Japonya’da Hastadan Alınan Kök Hücrelere Onay

Japonya’da hükümet hastaların kendi vücutlarından alınan kök hücrelerle klinik deneyler yapılmasına onay verdi. Kök hücreler, sinirden kemiğe ve deriye vücüdun her parçasına dönüşebiliyor. Kök hücrelere tıbbın geleceği olarak bakılıyor.
Japonya'da Hastadan Alınan Kök Hücrelere Onay Japonya'da Hastadan Alınan Kök Hücrelere Onay
Japonya'da Hastadan Alınan Kök Hücrelere Onay

Japonya’daki araştırmacılar, kök hücreyle, yaşlılıkla bağlantılı bir körlük türü olan makula dejenerasyonunun tedavisini deneyecek.

Japon Hükümeti’nin onayı, kök hücre araştırmalarında önemli bir dönüm noktası olarak niteleniyor. Farklı ülkelerde embriyolardan alınan kök hücrelerle yapılan araştırmalar var.

Doku uyuşmazlığı riski yok

Ancak bu, etik açıdan tartışmalı ve olası doku uyuşmazlığı nedeniyle nakledilen organın reddedilmesi riski var. Pluripotent kök hücreler olarak da bilinen erişkin kök hücreler, hastanın derisinden alınıyor ve reddedilme riski bulunmuyor. Japonya Sağlık Bakanı Norihisa Tamura, bu hücrelerin hastalarda kullanılabileceğini açıkladı.

Advertisement

Deneme, Kobe’deki Riken Center biyomedikal araştırma enstitüsünde yapılacak. Araştıma kapsamında ilk aşamada altı hastaya, görme yeteneklerini geri kazanmaları için hücre nakli yapılacak.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement