Hepatit B ve C, AIDS’ten 10 kat daha yaygın

Dünya Hepatit Birliği, kronik Hepatit B ve Hepatit C’nin AIDS’ten daha yaygın olduğunu, bu nedenle Hepatit B ve C’ye diğer bulaşıcı hastalıklar kadar önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Dünya Hepatit Birliği, bu yıl 19 Mayıs olarak ilan edilen Dünya Hepatit Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyada 500 milyon Hepatit taşıyıcısının bulunduğunu, dolayısıyla Hepatit’in AIDS’ten 10 kat yaygın olduğunu vurguladı. 
Hepatit B ve C, AIDS’ten 10 kat daha yaygın Hepatit B ve C, AIDS’ten 10 kat daha yaygın
Hepatit B ve C, AIDS’ten 10 kat daha yaygın

Dünya Hepatit Birliği, kronik Hepatit B ve Hepatit C’nin AIDS’ten daha yaygın olduğunu, bu nedenle Hepatit B ve C’ye diğer bulaşıcı hastalıklar kadar önem verilmesi gerektiğini vurguladı.


 


Dünya Hepatit Birliği, bu yıl 19 Mayıs olarak ilan edilen Dünya Hepatit Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyada 500 milyon Hepatit taşıyıcısının bulunduğunu, dolayısıyla Hepatit’in AIDS’ten 10 kat yaygın olduğunu vurguladı. 


 


Her 12 kişiden birinin Hepatit B ya da C taşıdığını vurgulayan örgüt, bu hastalığa gereken ilginin gösterilmediğini belirtti.


 


Açıklamada, her yıl yaklaşık 1,5 milyon kişinin Hepatit B ya da C’den öldüğü belirtilirken, bu hastalığın dünya sağlığı açısından en büyük tehditlerden biri olduğuna dikkat çekildi.


 


Dünya Hepatit Birliğinin Başkanı Charles Gore, “bu hastalığa da AIDS, verem ve sıtmaya bakıldığı gibi bakılmalı” dedi. Uzmanlar da Hepatit hakkındaki bilgilere geniş yer vermenin ve kan nakillerinin daha iyi denetlenmesinin hükümetlerin sorumluluğunda olduğunu söyledi.


 


Bilim adamlarının karşılaştığı en büyük sorunlardan birinin veri eksikliği olması nedeniyle birliğin hükümet ve örgütlere, ilgili ülkelerdeki verileri girme çağrısı yaparak “Hepatit atlası” oluşturduğu da bildirildi.


 


Hepatit B, karaciğer iltihabı anlamına gelen Hepatit hastalığının etkeni olan virüslerden biri. Virüs, esas olarak karaciğerde yerleşir, orada çoğalır ve zamanla karaciğeri tahrip edecek boyutlara ulaşabilir.


 


Dünyada yaklaşık 350 milyon kişiyi etkileyen Hepatit B, kan yoluyla ve çok sıklıkla yakın temasla, kan dışındaki vücut sıvıları olan tükürük, ter ve cinsel organ sıvıları ile bulaşır. Derideki bir çatlak ya da açık yara ile temas eden bir damla kan ya da tükürük bile hastalığın bulaşması için yeterli olabilir. Virüs, taşıyıcı anneden bebeğine de doğum esnasında bulaşabilir. Siroz, karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanserine yol açabilen Hepatit B’den aşı yoluyla korunmak mümkün.


 


Ancak, 130 milyon kişiyi etkileyen Hepatit C’nin aşısı henüz test aşamasında bulunuyor. Hepatit C’nin en önemli bulaşma yolu Hepatit C virüsü taşıyan kanın naklidir.


 


AA

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement