Türkiye’den Dünyaya Deklarasyon İlanı

FDI 2013 Kongresi’nin başlamasından bir gün önce, 27 Ağustos’ta kongrenin ev sahipliğini ve başkanlığını üstlenen TDB Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel ile FDI Başkanı Orlando Monteiro da Silva, bir basın toplantısı düzenleyerek İstanbul Deklarasyonu’nu imzaladı. FDI Genel Kurulu tarafından onanan Deklarasyon’a göre dünyadaki bütün diş hekimleri, hastanın genel sağlığı üzerinde de etkili rol oynayacak.
Türkiye’den Dünyaya Deklarasyon İlanı Türkiye’den Dünyaya Deklarasyon İlanı
Türkiye’den Dünyaya Deklarasyon İlanı

Basın toplantısı esnasında konuşma yapan Prof. Dr. Taner Yücel, dünyanın 120 ülkesinden en uzman ve en yetkin diş hekimlerinin İstanbul’da bulunduğuna dikkat çekerek, “Yüzyıllık geleneğe sahip olan, dünyanın en prestijli dev organizasyonunu ülkemize kazandırmış olmaktan dolayı gururlu ve heyecanlıyız. İnanıyorum ki FDI 2013 İstanbul, sadece katılım rakamlarıyla değil muhteva, mesleğe fayda ve sonuçları açısından da bugüne dek yapılan diş hekimliği kongreleri içinde en büyüğü olacak. Kongremize başvurusu yapılan 1200 bilimsel bildirinin, dünya diş hekimliği literatüründe önemli bir referans kaynağı olacağını umuyorum.” dedi.

İmzalanan deklarasyonun Türkiye açısından öneminin altını çizen Prof. Dr. Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul Deklarasyonu tüm dünya diş hekimlerinin her zaman anacağı, referans alacağı önemli bir belge olacak. Dişhekimleri sadece ağız ve diş hastalıklarında değil; genel sağlıkla ilgili konularda, bazı hastalıkların erken teşhisinde de sorumlu olacak. Unutulmamalı ki kötü ağız sağlığı; diyabetten kalp hastalıklarına, kansere kadar birçok sistemik hastalığa neden olabiliyor. Bu deklarasyonla birlikte dünya çapında bütün diş hekimlerinin tıp bilimleri ile multidisipliner bir yaklaşım içerisinde sorumlulukları yeniden tanımlanacaktır.”

  Türkiye’den Dünyaya Deklarasyon İlanı

“FDI Artık Hayal Ettiğimiz Yerde”
Federasyon Başkanı Orlando Monteiro da Silva ise organizasyon dolayısı ile TDB’ye teşekkürlerini ileterek şu açıklamalarda bulundu: “FDI, tüm dünyada 1 milyondan fazla diş hekimini temsil etmekte, özellikle Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler işbirliğiyle ağız sağlığı konusunda önemli çalışmalar yürütmektedir. FDI’ın misyonu; dünyayı en uygun ağız sağlığına yönlendirmektir. İstanbul, 4 gün boyunca ağız sağlığının başkenti olacaktır. Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanındaki önemli uzmanlar, bu kongreye katılıyor. Çok yoğun günler geçireceğiz. Rekor kıran makale bildirimi aldık. FDI, artık hayal ettiğimiz yerde. FDI, kongreleriyle, diş hekimliği alanında adeta sektörün bir süpermarketi görevini üstleniyor. Bazı projeleri hayata geçirerek, tüm dünyada uygulayacağız.”

Advertisement

Deklarasyonun özet metninde şu ibareler yer alıyor:
-“FDI ve üye birlikleri, diş hekiminin sağlıktaki rolünün genişletilmesi, genel sağlık ve refahın geliştirilmesindeki sorumluluklarının yeniden tanımlanması ihtiyacının altını çizmektedir.”
-“Bu nedenle FDI, ağız sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir bileşeni olarak tanınması ve bu konudaki güçlendirilmiş işbirliği yaklaşımının global ve ulusal politikalar geliştirilerek desteklenmesi için çağrıda bulunmaktadır.”

Haber: Sesil KOCAR

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement