TDB’den hükümete mesaj

Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Celal Korkut Yıldırım, hükümete çağrıda bulunarak “toplum sağlığı için serbest çalışan dişhekimlerinden, muayenehanelerden de hizmet alınsın” dedi. Türk Dişhekimleri Birliği, taleplerinin gerçekleştirilmemesi durumunda yapmayı planladıkları etkinlikler konusunda basın mensuplarını bilgilendirmek amacıyla 24 Eylül Çarşamba günü bir toplantı gerçekleştirdi.
TDB’den hükümete mesaj TDB’den hükümete mesaj
TDB’den hükümete mesaj

Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Celal Korkut Yıldırım, hükümete çağrıda bulunarak “toplum sağlığı için serbest çalışan dişhekimlerinden, muayenehanelerden de hizmet alınsın” dedi.


 


Türk Dişhekimleri Birliği, taleplerinin gerçekleştirilmemesi durumunda yapmayı planladıkları etkinlikler konusunda basın mensuplarını bilgilendirmek amacıyla 24 Eylül Çarşamba günü bir toplantı gerçekleştirdi. Ceylan InterContinental Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan TDB Başkanı Celal Korkut Yıldırım, hükümete çağrıda bulunarak, “Toplum sağlığı için serbest çalışan dişhekimlerinden, muayenehanelerden de hizmet alınsın” dedi. Buna ilişkin tekliflerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunacaklarını bildiren Yıldırım, “Sağlık Bakanlığı’nın istihdam ettiği dişhekimi sayısı 5 bin 500 civarındadır. Kamu kuruluşlarında çalışan meslektaşlarımızın halkın diş ve diş hastalıkları ile ilgili talebini karşılama olanağı yoktur. 16 milyon serbest çalışan diş hekimi kamuya hizmet vermek amacıyla bekliyor” dedi.


 


Marmara Üniversitesi Sağlık Hizmet Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından TDB`nin katkılarıyla 2000 ve 2008 yıllarında gerçekleştirilen “Hasta Memnuniyeti” anketlerini değerlendiren Yıldırım, anketlere göre kamuda çalışan dişhekimlerinin hasta yoğunluğuna karşın, özel muayenehanelerinde dişhekimlerinin gerek hasta sayısının ve gerekse girişimsel işlem sayısının çok düşük olduğunu belirtti. Toplumun diş ve diş eti hastalıklarının tedavi ihtiyacını kamu ve özelde çalışan tüm dişhekimleri tarafından ancak 34 yılda çözebileceğini söyleyen Yıldırım, “Ülkemizde dişhekimliği hariç sağlık sektörünün tüm bileşenlerinden (tıp, eczacılık, laboratuvarlar, görüntüleme merkezleri, gözlük, diş-protez laboratuvarları, tıbbi malzeme gibi) hizmet alınıyor. Buna karşın ağız-diş sağlığı hizmetlerinde ise topluma yeterli hizmet verilememesine rağmen, muayenehanelerden yararlanma yoluna gidilmiyor” dedi.


 


Halkın hekim seçme özgürlüğünün; sadece kamuda değil, serbest çalışan dişhekimlerinde de uygulanması gerektiğini ifade eden Celal Korkut Yıldırım, toplum sağlığı için muayenehanelerden hizmet alınması gerekliliğinin bir kez daha altını çizdi. Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:


 


TDB olarak, 17–18 Eylül 2008 tarihlerinde hükümete; başta muayenehaneler olmak üzere serbest çalışan dişhekimlerinden hizmet alınması için, koruyucu ağız diş sağlığı hizmetlerini temel alan, halkın ve hekimlerin taleplerini ortaklaştıran sürdürülebilir bir proje sunduk. Teklifimizin hükümet tarafından bir an önce değerlendirilmesini bekliyoruz. Bir an önce karar verilmelidir. Şayet hükümetten muayenehanelerden hizmet alımına ilişkin olumlu bir yaklaşım görmediğimiz takdirde, taleplerimizi yasal ve meşru kanalları kullanarak kamuoyuna duyuracağız”.


 


TDB Başkanı Yıldırım, önerecekleri paket içinde dolgu, kanal tedavisi, diş taşı temizliği, çekim ve önleyici ortodontik işlemlerin yanı sıra, sadece belli bir yaş grubuna yönelik hareketli protezin yer aldığını bildirdi. Muayenehanelerden hizmet alındığı takdirde bu işlemlerin devlet tarafından karşılanacağını ifade eden Yıldırım, “Özel hastanelerde olduğu gibi ya yüzde 30 oranında ya da yeniden belirlenecek bir oranda fark ücreti alınır. Bu uygulamanın devlete olan maliyeti şu anda yaptığı harcamadan daha az olacaktır. Örneğin şu anda bir dolgu kamuda 35-37 YTL arasında bir maliyet getirirken, özellerle anlaşıldığı takdirde, bu tedavinin devlete maliyeti bu rakamın altında olacaktır” dedi. TDB Başkanı Yıldırım şunları söyledi:


 


“Önereceğimiz sistemde bugüne kadar yöneltilen bir endişe vardı. Hükümetin dişhekimliği hizmetlerinde serbest dişhekimlerini alırsak harcamaların ne kadar olacağını ön göremeyiz şeklinde endişesi vardı  Bunu ortadan kaldıracak bir öneri ile gidiyoruz. Önerimiz dişhekimleri arasında hakkaniyetli bir bölüşümü sağlayacak bir öneri. Hakkaniyetin temeli şu: insan sosyal bir varlık ve belli bir çalışma süreleri var. Eğer bir dişhekimi daha fazla çalışıyorsa daha çok hata yapıyor demektir. Ona izin vermemek lazım. Belli bir zaman dilimi içinde çalışmak zorundadır. Bir diş çekimi, bir protez kaç dakikada yapılabilir? Hem Dünya Dişhekimleri Birliği, hem Türk Dişhekimleri Birliği hem de Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda çalışması var. O çalışma süreleri içinde bir dişhekiminin yapacağı işlem sayısı bellidir. Eğer bir dişhekimi bunun çok yukarısına çıkıyorsa o zaman ürettiği hizmette sorun var demektir. Hastaya zarar vermeye başlamış demektir. Bundan dolayı bir kısıtlamaya gitmek lazım. Bu kısıtlama diş hekimleri arasında daha eşit bir gelir yaratmaya çalışacağız. O saatler içinde üretilebilecek hizmetten daha fazlasının üretilmesini engelleyecek bir sistem kurulacak. “Siz günde şu kadarlık bir işlem yapacaksınız daha fazla yaparsanız SGK ödemeyecek’ denilecek. Zaman zaman yapılan işlemler de tıbbi olarak da kontrol edilecek. Eğer herhangi bir sorun görülürse idari, adli cezalar uygulanacak”.


 


Yıldırım: “Sağlık Bakanlığı 2007’de diş çekiminin yüzde 11’ini karşılayabildi”


 


TDB Başkanı Celal Korkut Yıldırım, Türkiye’de istihdam edilen dişhekimi ile diş hastalıklarına ilişkin çarpıcı tabloyu da gözler önüne serdi. Yıldırım, Dünya Sağlık Örgütü tespitlerine göre, diş ve diş eti hastalıklarının en büyük sağlık sorunlarından biri olarak kabul edildiğini söyleyerek “Diş ve diş eti hastalıkları, 5-17 yaş grubu çocuklarda büyüme yetersizliğine, hamilelerde 8 kat daha fazla düşük ağırlıklı doğumlara, 39-69 yaş grubu arasında ise daha fazla kalp hastalığına neden oluyor” dedi. Yıldırım, Türkiye’de dişhekimi başına düşen kişi sayısını da belirterek “Örneğim Konya’da 1 diş hekimine 63 bin 646 kişi; Urfa’da 31 bin 627 kişi, İstanbul’da ise bin 978 kişi düşüyor” dedi. Yıldırım, şu anda 35 milyon kişinin diş çekimine ihtiyaç duyduğunu; ancak Sağlık Bakanlığı’nın bunun sadece 4.5 milyonunu karşılayabildiğini bildirdi. Yıldırım, “Bakanlık 2007’de dolguda ihtiyacın ancak yüzde 1’ini, diş çekiminin yüzde 11’ini, kanal tedavisinin ise yüzde 3’ünü karşılayabilmiştir” dedi.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement