Teknogem

Hareketli uydu haberleşme sistemleri ile radyoloji alanında çalışmalar yapan Teknogem, dental tomografi cihazı, implant yönlendirici tasarımı ve imalatı, yeni imalat süreçlerinin hazırlanması gibi ürün ve hizmetleri dişhekimliği sektörüne sunuyor. Kongre, sempozyum ve sektörel dergilerde yayınlanan ilanlarıyla tanıtım ve satış çalışmalarına ağırlık veren firmanın genel müdürlüğünü, aynı zamanda gemi makineleri işletme mühendisi olan Asım Horasan yapıyor. Horasan
Teknogem Teknogem
Teknogem

Hareketli uydu haberleşme sistemleri ile radyoloji alanında çalışmalar yapan Teknogem, dental tomografi cihazı, implant yönlendirici tasarımı ve imalatı, yeni imalat süreçlerinin hazırlanması gibi ürün ve hizmetleri dişhekimliği sektörüne sunuyor. Kongre, sempozyum ve sektörel dergilerde yayınlanan ilanlarıyla tanıtım ve satış çalışmalarına ağırlık veren firmanın genel müdürlüğünü, aynı zamanda gemi makineleri işletme mühendisi olan Asım Horasan yapıyor. Horasan, “Tomografiyle elde edilen verilerin yönlendirmesiyle hastaya en doğru teşhis ve tedavi planlaması ile mükemmel sonuçlar alınan operasyonlar yapılıyor” diyor.


 


Asım Bey kısaca sizi tanıyabilir miyiz?


 


Gemi makineleri işletme mühendisiyim. Baş Mühendisim. 1996 yılından beri Teknogem firmasının genel müdürlüğünü yapmaktayım. İmplant yönlendirici tasarımı ve imalatını 2004 yılında ilk defa kendi olanaklarımızla Türkiye’de yaptık. Sistemi bizzat kendim geliştirdim. Firmamızın değişik iş kollarında çalışmaları var. Dişhekimliği ve radyoloji sektörüne ilgimiz ise 5 nesil dişhekimi olan Horasan ailesinden kaynaklanıyor. Ayrıca eşim de bir dişhekimi. Dişhekimliği ile 2002 yılında ilgilenmeye başladık ama asıl 2005’te daha fazla ilgi göstermeye başladım.


 


Kuruluşundan itibaren Teknogem’in faaliyetlerinden söz eder misiniz? Dişhekimliğine yönelik ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?


 


Teknogem ilk kurulduğunda ülkemizde çok yeni olan hareketli uydu haberleşme sistemleri tasarımı ve yapılması ile başladı ve tekstil makineleri imalatı ile devam etti. Firmamız günümüzde hareketli uydu haberleşme sistemleri ile radyoloji alanında çalışıyor. Her gelişmiş ülkede Teknogem gibi mutlaka bir firma bulunmaktadır.


Dental sektöre sunduğumuz ürün ve hizmetlerimiz arasında dental tomografi cihazı, implant yönlendirici tasarımı ve imalatı, yeni imalat süreçlerinin hazırlanması bulunuyor. Bu ürünlerimizle dişhekimliği sektörüne yeni girdiğimiz için kendimizi ve ürünlerimizi tanıtmaya çalışıyoruz.


 


Dişhekimliğinde tomografinin önemini anlatarak Türk dişhekimliğindeki yerini özetler misiniz?


 


Radyoloji olmadan teşhis yapılamayacağı için çok önemli. Teşhis tedavinin yarısı demektir. Tomografi ile elde edilen verilerin yönlendirmesiyle hastaya en doğru teşhis ve tedavi planlaması ile mükemmel sonuçlar alınan operasyonlar yapılmaktadır. Günümüzde her şey insan için olduğundan hem hekim hem hasta maksimum düzeyde yararlanmaktadır. Ülkemizin bilinen sorunu olan gelir düzeyiyle ilgili olarak yeni teknolojiler ya çok geç geliyor ya da gelemiyor. Bizim tomografi sistemleri Brezilya’da 200 adetlik makine parkına ulaşmışken ülkemizde 8 adet makine ile yarışa katılıyoruz.


 


Teknogem olarak eğitim çalışmalarına bakışınız nedir? Dişhekimlerine yönelik hangi eğitim çalışmalarını yapıyorsunuz?


 


Eğitim ülkemizin en önemli sorunudur. Firmamız kongre ve seminerlere katılarak yer aldığı standlarda dişhekimlerine yeni teknolojileri anlatmaktadır. Elbette yeterli değil ama öncü olmak önemlidir. Dişhekimlerimiz yeniliklere çok açıklar ve gelişmeleri yakından takip ediyorlar Ar-Ge çalışmalarımıza dahi katılmak isteyenler var. Eğitim seviyesi yapılan yayınlarla ve çalışmalarla ölçüldüğünden, firmamız özel çalışmaları olan araştırmacı dişhekimlerimize ücretsiz olarak alt yapı desteği vermektedir. Bu sayede biz de kendimizi geliştiriyoruz ve öğreniyoruz. Mühendislik firması olmamız ve dişhekimliğinde bir konu ile ilgilenmemiz, bizi ülkemizde eşsiz bir konuma getirmiştir.


 


Firma olarak pazarlama ve satış çalışmalarında nelere öncelik veriyorsunuz ve nasıl bir strateji izliyorsunuz?


 


Satış pazarlama konusunda klasik yöntemleri kullanıyoruz. Kongre ve sempozyumlara katılıyor, sektörel dergilerde ilanlarımız yayınlanıyor. Bütçemiz ancak bu kadarını karşılayabiliyor. Dişhekimliğine ait binlerce malzeme satışı yapmadığımızdan bire bir satış sistemimiz yok. Aslında en önemli satış ilkemiz doğruları anlatmak ve dürüst olmak. Şunu da hemen belirtmek gerekir ki dürüst olmak ve doğruları anlatmak günümüzde en zor pazarlama yöntemlerinden biridir.


 


Dişhekimliği sektörünün gelişimi ve son durumu hakkında neler söylemek istersiniz?  


 


Sektörel firmaları içinde mühendisler ve dişhekimleri bulunduğu sürece sektörümüzün gelişimi için en doğru yatırım yapılmış olacaktır. Bunun dışında en büyük alıcı olan kamu kurumları alımlarında ”En ucuz olan en iyi üründür ve de en kalitelidir” prensibini artık bırakmak zorundadırlar.


 


Firmanızın hedef ve projelerini anlatır mısınız? 


 


Yeni teknolojilerin bulunması, sistem entegrasyonları ve uygulamalarına yönelik çalışmalarımız olacak. Ayrıca bir gün herkesin kullanacağı modelleme sistemleri de başlıca hedeflerimiz arasında bulunuyor.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement