ayrıca genel giderlerin çok pahalı olduğu günümüzde bu tip yaklaşımlarla neredeyse sıfır kar marjıyla çalışark sadece sözkonusu firmaya zarar veriyor.


 


Bu piyasanın hepimizin olduğunu ve herkesin bu pastanın paylaşılma gereğinin normal kabul etmesi gerekiyor. Ayrıca bazı kopya malzemeler de su tankına giren virüs gibi özellikle piyasanın kimyasını bozmaktadır. İlk reaksiyon olarak kalite-fiyat parametlerisini aşağı çektiği gibi, laboratuvardan hastaya kadar büyük hasarlar yaratabiliyor. Bu kopyaların yabancı firmanın yaptığı Ar-Ge ve yılların denemelerine dayandırılan orijinal malın kalitesine göre başarılı olma şansı zaten zaman ve fizik olarak olanaksızdır. Bunlara karşı tüm doktor ve laboratuvarların malzeme seçimi ve alımında bilinçli olup markalı malları kullanmaları ve bunlar için sertifika istemeleri tavsiyemizdir.


 


2008 yılı ve sonrasına ilişkin plan ve projeleriniz neler olacak?


 


Eleksan firması olarak hedefimiz, ticari anlayışımızı her zamanki gibi müşteri merkezli tutarak hizmet, ürün ve servis kalitemizi daha da artırmaktır. Burada ana stratejimiz firmamızın 38 yıllık bilgi birimi ile az adette özel ürünler yapmaktır. Ayrıca Türkiye ve yurt dışında satış ağlarımızı geliştirmek istiyoruz.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement