İngiltere’de Dental Kariyer için Önemli Tarih

Mesleğini İngiltere’de sürdürmek, pek çok diş hekiminin hayali. Bu konudaki prosedürün netleşmesini bekleyenler için son durumu, VESTA Akademi’nin ‘İngiltere Dental Kariyer Yolculuğu’ programı kapsamında, diş hekimlerine danışmanlık yapan Dr. H. Hakan Yıldırım anlattı. İngiltere dışından dental terapistlik ve hijyenistlik başvuruları, 8 Mart 2023 itibarıyla son bulacak.
İngiltere’de Dental Kariyer için Önemli Tarih İngiltere’de Dental Kariyer için Önemli Tarih
İngiltere’de Dental Kariyer için Önemli Tarih

İngiltere’de Dental Kariyer için Önemli TarihVESTA Akademi’nin diş hekimleri için sunduğu ‘İngiltere Dental Kariyer Yolculuğu’ programı, mesleğini Birleşik Krallık’ta sürdürmek isteyenler tarafından yoğun ilgi görüyor. Bu süreçte diş hekimlerine danışmanlık yapan Dr. H. Hakan Yıldırım, ülkede netleşmesi beklenen sınavsız dental terapistlik ve dental hijyenistlik hakkındaki son gelişmeleri anlattı.

Dr. H. Hakan Yıldırım, “Biliyorsunuz sınavsız ve Türkiye’den başvurarak İngiltere’de dental terapist ve hijyenist olmak mümkün veya mümkündü. Biz de VESTA Akademi ve Knighstbridge Academy olarak birçok diş hekimi arkadaşımızın başvurusuna destek olduk. Fakat bir süredir beklediğimiz değişikliğin zamanı geldi” diyor.

İngiltere dışından dental terapistlik ve hijyenistlik başvurularının 8 Mart 2023 itibarıyla son bulacağına işaret eden Yıldırım, “8 Mart 2023 tarihinden sonra General Dental Council’a (GDC), İngiltere dışında eğitim görmüş diş hekimleri tarafından yapılan dental terapistlik ve hijyenistlik başvuruları kabul edilmeyecek. Bu tarihten önce yapılan başvurular işleme alınacak. Devlet, bundan sonraki süreci planlama yetkisini tamamen GDC’ye verdi ancak GDC henüz bu konuda bir açıklama yapmadı” dedi.

Advertisement

İngiltere’de bu yöndeki gelişmeleri takip etmeye devam ettiklerini dile getiren Yıldırım, “İngiltere’de diş hekimliği yapmak isteyen, İngiltere dışından diplomalı diş hekimleri için süreç aynı şekilde devam ediyor. ORE sınavları yapılmaya devam edilecek. Bu konuda da değişiklikler yapılacak, fakat henüz netleşmedi. Bu değişikliklerin, yurt dışından gelen hekimleri engelleme değil, kolaylaştırma veya sınav alternatiflerini artırma şeklinde olacağı tahmin ediliyor. ORE sınavına hazırlanmak için İngiltere’deki MSc in Advanced General Dental Practice eğitimimiz devam ediyor. Konuyla ilgili detayları buradan inceleyebilirsiniz” diyerek bilgi verdi.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement