Kamunun İhtiyaçları DMO ile Temin Edilecek

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile kamu kurum ve kuruluşlarının mal ve hizmet ihtiyaçlarının Devlet Malzeme Ofisi (DMO) aracılığı ile satın alınması zorunlu oldu.
Kamunun İhtiyaçları DMO ile Temin Edilecek Kamunun İhtiyaçları DMO ile Temin Edilecek
Kamunun İhtiyaçları DMO ile Temin Edilecek

10 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile kamu kurum ve kuruluşlarının mal ve hizmet ihtiyaçlarına dair alımlar, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) aracılığı ile gerçekleştirilecek.

Devlet Malzeme Ofisi (DMO), kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçlarını, hızlı, kaliteli ve toplu alımlarla fiyat avantajı sağlayarak tedarik etme amacı taşıyan bir kurum. Başlangıçta kırtasiye ve sair malzeme ihtiyacının karşılanması için yola çıkan DMO, günümüzde çok geniş bir ürün yelpazesi sunuyor: Kurum teknolojik ürünlerden taşıtlara, hastane mefruşatından tıbbi cihazlara kadar 26 binin üzerinde ürün çeşidinin teminini sağlıyor.

2645 sayılı “Kamu Kurum ve Kuruluşlarının İhtiyaçlarının Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü'nce Karşılanması Hakkında Karar”da şu ifadeler yer almakta: “DMO aracılığı ile karşılanacak ihtiyaçlar; 10.12.2003 tarih ve 5018 Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun ekli (I), (II), (III) sayılı cetvellerde yer alan kamu kurum ve kuruluşlarının, Devlet Malzeme Ofisi ana statüsünde sayılan mal ve hizmetlerden Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca belirlenerek ilan edilecek olanları, ilanda belirtilen tarihten itibaren Devlet Malzeme Ofisi aracılığı ile temin etmeleri zorunludur”. Kararın tıbbi cihaz sektörünü de etkilemesi bekleniyor.

Advertisement

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement