TDB’den POS makinesine iptal davası

Türk Dişhekimleri Birliği, dişhekimlerine POS makinesi kullanma ve bulundurma zorunluluğu getiren tebliğin iptali için dava açtı. 05.01.2008 tarih ve 26747 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 379 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile dişhekimlerinin, 1 Haziran 2008 tarihinden itibaren iş yerlerinde POS makinesi bulundurmaları ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde bu cihazları kullanmaları zorunlu tutulmuştu.
TDB’den POS makinesine iptal davası TDB’den POS makinesine iptal davası
TDB’den POS makinesine iptal davası

Türk Dişhekimleri Birliği, dişhekimlerine POS makinesi kullanma ve bulundurma zorunluluğu getiren tebliğin iptali için dava açtı.


05.01.2008 tarih ve 26747 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 379 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile dişhekimlerinin, 1 Haziran 2008 tarihinden itibaren iş yerlerinde POS makinesi bulundurmaları ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde bu cihazları kullanmaları zorunlu tutulmuştu.


 


Tebliğde ayrıca, bu cihazlarla düzenlenecek pos fişlerinin, dişhekimleri tarafından yürütülen serbest meslek faaliyetlerinde Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmiş “serbest meslek makbuzu” niteliğinde olacağı belirtilmişti.


 


Türk Dişhekimleri Birliği, dişhekimlerine POS makinesi bulundurma ve kullanma zorunluluğu getiren düzenlemenin, hukukun genel ilkeleri, normlar hiyerarşisi, kamu yararı ve hizmet gereklerine aykırı olduğu gerekçesiyle, tebliğin iptali için Ankara İdare Mahkemesinde dava açtı.


 


Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Celal Korkut, tebliğin iptali için Ankara İdare Mahkemesinde dava açtıklarını belirterek, “Dişhekimleri iş yerlerinde pos makinesi bulundurmak zorunda değildir. İsteyen POS makinesi bulundurur, istemeyen bulundurmaz. Bu konuda bir zorlama yapılması hukuki değildir. İsteyen dişhekimi ücretini peşin alır, isteyen çek alır. Biz POS makinesinin zorunlu olmasını hukuki bulmadığımız için, tebliğin iptali için dava açtık” diye konuştu.


 


AA

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement