Sağlık NET2’ye Üç Ay Uzatma

Sağlık Bakanlığı, Sağlık NET2 veri sistemi hakkında geçtiğimiz günlerde bir duyuru yayınladı. Buna göre sistemle ilgili TDB’nin görüşmeleri sonucunda yeni bir karara varılarak üç ay daha ek süre getirdi.
Sağlık NET2’ye Üç Ay Uzatma Sağlık NET2’ye Üç Ay Uzatma
Sağlık NET2’ye Üç Ay Uzatma
Ağustos ayında yürürlüğe giren sistem ile ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuruda şu ifadelere yer verildi:
 
“Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Duyurusu
 
Sağlık Net’e veri gönderme zorunluluğu 2007’den bu yana mevzuatlarla düzenlenmiştir. Ağustos 2012’den itibaren yürürlüğe konulan Sağlık.NET2 sistemine entegre olma ve veri gönderme süreci ise Ağustos ayından önce duyurulmuştur.
 
Yapılan saha incelemelerinde Sağlık.NET2 sistemine muayenehanelerin eksik veri gönderdiği izlenmiş ve bu durum 17 Kasım 2012 tarihli resmi yazı ile hatırlatılmıştır.
 
Sağlık.NET2 veri sistemine entegrasyon ile ilgili olarak Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) yetkililerinin talebi üzerine 12 Aralık 2012 tarihinde Bakanlığımızda bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmede TDB yetkilileri; hasta bilgilerinin Sağlık.NET2 veri sistemine girilmesi ile ilgili diş hekimlerinin henüz hazır olmadığını ve teknik altyapılarının yetersiz olduğunu dile getirerek entegrasyon sürecinin bir müddet daha uzatılmasını talep etmişlerdir.
 
Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarından (muayenehaneler dâhil) ilgili mevzuat gereği veri gönderim zorunluluğu devam etmekle birlikte Sağlık.NET2 sistemine entegrasyonunu tamamlayamayan diş hekimi muayenehanesi ve diğer serbest muayenehanelere veri iletimi için gerekli altyapıyı oluşturmak ve entegrasyonlarını sağlamak üzere 3 ay ek süre uzatımı yapılmıştır.”
 
Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement