GEF, Dentistanbul’u agresif büyütecek

Amerikalı fon GEF tarafından satın alınan Dentistanbul, özel hastanelerdeki diş bölümlerini işleterek büyümeyi, bu sistemle 3 yılda 50 milyon dolar harcayıp 15 hastane açmayı hedefliyor. ABD’li Global Environment Fund (GEF) tarafından geçtiğimiz yıl satın alınan diş hastanesi Dentistanbul’un Genel Müdürü Bülent Kiymir, özel hastanelerdeki diş bölümlerinin işletmesini üstlenerek agresif büyüyeceklerini söyledi.
GEF, Dentistanbul’u agresif büyütecek GEF, Dentistanbul’u agresif büyütecek
GEF, Dentistanbul’u agresif büyütecek

Amerikalı fon GEF tarafından satın alınan Dentistanbul, özel hastanelerdeki diş bölümlerini işleterek büyümeyi, bu sistemle 3 yılda 50 milyon dolar harcayıp 15 hastane açmayı hedefliyor.


 


ABD’li Global Environment Fund (GEF) tarafından geçtiğimiz yıl satın alınan diş hastanesi Dentistanbul’un Genel Müdürü Bülent Kiymir, özel hastanelerdeki diş bölümlerinin işletmesini üstlenerek agresif büyüyeceklerini söyledi. İlk olarak Göztepe’deki Medical Park Hastanesi’nin diş bölümünü aldıklarını ifade eden Kiymir, Adana, Mersin, Antalya, Bursa gibi kentlerdeki hastanelerden bu yönde teklifler aldıklarını kaydetti. Mart 2007’de Dentistanbul’u aldıktan sonra hastaneye yeni bir yönetim ve standart getirdiklerini anlatan Kiymir, büyüme kanallarıyla ilgili stratejilerinde de değişiklik yaptıklarını dile getirdi. Kiymir, “Fakat asıl olarak, Türkiye’deki mevcut hastanelerin ya da kurulmakta olan özel hastanelerin diş bölümlerini işleterek büyüyeceğiz. Dünyada genellikle otellerdeki büyük zincirlerin, dünyanın farklı ülkelerinde uyguladıkları sistemi biz Türkiye’de sağlık sektöründe izleyeceğiz. Bu sistemle Dentistanbul markasını başka hastanelere taşıyacağız” diye konuştu.


 


50 MİLYON $’LIK YENİ YATIRIM


 


Hem kendi açacakları hastaneler için hem de özel hastanelerde işletecekleri bölümler için üç yılda 50 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını anlatan Kiymir, bu süre içinde hastane sayısını da 15’e çıkaracaklarını bildirdi. Türkiye’de kurumsal yapıya kavuşmuş başka bir diş hastanesi olmadığını savunan Kiymir, şunları söyledi: “Bu avantajımızı kullanarak, özel hastanelerin diş bölümlerini işletmeyi istiyoruz. Araştırmalarımız devam ediyor; tabi bize gelen talepler de var. Öncelikle Adana, Mersin, Antalya, Bursa gibi kentleri hedefliyoruz.” Bu sistemin iki taraf için de ‘kazan-kazan’ süreci oluşturacağını kaydeden Kiymir, dişteki sekiz uzmanlık alanındaki bilgilerini bu hastanelere taşıyacaklarını ifade etti. Hasta memnuniyeti için sık sık anket yaptıklarını ifade eden Kiymir, son yaptıkları araştırmayı şöyle anlattı: “En sonuncusunu, yeni açılan Medical Park’ta yaptık. Buradaki hastalara, ‘Dentistanbul markası için mi yoksa hastanede hizmet alırken diş bölümüne de mi geldiklerini’ sorduk. Yüzde 50-50 seviyesinde çıktı. Sonuç bizi çok mutlu etti. Bunu da aslında Dentistanbul markasının hastalar arasında iyi bir yer oluşturduğuna işaret olarak görüyoruz.”


 


‘Ayda 8 bin hasta tedavi ediyoruz’


 


Tam gün çalışan 50, yarı zamanlı çalışan 20 diş hekimiyle her ay 7 bin-8 bin hastayı tedavi ettiklerini vurgulayan Kiymir, bölüm başkanlıkları ve tıbbi direktörlük görevlerinin de 6 profesör tarafından yürütüldüğünü söyledi. Önemli uzmanlıkları olan hekimlerin, yarı zamanlı olarak Medical Park’ta da çalışacaklarını dile getiren Kiymir, bu sayede orada da tüm hastaları tedavi edebileceklerini belirtti. Diş dışında branş hastane açmayı düşünmediklerini ifade eden Kiymir, 2008 cirolarının geçen seneye oranla yüzde 25 artarak 12 milyon dolar olarak gerçekleşeceğini kaydetti.


 


 


’15 milyon $’lık yatırım yaptık’


 


GEF’İN Danışmanı Robert E. Stieneker, Dentistanbul’u aldıkları 1.5 yıl içinde standartların ve kalitenin ABD’deki hastaneler seviyesine ulaştığını belirterek, bu gelişmeden gurur duyduklarını belirtti. GEF’in çevre, sağlık ve enerji alanlarında yatırım yapan 1 milyar doların üstünde bir fonu yönettiğini belirten Stieneker, şöyle konuştu: “Türkiye’ye ilk defa geçen yıl nisanda geldim. Bu 1.5 yılda düzenli olarak geldiğim her çeyrek benim için farklı bir sürpriz oldu. İlk geldiğimde bizim standartlarımızın altında bir hastaneyle karşılaşmıştım. Şu anda ise dört dörtlük bir hastanemiz var.” GEF’in Türkiye’deki ilk yatırımı olan Dentistanbul’a bugüne kadar 15 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirten Stieneker, şunları söyledi: “Böyle bir hastane yaratmak, gelişmekte olan başka bir ülkede bizim için daha zor olurdu. Çünkü İstanbul gibi bir şehir dünyanın hiçbir yerinde yok. Burada bir tarih ve kültür var. Bu da aslında yaşamın her alanında olduğu gibi sağlıkta da bir standart getiriyor.”


 


 


Kaynak: Sabah

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement