SGK’lılar da özel dişhekimlerinden ücretsiz faydalanacak

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı çalışanlar, özel çalışan dişhekimlerine ücretsiz tedavi olabilecek. Ağustos ayından itibaren başlayacak uygulama için SGK 14 bin dişhekimiyle anlaşma yapmaya hazırlanıyor. Sigortalıların serbest diş hekimlerinden ücretsiz yararlanabilmelerine dönük çalışmalarda sona gelindi. Ağustos ayından itibaren serbest dişhekimlerinin kapısı bütün sigortalı hastalara açılacak.
SGK’lılar da özel dişhekimlerinden ücretsiz faydalanacak SGK’lılar da özel dişhekimlerinden ücretsiz faydalanacak
SGK’lılar da özel dişhekimlerinden ücretsiz faydalanacak

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı çalışanlar, özel çalışan dişhekimlerine ücretsiz tedavi olabilecek. Ağustos ayından itibaren başlayacak uygulama için SGK 14 bin dişhekimiyle anlaşma yapmaya hazırlanıyor.


Sigortalıların serbest diş hekimlerinden ücretsiz yararlanabilmelerine dönük çalışmalarda sona gelindi. Ağustos ayından itibaren serbest dişhekimlerinin kapısı bütün sigortalı hastalara açılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 14 bin dişhekimiyle anlaşma yapacak. Böylece vatandaşın serbest dişhekimlerine yaptırdığı tedavinin ücretini devlet ödeyecek. Serbest dişhekimleriyle anlaşmak üzere hizmet alım sözleşmelerini hazırlayan SGK, ödenecek tavan ücreti tespit edecek. Anlaşmanın ardından özel hastanelerde yapılan diş tedavi ücretleri de devlet tarafından karşılanacak.


SGK ile Türk Dişhekimleri Birliği ve oda başkanları, uzun süredir anlaşma sağlayabilmek için müzakereleri sürdürüyor. Toplantılara Maliye ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri de katılıyor. Gelinen noktada dişhekimleri ile SGK, hemen her konuda anlaşmaya vardı. Buna göre dişhekimlerinin muayenehanelerinin MEDULA sistemiyle entegrasyonu sağlanacak. Böylece dişhekimine giden hastanın bilgisayara girişi yapıldığında tıpkı eczanelerde ve hastanelerde olduğu gibi sistem sigortalı hasta için provizyon verecek. Dişhekimleri, baktıkları hastaların ücretlerini 60 gün içinde SGK’dan tahsil edecekler. Çeşitli yolsuzluk ve suistimallerin önüne geçmek için dişhekimlerine aylık kota verilecek. Dişhekimi, kotanın üzerinde hasta tedavi etse bile bunların parasını SGK’dan alamayacak.


Vatandaş, yeni dönemde özel hastanelerde olduğu gibi sevk almadan serbest dişhekimine gidebilecek. Hasta bunun için belli bir miktar fark ücreti ödeyecek. Bu miktarın özel hastanelerde olduğu gibi yüzde 30’u geçmemesi üzerinde duruluyor. Dolgu, parlatma ve diş taşı temizleme gibi koruyucu tedavilerde ise daha düşük katılım payı alınması gündemde. SGK’nın anlaşma yapmasının ardından Türkiye’deki 14 bin serbest dişhekiminden devlet hizmet satın alacak. Böylece hastalar devlet hastanelerinde kuyruk beklemekten kurtulacak.


Türkiye’de ağız ve diş sağlığı hizmetleri büyük ölçüde serbest dişhekimleri ve özel sağlık kuruluşları tarafından veriliyor. Çok sayıda kişi, kamudaki diş tedavisinin uzun sürmesi sebebiyle cebinden ödeme yapmayı göze alıp özele gidiyor. Türkiye’de diş sağlığında dolgu önemli bir yer tutuyor. Resmi verilere göre Türkiye’de 18 milyon diş dolgusu yapılıyor. Bunun üç milyonu kamuda, 15 milyonu da özel sağlık kuruluşlarında gerçekleştiriliyor. Dolgu yapılması gereken diş sayısı ise yaklaşık 230 milyon. Ağız ve diş sağlığına devlet yıllık 540 milyon lira ödüyor.


Devlet memurları, SSK ve Bağ-Kur’lu sigortalıların yeni kavuşacağı serbest dişhekiminden faydalanma hakkını, 2008 Ekim’de elde etmişti. Memurlar, devlet hastanelerinden yaptırdıkları sevkle serbest çalışan hekimlere gidebiliyorlar. Hekimlerle anlaşma yapılmasının ardından ise memurlar da buralara sevksiz gidebilecek.


Kaynak: Zaman Gazetesi

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement