İmplantoloji eğitimine katkı sağlamak istiyoruz

Dental sektörde 1994 yılından beri faaliyet gösteren Mutlu Dental, sadece implant ürünleriyle dişhekimlerine hizmet veriyor. Amerikan Zimmer Dental’in Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri’nin tek yetkili distribütörlüğünü yapan firma, ticari çalışmalarının yanında implantoloji eğitimine de büyük önem veriyor. Bu amaçla 19-21 Ekim 2007 tarihlerinde Ankara’da 1. Uluslar arası Zimmer&Mutlu Dental İmplantoloji Günleri’ni düzenleyen firma, aralarında  ICOI  Başkanı Hom Lay Wang’ın da bulunduğu uluslar arası alanda tanınmış birçok ismi sempozyuma getirdi.  
İmplantoloji eğitimine katkı sağlamak istiyoruz İmplantoloji eğitimine katkı sağlamak istiyoruz
İmplantoloji eğitimine katkı sağlamak istiyoruz

Dental sektörde 1994 yılından beri faaliyet gösteren Mutlu Dental, sadece implant ürünleriyle dişhekimlerine hizmet veriyor. Amerikan Zimmer Dental’in Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri’nin tek yetkili distribütörlüğünü yapan firma, ticari çalışmalarının yanında implantoloji eğitimine de büyük önem veriyor. Bu amaçla 19-21 Ekim 2007 tarihlerinde Ankara’da 1. Uluslar arası Zimmer&Mutlu Dental İmplantoloji Günleri’ni düzenleyen firma, aralarında  ICOI  Başkanı Hom Lay Wang’ın da bulunduğu uluslar arası alanda tanınmış birçok ismi sempozyuma getirdi.  İmplantolojinin Türk dişhekimleri için önemli bir alan olduğunu dile getiren Mutlu Dental’in sahibi Taci Mutlu, 1. Uluslar arası Zimmer&Mutlu Dental İmplantoloji Günleri’ni gelenekselleştirerek iki yılda bir büyük katılımlarla gerçekleştirmek istediklerini söylüyor.   


 


Kurulduğu tarihten itibaren Mutlu Dental’in faaliyetlerinden bahseder misiniz?


Mutlu Dental 1994 yılında  kuruldu. İmplant sektörüne girerken Türkiye’de implantın geleceği noktayı gayet iyi biliyorduk. Her yüz hekimden biri implant uygularsa bu genele vurduğumuzda 200 rakamı anlamına geliyordu. Fakat ilk yıllarda büyük güçlükler yaşadık ve inanılmaz zararlar ettik. 2000 yılında iki kişi olarak devam ettiğimiz firmada şu an itibariyle 40 kişiyle birlikte birçok ilde hekimlere hizmet veriyoruz. Zimmer firmasının Türkiye distribütörlüğünü yapıyoruz. Ülkemizdeki 19 dişhekimliği fakültesi ile birebir çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Satış ve satış sonrası hizmetleri ile dişhekimlerinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz.


 


Kısaca bize Zimmer Dental ve ürettiği implantlar hakkında bilgi verebilir misiniz?


Zimmer Holding’in merkezi ABD’de bulunuyor. Bünyesinde sekiz binin üzerinde çalışanı var. Firma 2003 yılında Center Pulse’yi satın alarak Zimmer Holding bünyesinde dünya pazarında satışına devam etti ve 2007 yılında da Alman Tutogen firmasını bünyesine katarak greft ve membran pazarındaki yerini sağlamlastırdı. Zimmer, günümüzde dünya implant pazarında faaliyet gösteren lider firmalar arasında yer alıyor Ürün yelpazesinde implantın dışında ortopedik ürünler, mebranlar ve greftler bulunuyor.


Zimmer Dental altı farklı implant modeli üretiyor. Biz üç tanesini Türkiye’ye getiriyoruz. Bunlar;  Swiss Plus, Tapered Screw Vent ve One-Piece implant sistemleri.


 


1. Uluslar arası Zimmer&Mutlu Dental İmplantoloji Günleri, geçtiğimiz Ekim ayında yapıldı. Hazırlık aşamasından itibaren nasıl bir sürecin yaşandığını anlatarak sempozyumu değerlendirir misiniz? 


Sempozyumla ilgili çalışmalar tamamiyle kendi bünyemizde yürütüldü ve bir yıllık bir çalışmayla hayata geçirildi. Ülkemizde son zamanlarda uluslar arası nitelikte sempozyum düzenleyen firma yok gibi. İmplantolojinin Türk dişhekimlerinin önemli bir ihtiyacı olduğundan yola çıkarak çalışmalara başladık. Dünyada implantoloji alanında tanınmış doktorları konuşmacı olarak Türkiye’ye davet ettik. Konular da sempozyumun kalitesini korumak için titizlikle seçildi  Bu süre zarfında birebir görüşmeler yaptık. Genel olarak bakıldığında olumlu tepkilerle karşılaştık. Başarılı olacağımıza gerçekten inanıyorduk.


1. Uluslar arası Zimmer&Mutlu Dental İmplantoloji Günleri’ni 19-21 Ekim 2007 tarihlerinde Ankara’da Swissotel’de gerçekleştirdik. Dişhekimliğinde uluslar arası alanda dünyaca tanınan konuşmacılar sempozyumumuza gelerek konuşmalar yaptılar. ICOI Başkanı Dr. Hom Lay Wang’ın sempozyumumuza gelerek bir konuşma yapması, bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Yurtiçi ve yurtdışından 535 dişhekimi organizasyonumuza katıldı. Sempozyumda oluşan pozitif hava sayesinde 2009 yılında yine Ankara’da bundan daha büyük bir sempozyum yapabilmek amacıyla şimdiden çalışmalarımıza başladık. Hedefimiz iki yıl sonra 750 kişinin katılacağı bir sempozyuma imza atmak. Artık bu organizasyonu her iki yılda bir yaparak dünya çapında isim yapmış akademisyen ve dişhekimlerini konuşmacı olarak davet ederek dişhekimliği eğitimi konusunda Zimmer Dental ve Mutlu Dental olarak katkı sağlamak istiyoruz.


 


Böylesine önemli bir sempozyumun tanıtımını nasıl gerçekleştirdiniz? Birçok dergide organizasyonla ilgili ilanlar yayımlandı. Bunların gerçekten etkisi oldu mu?


1. Uluslar arası Zimmer&Mutlu Dental İmplantoloji Günleri’nin organizasyonunun başarılı şekilde gerçekleştirilebilmesi için geniş bir bütçe oluşturduk. Çünkü ticari kaygı güdülmeden bütünüyle eğitim amaçlı bir etkinlik yapmayı planlıyorsanız, tanıtımını da iyi yapmanız gerekiyor. Türkiye’de yayınlanan hemen hemen bütün dişhekimliği dergilerine ilan vererek ve dişhekimliği fakültelerine afişlerimizi asarak sempozyumu duyurmaya çalıştık. Bunun dışında e-mail yoluyla her ay dişhekimlerine duyurular yolladık. Ayrıca bölgelerde çalışan 40 arkadaşımız dişhekimleriyle birebir görüşmeler yaptı. Bütün bunların sonucunda 500’ü aşkın katılımcı sempozyumumuza geldi. 


 


 


Mutlu Dental olarak eğitim çalışmalarında neler yapıyorsunuz?


Mutlu Dental’in eğitim ve organizasyonlarını her il kendi kurslarını yaparak yürüttü. Bunlar küçük çaplı eğitimler niteliğindeydi. Bizim bilgimiz dahilinde her şehir birbirinden bağımsız çalışmalar yapıyordu. Firma bünyesinde herhangi bir pazarlama ve eğitim koordinatörlüğü bölümü bulunmuyordu. Fakat pazar payının artmasına bağlı olarak eğitime olan talebin yükseldiğini gözlemledik. 2006 yılının sonunda firma içinde Eğitim ve Organizasyon departmanı oluşturuldu. Bu bölümle tüm bölgeler organize olarak buralarda yapılan kursları geliştirerek daha planlı ve programlı şekilde bir merkezde toplamayı amaçladık. Bölümü aynı zamanda Uluslar arası İlişkilerden sorumlu arkadaşımız Ahmet Canlı yürütüyor. 2008 yılında 4 seviyeli kurslarımızı hayata geçireceğiz. Konuların akademisyenler tarafından belirlendiği bu eğitim programımızda  2. seviyede hekimlerimiz Amerika veya İsviçre’de bulunan Zimmer enstitülerinden birinde en son teknoloji Phantom modeller üzerinde yedi değişik vaka üzerinde birebir implant uygulayabilecekler. Mutlu Dental eğitim çalışmalarına verdiği önemi dişhekimliği fakülteleriyle gerçekleştirdiği ortak çalışmalarla da gösteriyor  Bunlara önümüzdeki dönemlerde devam edeceğiz.    


 


Türkiye’deki implant pazarını değerlendirebilir misiniz?


İmplant pazarının hızlı bir şekilde büyüdüğünü söylemek istiyorum. Her yıl ortalama olarak yüzde 25-50 arasında bir büyüme görülüyor. Özellikle hastaların bilinçlenmesi de bu gelişimde etkili oluyor. Zaten ülkemize implant getiren firma sayısı her geçen gün çoğalıyor.


 


Gelecekle ilgili plan ve projelerinizden söz eder misiniz?


Mutlu Dental sağlam ve emin adımlarla çalışmalarına devam edecektir. Sattığımız ürünün dünya çapında bilinen bir marka olduğunun farkındayız. Öncelikli hedefimiz şu anda sektörde bulunduğumuz yerin daha da üstüne çıkabilmek. Altyapısını oluşturmadığımız hiçbir ilde doğrudan satış faaliyetleri yapmıyoruz. Altyapıyı oluştururken tabii ki sözkonusu yerlerde görev yapacak arkadaşları eğitiyoruz.  Çünkü dişhekimleri ve hastaların mutluluğu bizler için birincil derece önem taşıyor. Bunu da ürünümüzün kalitesinin yanı sıra eğitimli personel ve hizmetteki kalitemizle başardığımıza inanıyoruz.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement