Kamudaki Diş Hekimi Sayısı Üç Katına Çıktı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Türk Diş Hekimleri Günü" ve "Ağız ve Diş Sağlığı Haftası" dolayısıyla mesaj yayımlayarak dünyanın sağlık alanındaki yetkin kurumlarının, Türkiye’yi diğer ülkelere rol model olarak gösterildiğini bildirdi.
Kamudaki Diş Hekimi Sayısı Üç Katına Çıktı Kamudaki Diş Hekimi Sayısı Üç Katına Çıktı
Kamudaki Diş Hekimi Sayısı Üç Katına Çıktı
Türk Diş Hekimleri Günü vesilesi ile açıklama yapan Bakan Müezzinoğlu, ağız ve diş sağlığını, sağlıklı yaşamın vazgeçilmezlerinden olarak nitelendirerek hastalıkların büyük kısmının ağız yoluyla bulaştığına dikkati çekti.

Müezzinoğlu, ağız ve diş sağlığının korunmasının, birçok hastalığın başlamadan bitmesi anlamına geldiğini ifade etti. Seçkin ve kutsal bir meslek olarak nitelendirdiği diş hekimlerinin, Türk Diş Hekimleri Günü ile Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’nı kutlayan Bakan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Ağız ve diş sağlığı hizmet birimlerimizi oluştururken, Koruyucu Sağlık Hizmetleri kriterlerine göre en iyi ve güvenilir hizmeti sunuyoruz. Bilimsel standartlara uygun ve çağın teknolojik imkânlarından yararlanarak, bize özgü tedavi yöntemlerini geliştiriyoruz. Bu kapsamda, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 vizyonuna uygun mikro ve makro planlar hazırladık. Ağız ve diş sağlığı merkezlerini, hastanelerini ve eğitim araştırma hastanelerini bu planları hayata geçirmek için hazırlıyoruz. İl merkezlerinin yanı sıra ilçelerimiz için de yıllık bazda ünite, personel ve sağlık tesisi sayılarını çalışmalarımıza dâhil ettik. Engelli hastaların genel anestezi altında tedavi edilebilmeleri için ağız ve diş sağlığı merkezlerimizin, devlet hastaneleri ile protokol yaparak bu hizmeti vermesini sağladık. Ameliyathanesi olmayan birimlerimizin en yakın sağlık kuruluşunun ameliyathanesini kullanmaları için gerekli planlamalarımızı tamamladık. Sağlık tesislerimizdeki araçlara monte ünitelerin sayısını ve niteliklerini arttırdık."

Advertisement

8 milyon diş fırçası ve macunu dağıtılacak

Ağız ve diş sağlığı bilinci kazandırmak için başlattıkları "Günde 2 Kez, 2 Dakika" kampanyası kapsamında bakanlık olarak 8 milyon diş fırçası ve macunu dağıtımını yapacaklarını, gelecek yıl ise bu sayıyı 10 milyona çıkarmayı hedeflediklerini belirten Müezzinoğlu, mesajına şöyle devam etti:

"2002’de 2 bin 438 diş hekimimiz ve bin 465 diş ünitesiyle ağız ve diş sağlığı hizmeti veriliyordu. Bugün ise 6 bin 195 diş hekimimiz ve 6 bin 462 diş ünitesiyle Kamu Hastaneleri Kurumu’na bağlı birimlerimizle vatandaşlarımıza kaliteli sağlık hizmeti veriyoruz. 2002’de sadece 1 diş hastanesi ve 13 ağız ve diş sağlığı merkezi varken bugün 124 ağız ve diş sağlığı merkezi, 6 ağız ve diş sağlığı hastanesi, 110 diş tedavi ve protez merkezi ve 738 ağız ve diş sağlığı polikliniğiyle hizmet sunuyoruz. 2002’de poliklinik sayımız 4 milyon 651 bin 716 iken, bugün bu sayı yaklaşık 20 milyonu buluyor. Sağlık birimlerimizi ve sayısını artırırken söz konusu birimlerin nitelikli olması için de gereken özeni gösterdik."

"Fedakâr diş hekimlerimiz sayesinde, dünyanın sağlık alanında yetkin kurumları tarafından diğer ülkelere rol model olarak gösteriliyoruz" ifadesini kullanan Bakan Müezzinoğlu, bu başarılarda diş hekimlerinin fedakârlığı ve emeğinin paha biçilmez olduğunu kaydetti.


Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement