Kullanımı rahat ve Türkiye’de olmayan ürünleri hekimlerimize sunuyoruz

Dental sektöre 2007 yazında merhaba diyen Pratiklinik, klinik pratiğini hızlandıracak cihaz ve sarf malzemeleriyle dişhekimlerine hizmet veriyor. Pratiklinik, ABD’den Essential Dental Systems ve Prodex Micromotors, İngiltere’den D2D Endo, İspanya’dan Uppermaxi ve İtalya’dan Medical High Technologies firmalarının Türkiye distribütörlüğünü yapıyor.
Kullanımı rahat ve Türkiye’de olmayan ürünleri hekimlerimize sunuyoruz Kullanımı rahat ve Türkiye’de olmayan ürünleri hekimlerimize sunuyoruz
Kullanımı rahat ve Türkiye’de olmayan ürünleri hekimlerimize sunuyoruz

Dental sektöre 2007 yazında merhaba diyen Pratiklinik, klinik pratiğini hızlandıracak cihaz ve sarf malzemeleriyle dişhekimlerine hizmet veriyor. Pratiklinik, ABD’den Essential Dental Systems ve Prodex Micromotors, İngiltere’den D2D Endo, İspanya’dan Uppermaxi ve İtalya’dan Medical High Technologies firmalarının Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Getirdikleri ürünleri en iyi şekilde anlatabilmek için çeşitli kurslar düzenleyeceklerini dile getiren Pratiklinik’in ortaklarından Dişhekimi Özgür Baydemir, endodontinin son yıllarda kaydettiği aşamanın kendisini fazlasıyla mutlu ettiğini söylüyor.


 


Özgür Bey kısaca kendinizden bahseder misiniz?


1976 Afyon doğumluyum. Babam asker olduğu için Türkiye’nin birçok şehrinde ikamet ettik. 2000 yılında Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nden mezun oldum. Üniversiteden sonra İstanbul’a yerleştim. 2002 yılından beri serbest dişhekimliği yapıyorum. 2007 Temmuz ayından itibaren faaliyete başlayan Pratiklinik firmasının kurucu ortaklarından biriyim.


 


Dental sektör için yeni bir firma olan Pratiklinik hakkında bize bilgi verebilir misiniz?


2005 yılında IDS Köln Fuarı’na katıldım. Fuarda gördüklerim beni büyülemişti. İnanılmaz ürünler vardı ve Türkiye’de kimsenin bunlardan haberi yoktu.  Sekiz yıllık dişhekimiyim ve yıllardır aynı ürünleri kullanmaktan çok sıkıldım. Türk dişhekimlerinin de sıradışı cihaz ve sarf malzemelerle çalışmaktan heyecan duyacağını düşündüm ve geçen yılki IDS Fuarı’nda bu defa bir katılımcı firma olarak bulunup, firmalarla resmi bağlantılar kurmaya çalıştım. Temmuz 2007 itibariyle birkaç ortağımla beraber Partiklinik’i kurduk. Şu an ABD’den Essential Dental Systems ve Prodex Micromotors, İngiltere’den D2D Endo, İspanya’dan Uppermaxi ve İtalya’dan Medical High Technologies firmalarının distribütörlüğünü yapıyoruz. Ayrıca distribütörü olmadığımız bazı ürünlerin de satış temsilcisiyiz.


Pratiklinik’te dört yönetici görev yapıyor. İki kişi diş protez teknisyeni, biri endüstri mühendisi, diğeri de benim. Buradaki amacımız gerçekten profesyonel danışmanlık hizmeti verebilmek. Kullanıcılarımızdan birinin herhangi bir sorunu olduğunda beni arayarak bir dişhekimi tarafından yönlendirme hizmeti alabilecek. Bu, dental sektörde bir çok firmanın vermediği bir hizmet.   


Firmamız adından da anlaşılabileceği gibi klinik pratiğini hızlandıracak cihaz ve sarf malzemelerini hekimlerimize sunuyor. Kanal tedavisine yönelik ürün gamımız biraz daha ağırlıkta


 


Kanal tedavisinde ne gibi yenilikleriniz var?


Ürünlerimizin amacı, anesteziden itibaren hastanın tedavi seansı bitip, hekim ellerini yıkayıncaya kadar olan tüm alışkanlıkları değiştirmek. Intraflow isimli, kemik içi anestezi cihazımız sayesinde, vakaların büyük çoğunluğunda, hekimlerimizi anestezinin tutmaması, yeterli gelmemesi, mandibuler anestezinin tutması için bekleme suresi gibi sıkıntılardan kurtaracağız.


 


Dişhekimlerine sunduğunuz ürünlerden Endo-Express ve ATR EndoPocket’i biraz anlatır mısınız?


Endo-Express hızlı bir kanal tedavi sistemidir. Sistemi farklı kılan, kullanılan endodontik başlık ile başlığa takılan aletlerin özel olması. Endodonti başlığı, sekizde bir tur attığından sıkışma olmuyor ve kanalın içinde eğe kırılmıyor. Eğeler ise tam olarak yuvarlak değil, bir kenarı düzdür. Bu sebeple de kanalın içerisinde eğe sıkışmıyor. Hekim, neredeyse eliyle hiç eğeleme yapmaksızın, en ince kanal aletini bile başlığa takarak, üstelik 1500–2000 devirle çalışıyor. Buradaki başlıca amaç diş hekiminin kanal aleti kırılma korkusu olmaksızın hızlı bir şekilde kanal tedavisini yapabilmesidir. Çünkü döner sistemlerdeki en büyük ve en sık rastlanan risk kanal aletinin kanal içinde kırılması. Çıkarılması çok zahmetli, çoğu zaman da başarısızlıkla sonuçlanıyor.


 


Atr EndoPocket, Sirona’ya ait olan İtalyan menşeyli Atr Dental firmasının ürünü. Biz, Türkiye distribütörülüğünü yapan Risus Medikal’in satış temsilcisiyiz. Atr Dental firmasi, dünyada, pek çok firma için elektrikli mikromotorlar üretiyor.


 


Atr EndoPocket, şu an dünya üzerindeki tüm endodonti sistemlerinin devir ve tork ayarlarını hafızasında bulunduran, yeni çıkan sistemleri de hafızasına kaydedebilen bir mikromotor. Birden fazla sistemle çalışmayı seven bir ya da daha çok dişhekimi, tek bir cihaz üzerinde kendi istedikleri sekansları hafızaya kaydedip çalışabilirler. Ayrıca opsiyonel olarak cihazın çıkışlarına kok ucu bulucu (apeks locator), vertikal obturasyon için güta ısıtıcısı,  plugger gibi endodontiyi kolaylaştıran ileri teknoloji aksesuarları takılabilmekte.


 


Nihayetinde sektördeki yerinizi yeni yeni alıyorsunuz. Genel olarak nasıl bir strateji izleyeceksiniz? 


Beş yıldır serbest dişhekimliği yapıyorum. Dolayısıyla hekimin bir firmadan neler bekleyeceğini çok iyi biliyorum. Mesela bir firmadan cihaz alıyorsunuz ama cihazın nasıl kullanıldığına dair hiçbir bilgi ya da eğitim verilmiyor. Sadece yüzeysel bilgiler ve kullanıcılarıyla ilgili detaylardan bahsediliyor. Bunlar firma ve ürün hakkında ciddi güvensizlik yaratıyor. Böyle bir duruma sebep olmamak için hekimlerimize bire bir uygulamalı kurslar vereceğiz. Bunun için bir eğitim merkezi oluşturuyoruz. Burada düzenleyeceğimiz kurslarda hekimlerimiz hem ağız içerisindeki klinik uygulamayı görecek hem de çekilmiş dişler üzerinde kanal aletleri, başlıklar ve diğer ürünleri deneyebilecek. Bizzat uygulayacak ve kararını verecek.


Tabii ki çalışmalarımızın amaçlarına ulaşabilmesi için duyurularının sağlıklı bir şekilde yapılması gerekiyor. Sektörel dergiler, kongre ve fuarlar aracılığıyla dişhekimlerine ulaşmayı planlıyoruz.


 


Endodontinin Türkiye’de geldiği aşamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?


Endodontinin geldiği ya da gelmek istediği aşama beni çok mutlu ediyor. Özellikle kongre ve kurslarda endodonti konuşmalarına çok ciddi katılımların olduğunu gözlemliyorum. Dişhekimliği forumlarında en çok tartışılan konulardan. İlgi gerçekten yüksek seviyede. Bence bunun sebebi, bazı hocalarımızın son yıllarda endodontiyi bize sevdirmeye başlamadan önce endodontinin muayenehanelerimizde bizi en çok sıkan, yoran, bazen korkutan ama en çok başarılı olmak istediğimiz konu olmasıydı. Artık hastalar daha bilinçliler. Dişlerinin kurtarılmasını istiyorlar. Hekimler de bu hizmeti en iyi şekilde karşılamaya çalışıyorlar. Bu yüzden endodontiye talep yüksek.


 


Diş çekmek veya dolgu yapmak için yeni yeni cihazlar çıkmıyor, ama dişhekimliği teknolojisi anlamında endodonti kesinlikle çok güncel bir konumda bulunuyor. Endodontinin yaygınlaşmasında bu noktanın da önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü teknolojik ürünler endodontik tedaviyi kolaylaştırıp başarı oranını artırıyor. Biz endodontiyi sevdikçe kolaylaşıyor, kolaylaştıkça da daha çok seviyoruz.


 


Avrupa Endodonti Derneği’nin (ESE) 13. Bilimsel Kongresi, geçtiğimiz Eylül ayında İstanbul’da yapıldı. Bununla ilgili olarak neler söylemek istersiniz?


ESE Kongresi’ni gerçekten başarılı buldum. İlk defa katıldım. Yurtdışından gelen firmaların kongreden genel olarak memnun kalmaları sevindiriciydi. Yalnız biraz pahalıydı. Gerek hekimlerin katılım ücretleri gerekse de stand bedelleri standartlarımızın üzerindeydi. Böyle olunca da Türkiye’den katılım azınlıkta kaldı. Diğer ülkelerden bin civarında hekim İstanbul’a gelmiş. Katılım ücretlerinin bu farkı yarattığını düşünüyorum.   


 


Geleceğe ilişkin plan ve hedefleriniz neler olacak?


Eğitim kalitesini artırarak ürünlerimizin her zaman arkasında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Getirdiğimiz ürünler uzun süredir dişhekimleri tarafından biliniyor. Türkiye’den bazı akademisyenlerden ürünlerimizle ilgileneceklerine dair söz aldık. Tahmin ediyorum çok kısa bir zaman içinde endodonti denildiğinde akla Pratiklinik gelecek.   

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement