Tayfun Ateş

1986 yılından itibaren faaliyetlerini sürdüren iki kardeş firma olan Medikodental ve Ortodent, ABD ve Almanya’dan beş farklı firmanın Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Sadece ortodonti ürünleri ithal eden firmalar, ürünlerini başta ortodontistler olmak üzere, üniversitelerin ortodonti kliniklerine, hastanelerdeki ortodonti bölümlerine ve ortodonti teknisyenlerine pazarlıyor.
Tayfun Ateş Tayfun Ateş
Tayfun Ateş

‘Türkiye’de ortodonti alanında yapılacak çok iş var’ 1986 yılından itibaren faaliyetlerini sürdüren iki kardeş firma olan Medikodental ve Ortodent, ABD ve Almanya’dan beş farklı firmanın Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Sadece ortodonti ürünleri ithal eden firmalar, ürünlerini başta ortodontistler olmak üzere, üniversitelerin ortodonti kliniklerine, hastanelerdeki ortodonti bölümlerine ve ortodonti teknisyenlerine pazarlıyor. Kurulduğu tarihten itibaren ortodontistlere yönelik olarak çeşitli kurslar düzenlediklerini söyleyen Medikodental ve Ortodent’in Sahibi Tayfun Ateş,  insanların bilinçlendirilmesiyle ortodontinin daha da yaygınlaşacağına inanıyor.


 


Sayın Ateş kısaca sizi tanıya bilir miyiz?


 


İstanbul Erkek Lisesi mezunuyum. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Fakültesi’ni bitirdim. Eğitim hayatıma bir süre Almanya’da devam ettim. 1986 yılından beri ortodonti sektöründe bulunuyorum. Ayrıca bilgisayar ve inşaat ile ilgili iki şirketin ortağıyım. Evli ve iki çocuk babasıyım.


 

Firmalarınızdan ve yaptığınız çalışmalardan kısaca bahsedebilir misiniz?

 


Medikodental ve Ortodent adında iki firmamız var. Sadece ortodonti ürünlerinin ithalatını ve pazarlamasını yapıyoruz. Merkezimiz İstanbul’da, Ankara ve İzmir’de şubelerimiz bulunuyor.  Şubelerle birlikte 14 kişilik bir ekibimiz var. Beş farklı firmanın Türkiye distribütörlüğünü yapıyoruz. Bunlardan üç tanesi Amerikan, ikisi ise Alman firması. Ortodent, Alman Forestadent’in distribütörü. Medikodental ise,  Ormco,  Ortho Organizers,  TP ve Scheu  Dental’in temsilciliğini yapıyor. Bunun yanında spesifik ortodonti ürünü üreten yaklaşık 10 firmanın ürünlerini pazarlıyoruz. Getirdiğimiz ürünleri başta ortodontistler olmak üzere, üniversitelerin ortodonti kliniklerine, hastanelerdeki ortodonti bölümlerine ve ortodonti teknisyenlerine pazarlıyoruz. Yurt genelinde bayi olarak 20 firmayla çalışıyoruz. Genellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de ürünlerimizi kendimiz satıyoruz. Ortodontide kullanılan tüm malzemeler eksiksiz olarak portföyümüzde yer alıyor. Çünkü bir firma eğer ortodontiyle ilgili ürünler satıyorsa A’dan Z’ye her şeyi kataloğunda bulundurmak zorundadır. Forestadent, Ormco ve Ortho Organizers ortodontiyle ilgili bütün unsurları bünyelerinde bulunduruyorlar. Bunlar arasında fiyat, kalite ve teknik özellikleri bakımından farklılıklar olabilir.    


 


Firma olarak ortodontistlere ve çalışanlarınıza yönelik olarak eğitim çalışmaları yapıyor musunuz?


 

Türkiye’de 1987’den beri yerli ve yabancı ortodontistlere yönelik kurslar düzenliyoruz. Yılda en az iki eğitimimiz oluyor. Kurslarımızı distribütörlüğünü yaptığımız firmalar da destekliyorlar. Türk ortodontistler bu kurslarda ortodontideki gelişmeleri ve yeni ürünleri uzmanlardan öğreniyorlar. Bugüne kadar 40’ın üzerinde kurs ve seminer düzenledik. 7-8 Mart 2008 tarihlerinde İstanbul’da bir kurs düzenliyoruz. Uygulamalı olacak kursu İtalyan Dr. Giuseppe Scuzzo verecek. 35 kişilik bir katılımcı sınırımız vardı ve doldu. Daha önce de kendisiyle iki seminer düzenlemiştik. Seminerde lingual teknik anlatılacak ve uygulamalı olarak gösterilecek. Tabii ki bu kursumuza da sadece ortodontistler katılıyorlar.

 

Distribütörü olduğumuz firmalar çalışanlarımıza çeşitli kurslar veriyorlar. Ormco firması önümüzdeki Eylül ayında Yunanistan’ın başkenti Atina’da bir eğitim düzenliyor. Çalışanlarımızdan bir ya da iki kişi oraya gidecek. Yine Ormco’nun 25-29 Şubat tarihlerinde Avusturya’da yapacağı distribütörler toplantısına ben katılacağım. Üç yıldır Dr. Damon tarafından yapılan sempozyumun dördüncüsü Ekim ayında Roma’da gerçekleştirilecek. Daha önceki sempozyumlara Türkiye’den ortodontistlerle gitmiştik. Buraya da kalabalık bir grupla gitmeyi planlıyoruz.  

 


Kongre ve fuarlara ne oranda katılıyorsunuz?


 


Kongre ve fuarlara büyük önem veriyoruz. Türk Ortodonti Derneği ve TDB kongrelerine katılıyoruz. Bu yıl Haziran ayı sonundaki TDB 100. Yıl Kongresi’ne, Ekim ayında gerçekleştirilecek 11. Uluslar arası Türk Ortodonti Derneği Kongresi’nde yerimizi alacağız. Ayrıca yine Türk Ortodonti Derneği’nin 21-22 Mart 2008 tarihlerinde Isparta’da gerçekleştireceği 2. Bölgesel Bilimsel Toplantısı’na katılacağız.


 

2011 yılında Avrupa Ortodonti Kongresi İstanbul’da yapılacak. Başkanlığını Prof. Dr. Nejat Erverdi yapacak. Bu Türkiye’de ortodontinin kat ettiği mesafeyi göstermesi bakımından çok önemli. İstanbul’un cazibesinin etkisiyle bu organizasyona iki bin civarında ortodontistin katılacağına inanıyorum. Biz de çeşitli sponsorluklarla kongreye katkıda bulunacağız. Bunlardan bir tanesi, temsilcisi olduğumuz Forestadent tarafından organize edilecek golf turnuvası olacak. Tabii ki biz de buna destek vereceğiz. Kemer Country golf sahasıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Bunun yanında kongrenin yönetim kadrosuna 40 kişilik bir yemek düşünülüyor. Yine distribütörü olduğum Ormco firması yemeğin sponsorluğunu üstlenecek.

 


Türkiye’de ortodontinin geldiği noktayı değerlendirir misiniz?


 


Ülkemizde ortodontinin içinde bulunduğu duruma baktığımızda gelişmiş Avrupa ülkelerinin gerisinde olduğunu söylememiz gerekiyor. Çünkü ortodonti tedavisine genel olarak anne-babalar karar veriyorlar. Maalesef ortodontinin ne anlama geldiğini birçok kişi bilmiyor. Aileler dişlerinde çapraşıklık olan çocuklarını genellikle en yakınlarındaki dişhekimine götürüyorlar. Hekim aileyi iki farklı şekilde yönlendirebiliyor. Bunlardan birincisinde hekim tedaviyi kendisi yapmaya çalışıyor. Aile de buna rıza gösteriyor. Maalesef ortodontiste gidilmeden tedavi başlıyor. Diğer yönlendirme de ise bilinçli bir şekilde dişhekimi aileyi bir ortodontiste yönlendiriyor. İnsanımız sabırsız olduğundan uzun süreli tedavilerden pek hoşlanmıyor. Bu, Türk insanının gerçeği. Dolayısıyla insanlarımızın bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu noktada firmalara da büyük sorumluluk düşüyor. Gerek görsel gerekse yazılı medya araçlarında bu konuya değinilebilir. Örneğin dizi filmlerde, reklamlarda oynayanların ağızlarına braketler takılabilir. Ülkemizdeki ortodontist sayısı yaklaşık bin civarında. Sınırlı olmakla birlikte bu sayı her yıl yükseliyor.


 

Türkiye’de bizim dışımızda ortodonti ürünü ithal eden 7-8 firma mevcut. Bunların arasında dişhekimi ve ortodontistlerin kurduğu firmalarda bulunuyor. Güzel bir rekabet ortamı hakim. Bu sayı daha da yükselebilir. Tabii ki pastanın da büyümesi gerekiyor. Ancak ortodonti alanında Türkiye’de yapılacak bir sürü işin olduğunu düşünüyorum.

 


2008 yılından beklentileriniz ve hedeflerimiz neler olacak? 


 


Genel Türkiye ekonomisine baktığımızda bir durgunluğun yaşanacağına inanıyorum. Farklı sektörlerle de iştigal ettiğimden bunun kaçınılmaz olduğunu görüyorum. Dişhekimliği açısından değerlendirmek gerekirse sağlık elbette ki Türkiye için önemli bir sektör. Durağanlıktan en az oranda etkileneceğini düşünüyorum. Firmamız açısından ise başlıca hedefimiz büyümeyi sürdürmek. Belki kar marjımız geçtiğimiz yıla göre biraz azalacak ama iş hacmimizin artmasını bekliyorum. Yani 2008 zor bir yıl olacak, ama daha fazla çalışarak üstesinden gelmeye çalışacağız.


 


2008’in ilk aylarında Türk ortodontist ve dişhekimleriyle buluşacak Ortho Dergisi için neler söylemek istersiniz?


 


Ortodonti alanında yeni bir yayına ihtiyaç vardı. Özellikle ortodontistlerin ilgisini çekecek bir dergi olabilmesi için birinci sayı büyük önem taşıyor. Yeniliklerden bahseden, taze bilgileri ve ortodontistlerden haberleri aktaran bir içeriğinin olması durumunda Ortho’nun çok sevileceği kanaatindeyim.      

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement