FKG endodontik ürünleriyle Türkiye’de iddialı olacak

FKG, merkezi İsviçre’de bulunan ve endodontik ürünler üreten bir firma. Türk dental sektöründe iddialı bir yer edinmek isteyen FKG, geçtiğimiz Ocak ayında ciddi bir yatırım yaparak pazarlama çalışmalarına hız verdi. FKG Türkiye Sorumlusu Sevgi Baştürk ile çalışmaları ve projeleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.  
FKG endodontik ürünleriyle Türkiye’de iddialı olacak FKG endodontik ürünleriyle Türkiye’de iddialı olacak
FKG endodontik ürünleriyle Türkiye’de iddialı olacak

FKG, merkezi İsviçre’de bulunan ve endodontik ürünler üreten bir firma. Türk dental sektöründe iddialı bir yer edinmek isteyen FKG, geçtiğimiz Ocak ayında ciddi bir yatırım yaparak pazarlama çalışmalarına hız verdi. FKG Türkiye Sorumlusu Sevgi Baştürk ile çalışmaları ve projeleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.


 


 


Sevgi Hanım kısaca sizi tanıyabilir miyiz?


 


FKG ile çalışmaya 2008 Ocak ayı itibariyle başladık ancak bu sektörde yaklaşık 10 yıllık bir geçmişim var. O dönemde Micro Mega ile başlamıştık, yani Hero’yu Türkiye’ye getirip tanıtan ekip içinde yer alıyordum. FKG bu yıl itibariyle Türkiye’de kendi temsilcisi ile çalışma kararı aldı ve bu görev için de beni uygun gördü. Firmanın Türkiye Koordinatörlüğü’nü yapıyorum.


 


FKG hakkında bize bilgi verebilir misiniz?


 


FKG, Türkiye dışında çok iyi bilinen bir firma. Merkezi İsviçre’de bulunuyor. 1931 yılından beri endodontik ürünler üretiyor. Brasseler ve Morita gibi bilindik bazı firmalar için üretimler yapıyorlar. Türkiye pazarıyla uzun yıllardan beri çalışıyorlar. Fakat ticari ilişkileri üst seviyede olmamış. Asıl bu yılın başından itibaren gerçek anlamda pazarlama çalışmalarına başladılar. FKG’nin Türkiye distribütörlüğünü Turan Uysal yapıyor. Onların bayi zincirini kullanıyoruz. Çeşitli şehirlerde bulunan bayilerle temasa geçerek çalışmalar yapılıyor.


 


Türkiye pazarına hangi endodontik ürünleri sunuyorlar?


 


Şu anda Türkiye’ye getirdiğimiz en önemli ürünümüz Race kök kanalı şekillendirme sistemimizdir. Bu ürünün, vidalanma problemi, kullanım takibi gibi rotary kullanımında sıkça karşılaşılan ciddi problemlere çok basit ve net çözümleri var. Bu eşsiz özellikleri sebebiyle de tüm dünya genelinde en çok tercih edilen rotary sistem olma özelliğine sahip. Avrupa’da Race adıyla tanınan bu ürünümüz, Amerika ‘da Brasseler firmasının ürünü olan Endo Sequence olarak Japonya’da  da J-Morita olarak pazardaki yerini alıyor. Çünkü FKG bu dünya devi firmalar için üretim yapıyor.


 


Rotary’nin dışında endodonti deyince akla gelen tüm el aletleri, nikel titanyum ve paslanmaz çelik ağırlıklı ürünler mevcut. Yakın bir zamanda doldurma sistemimiz de gelecek. Böylece parça tamamlanmış olacak.


 


FKG’nin Türk dental sektörüne bakışını değerlendirir misiniz?


 


Daha önce de söylediğim gibi FKG uzun süredir Türkiye pazarında olmasına rağmen pek göz önünde olan bir firma değildi. Rotary sistemler gibi aktif pazarlama gerektiren ürünlerin geliştirilmesi, üretici firmaların da vizyonunu ciddi anlamda etkiledi. FKG’nin Türkiye distribütörü olan Turan Uysal ve Ort. Koll.Şti. de kendi alanında büyük bir firma. Getirdiği ürünleri ihalelerle doğrudan hedef kitlesine ulaştırıyor. Onun için aktif bir tanıtım-pazarlama oluşumu bulunmuyor. Özellikle bu kadar popüler bir rotary ürün ürettikten sonra FKG de bu ürün grubunu Türkiye’de hak ettiği şekilde pazarlamak istiyor. Kesinlikle dişhekimine ulaşarak ve uygulama yapılarak tanıtmayı hedefliyor. Bu vesileyle distribütör firma ile koordineli olarak yeni bir yapılanmaya gidildi. Özellikle distribütör firmanın ihale ağırlıklı çalışması bizim için önemli.


 


Ürünlerin tanıtımına yönelik ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?


 


Uygulamalı seminerler düzenlemek suretiyle ürünleri tanıtmayı amaçlıyoruz. Zaten sektörde pek çok firma bu yola başvuruyor. Türk Dişhekimleri Birliği (TDB), odalar ve  fakültelerle ortaklaşa çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Özellikle sempozyum ve uygulamalı kurslarla ürünümüzü tanıtmayı hedefliyoruz.


 


Dişhekimliğinde endodontinin geldiği aşama hakkında neler düşünüyorsunuz?


 


Endodonti dişhekimliğinin en temel öğelerinden birisidir. Bu sektörde çalışmaya başladığım ilk günden itibaren bu bilinçle eğitildim ve kendimi geliştirdim. Dolayısıyla endodontinin dişhekimliğindeki yerini bilerek çalışıyorum. Son yıllarda gelişen rotary sistemlerin de etkisiyle daha bir önem ve heyecan kazandı diye düşünüyorum.


 


FKG Türkiye olarak kongre ve benzeri organizasyonlara ne oranda katılıyorsunuz? Bu yıl içinde katılacağınız kongreler hangileri olacak?


 


FKG ilk olarak geçtiğimiz yıl Eylül ayında İstanbul’da yapılan Avrupa Endodonti Derneği (ESE) 13. Bilimsel Kongresi’ne katıldı. Kongre sırasında dünyanın farklı bölgelerine hizmet veren FKG  çalışanlarıyla tanışma olanağımız oldu. FKG için çalışma kararını da ESE’de verdim.Bu yönüyle benim için çok anlamlı bir organizasyondu. Ayrıca uluslararası boyutta gözlemlediğim ilk kongreydi. Katılımcı dişhekimleri çok bilinçli ve FKG ile de çok ilgiliydi. Son derece başarılı bir organizasyon oldu.


 


Geçtiğimiz Mayıs ayında Antalya’da gerçekleştirilen Türk Endodonti Derneği Kongresi’ne katıldık. Turan Uysal’ın temsilciliğinde TDB 15. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi’nde de yer alacağız. EDAD Kongresi’ne de katılmayı düşünüyoruz. Ayrıca bölgesel kongrelerle de ilgileniyoruz.


 


Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizden bahseder misiniz?


 


Aslıda yapılacak çok iş var. Race’nin Türkiye’deki konumunu Avrupa ile aynı seviyeye getirmeyi planlıyoruz. Çünkü Race Avrupa’da şu anda en popüler olan rotary sistemi. 2008-2009 döneminde sistemi ve markayı ön plana çıkarmayı istiyoruz. Kongrelerde davet edeceğimiz konuşmacılar sunumlar yapacaklar. Rutin hale gelecek fakülte ziyaretlerimiz olacak. Bu ziyaretleri yalnız başıma yapmıyorum. Çoğu zaman FKG’nin Ortodoğu Sorumlusu olan Jean Pierre Treyvaud ile birlikte çalışıyoruz. Tabii ki Turan Uysal ile de uyumlu bir çalışma ortamımız mevcut. Bir ekip olarak bu sektörde yer alıyoruz. Yakaladığımız bu sinerjiyi daha da geliştirmeyi hedefliyoruz.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement