Ne kadar stres o kadar bruksizm

Gün boyu şehir hayatı veya iş hayatına bağlı yaşanan stres, dengesiz beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik uyku bozukluklarına neden olabiliyor. Bu uyku bozukluklarından bir tanesi de uykuda diş gıcırdatma olarak bilinen Bruksizm. Yaşamımızın üçte biri uykuda geçiyor. Uyku, yorulan ve yıpranan sinir sisteminin bakıma alındığı bir dinlenme dönemi. Bu süreç boyunca, gün içinde öğrenilenler ayıklanıp depolanıyor ve beyin bir sonraki güne hazırlanıyor.
Ne kadar stres o kadar bruksizm Ne kadar stres o kadar bruksizm
Ne kadar stres o kadar bruksizm

Gün boyu şehir hayatı veya iş hayatına bağlı yaşanan stres, dengesiz beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik uyku bozukluklarına neden olabiliyor. Bu uyku bozukluklarından bir tanesi de uykuda diş gıcırdatma olarak bilinen Bruksizm.


 


Yaşamımızın üçte biri uykuda geçiyor. Uyku, yorulan ve yıpranan sinir sisteminin bakıma alındığı bir dinlenme dönemi. Bu süreç boyunca, gün içinde öğrenilenler ayıklanıp depolanıyor ve beyin bir sonraki güne hazırlanıyor. Kaliteli bir uyku uyumadan ertesi güne sağlıklı ve mutlu başlamamız mümkün olamıyor. 


 


Sema Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Mehmet Coşkun, bruksizmi genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayı olarak tanımlıyor. Bruksizm, en sık görülen uyku bozukluklarından, uykuda konuşma ve horlamadan sonra, 3. sırada karşımıza çıkıyor. Araştırmalar; horlama ve uyku apnesi gibi durumların dişlerini gıcırdatan kişilerde daha çok görüldüğünü gösteriyor.


 


Dt. Mehmet Coşkun, diş gıcırdatmanın gecenin ilk bölümünde olduğunu belirtti. Hastaların genellikle diş gıcırdattığının farkında bile olmadığını, ancak eşleri ya da yakınlarının bu durumdan rahatsız oldukları ifade etti. Dişlerini gıcırdatan kişilerin sabahları çene, diş ve baş ağrısı çektiklerini de sözlerine ekledi.


 


Kızgınlık, stres, kuruntu, dengesiz beslenme, hareketsizliğin yanı sıra fazla miktarda tüketilen alkol, tütün ve kafein uykuda diş gıcırdatmaya yol açıyor.


 


Diş gıcırdattığınızı nasıl anlarsınız?


Sabahleyin kalktığında yanaklarınız ağrıyor mu?


Ağzınızı rahat açamıyor musunuz?


Ağzınızı açtığınızda ağrı var mı? Gün içinde ağrı devam ediyor mu?


Kulağa ve başa yayılan ağrılarınız var mı?


Ağız açma kapama sırasında zorluğun dışında klik klak gibi sesler çıkıyor mu?


 


Uykuda diş gıcırdatma sonucu dişlerde ve ağız dokularında oluşan problemler;


 Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma


 Dişlerde kırılma


 Dişlerde aşırı hassasiyet


 Diş etinin geriye çekilmesi ve genellikle bununla birlikte oluşan dişin kolesinde diş eti hizasında oluşan çentik şeklindeki aşınmalar.


 Dişlerde sallanma


 Kemik çıkıntıları


 Yanaklarda irritasyon


 Kas ağrısı


 Baş ağrısı


 Çene ekleminde ağrı


 


Tedavinin amacı dişlerde çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen Mehmet Coşkun, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilen gece koruyucularını kullandıklarını ifade etti.


 

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement