Türk ortodontisi iyi yolda

Ortodonti alanının deneyimli firmalarından OTM, aralarında temsilciliğini de birçok firmanın ürünlerini Türk ortodontistlere sunuyor. Dünyanın en iyi üç ortodontik malzeme üreticisinden biri olan GAC firmasının da Türkiye distribütörlüğünü yapan OTM, Ankara’daki merkezi ve İstanbul’da bulunan şubeleri aracılığıyla hizmet vermeye çalışıyor. Firma sahibi Doç. Dr. Murat Demirhanoğlu, “Türkiye’de ortodonti son 20 yılda çok büyük yol aldı” diyor.
Türk ortodontisi iyi yolda Türk ortodontisi iyi yolda
Türk ortodontisi iyi yolda

Ortodonti alanının deneyimli firmalarından OTM, aralarında temsilciliğini de birçok firmanın ürünlerini Türk ortodontistlere sunuyor. Dünyanın en iyi üç ortodontik malzeme üreticisinden biri olan GAC firmasının da Türkiye distribütörlüğünü yapan OTM, Ankara’daki merkezi ve İstanbul’da bulunan şubeleri aracılığıyla hizmet vermeye çalışıyor. Firma sahibi Doç. Dr. Murat Demirhanoğlu, “Türkiye’de ortodonti son 20 yılda çok büyük yol aldı” diyor.


 


Murat Bey kısaca özgeçmişinizden bahseder misiniz?


 


1961 yılında Ankara’da doğdum. TED Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi mezunuyum. Aynı fakültede ortodonti doktorası yaptım.1995’te doçent oldum. 1991 yılından beri serbest ortodontist olarak çalışıyorum. 1996’da GAC ile başladığımız ortodonti malzeme temsilciliğini de devam ettiriyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım.


 


Kuruluşundan itibaren OTM’ nin gelişimini ve faaliyetlerini anlatır mısınız?


 


OTM’yi 1991 yılında bir arkadaşımla ortodonti kliniği olarak kurduk. Malzeme işine Medikodental’in sahibi Tayfun Ateş’in Ankara bayiliği teklifi ile başladık. 1996’da GAC ile anlaşıp kendi temsilciliğimizi aldık. Yıllar içinde GAC temel firma olmak üzere dallarında iddialı firmaların temsilciliklerini de bünyemize kattık. OTM halen hem ortodonti kliniği hem de malzeme temsilciliği faaliyetlerine devam ediyor.


 


Ortodonti alanına yönelik çalışmalarınızdan ve ürünlerden söz eder misiniz?


 


Biz birçok teklife rağmen dental sektöre hiç girmedik, ortodonti ile sınırlı kaldık. Sadece ortodonti malzemesi için temsilcilik düzeyinde yedi, temsilcilik düzeyinde olmayan ise sekiz firmayla çalışıyoruz. Temel firmamız olan GAC dünyanın en iyi üç ortodontik malzeme üreticisinden biridir. Bonding malzemeleri için dünyanın en iyilerinden Reliance’ in temsilcisiyiz. El aletleri ve pensler için zaten şu an dünyadaki birçok ortodonti firmasının ihtiyacını karşılayan Schwert, ankraj vidalarında Dewimed, retansiyon apareyleri ve laboratuvar malzemelerinde Raintree Essix ile çalışıyoruz. Ayrıca talep doğrultusunda malzeme getirdiğimiz firmalarla geniş ürün yelpazesini tamamlıyoruz.


 


Pazarlama ve satış çalışmalarınızı anlatarak bu konudaki prensip ve ilkelerinizden bahseder misiniz?


 


Biz direkt pazarlama ve satış taraftarıyız. Ankara merkez ve İstanbul’da bulunan şubelerimizle ortodontistlere ve malzeme temin etmek isteyen kurum hastalarına doğrudan hizmet vermeye çalışıyoruz. Bayilik sistemini de denedik ancak sistem, fiyat ve malzemelerin doğruluğu açısından ortodontist ve hastaların lehine olmadı. Bizim hedefimiz ortodontistlere en doğru malzemeleri en uygun fiyatla ulaştırmaktır. Türk ortodontistler hemen hemen tüm ürünlerimizi yurtdışındaki meslektaşlarından daha hesaplı elde edebiliyorlar. Tabii üst düzey temsilciliklerimiz ile en ucuz fiyat iddiamız yok. Ancak fiyat/kalite oranında çok iddialıyız.   


 


Firma olarak hem kurum içine hem de ortodontistlere yönelik eğitim çalışmaları yapıyor musunuz? Bu çalışmaları anlatır mısınız?


 


Ben temsilcisi olduğumuz firmaların eğitim toplantılarına düzenli olarak katılıyorum. Ürün tanıtan ve satan elemanlarımızın eğitimi ile ben ilgileniyorum. Teorik bilginin yanı sıra klinikte de malzemelerin nerede ve ne amaçla kullandığımı da bizzat görebiliyorlar.


 


Daha önceki kongrelerde ortodontistlerin bilgilerini tazelemeleri için öncelikli olan toplantılar iken şimdi durum biraz farklı. Özel konulara ilgi duyan veya daha derin bilgi edinmek isteyen ortodontistler özel eğitim toplantılarına ve kurslarına katılıyorlar. Geçmiş yıllarda konusunda en uzman birçok ortodontisti ülkemize davet edip kurslar düzenledik. Önümüzdeki dönemde de bu toplantıların sayısı artarak devam edecek. İlk olarak Eylül ayında 40 kişinin katılımıyla 2 yıl sürecek Domingo Martini ve Renato Cocconi önderliğinde bir kursa başlayacağız.


 


Türkiye’de ortodontinin bugünkü durumunu ve geleceğini genel olarak değerlendirebilir misiniz?


 


Türkiye’de ortodonti son 20 yılda çok büyük yol aldı. Önceden büyük şehirlerde bile sayılı ortodontist varken bugün birçok şehirde yerleşik ortodontist var. Ayrıca birçok il ve ilçeye giderek ortodonti hizmeti götüren ortodontistler var. Durum böyle olunca ortodontinin oldukça iyi bilindiğini ve yaygınlaştığını söyleyebilirim. Tabii ki bu genç nüfusa oranla hasta sayısı Amerika ve Avrupa ülkelerinin çok gerisinde bulunuyor. Bunun ekonomik düzeyle ilgili olduğu kanaatindeyim. Avrupa düzeyinde geliri olan bir Türkiye’de üç misli ortodontistin hastaya yetişemeyeceğine inanıyorum. Gelirin biraz yüksek olduğu Türkiye’de belki 10 misli malzeme tüketilebilir.


 


Ayrıca Türk ortodontistleri de son yıllarda yurtdışında da çok tanındılar. Yirmi yıl önce yurtdışı yayını yapmak bir rüya gibiyken bugünlerde hangi dergiyi açsanız bizden bir yayınla karşılaşabilirsiniz. Önceleri yurt dışı kongrelerinde ülkemizden 3-5 katılımcı olurken şimdi onlarca ortodontisti bu organizasyonlarda görebilirsiniz. Özel konulara ilgi duyan ve kurslara katılan birçok ortodontist var. Ben yeni neslin oldukça meraklı ve çalışkan olduğunu düşünüyorum. Özetlemek gerekirse Türk ortodontisi iyi yolda.


 


Firma olarak reklam ve tanıtım anlamında neler yapıyorsunuz? Katıldığınız kongre ve organizasyonlar hakkında bize bilgi verir misiniz?


 


Bu yıl ilk kez daha profesyonel olarak reklam ve tanıtım için bir bütçe ayırdık. Yılardır ortodontiyle ilgili


seminer, kongre ve toplantılara katılarak elimizden gelen desteği veriyoruz. Ortodonti sektörünün Mercedes ve BMW gibi markalarından birinin temsilcisi olarak zaten bu toplantılara katılmamamız düşünülemez.


 


Hemen hemen ortodonti ile ilgili tüm dergilerde reklamlarımız çıkıyor. Bir dönem Ortotrend adında bir broşür/dergi basarak malzeme tanıtımı yaptık. Şimdi elektronik posta ortamını daha aktif kullanarak ürün tanıtımını planlıyoruz.


 


Son olarak kısa ve uzun vadeli hedef ve projelerinizi soralım?


 


Devam eden eğitimin öneminin artacağını düşünüyorum. Onun için kendimize ait bir dershane/seminer salonu gibi bir yer oluşturma durumundayız. Böylelikle planladığımız toplantıları özgürce yapabileceğimiz bir yerimiz olacak. Bizim biraz reklam ve tanıtım eksiğimiz var. Zaten yeterli satış yapıyoruz demeden o alanda çalışacak profesyonel elemanları ekibimize katıyoruz. Ortho Dergisi’nin de ortodonti firmalarının reklam ve tanıtım faaliyetlerine yardımcı olacağına inanıyorum. Bu katkınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyor, yayın hayatınızda başarılar diliyorum.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement