Verimli ve prensipli çalışılarak ekonomik zorluklar yenilebilir

Elli yılı aşkın süredir dental sektörde faaliyet gösteren Belmar Dış Ticaret A.Ş. hekimlere ve lavoratuvarlara diş ve protez sarf malzemeleri sunuyor. Diş ve akrilik üretimini kardeş kuruluşu olan Atlas-Enta’ya firma, sektörün önde gelen markalarının ürünlerini diş depoları aracılığıyla dağıtıyor. Belmar’ın sahibi Yomtov Çukurel, dişhekimliğindeki pek çok firmanın değişen ekonomik şartlara ayak uydurmakta zorlandığını, kaliteli üretim ve prensipli çalışmayla bu sorunun çözülebileceğini düşünüyor.  

Belmar Dış Ticaret A.Ş.’nin sahibi Yomtov Çukurel:


 


Elli yılı aşkın süredir dental sektörde faaliyet gösteren Belmar Dış Ticaret A.Ş. hekimlere ve lavoratuvarlara diş ve protez sarf malzemeleri sunuyor. Diş ve akrilik üretimini kardeş kuruluşu olan Atlas-Enta’ya firma, sektörün önde gelen markalarının ürünlerini diş depoları aracılığıyla dağıtıyor. Belmar’ın sahibi Yomtov Çukurel, dişhekimliğindeki pek çok firmanın değişen ekonomik şartlara ayak uydurmakta zorlandığını, kaliteli üretim ve prensipli çalışmayla bu sorunun çözülebileceğini düşünüyor.


 


1953 yılında İzmir’de doğan Yomtov Çukurel, öğrenimini Fransa?da tamamlayarak 1975 yılında Türkiye geldi. Makine yüksek mühendisi olan Çukurel, yaklaşık 30 yıldan beri aktif ticaretin içerisinde yer alıyor. Belmar, Belstar ve Atlas-Enta isimli şirketlerde ortaklıkları bulunuyor.


 


Kuruluşundan bu yana firmanız hakkında bilgi verebilir misiniz? 


Ailemizin ticari faaliyetleri 1949 yılına dayanmaktadır. Belmar 1956 yılında diş malzemeleri imalatı ve satışını yapmak üzere kuruldu. Uzun yıllar dişhekimliği camiasının önde gelen tedarikçisi olarak tüm yurtta faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’nin ilk akrilik diş ve damak protez malzemelerinin üretimini gerçekleştirdik. 1984 yılında anonim şirket olarak yeniden yapılandık. Böylece daha önceden başka şirketlerimizde sürdürdüğümüz faaliyetlerimizi aynı çatı altında toplayarak Belmar Dış Ticaret A.Ş.’yi oluşturduk. Dişçilik malzemeleri dışında gıda malzemeleri ihracatı ve gemi taşımacığıyla ilgili faaliyetlerimizi aynı bünyede devam ettirdik.


Yakın geçmişte diğer faaliyetlerimizin genişlemesi sebebiyle taşımacılık işimizi başka bir şirketimize kaydırıp Belmar’da ithalat ve ihracat olarak iki bölümlü bir organizasyon oluşturduk. Diş ve sarf malzemesi üretimini yabancı sermayeli yeni bir ortaklık yapısı içerisinde ve ileri teknolojiyle İzmir’de Atlas-Enta A.Ş. bünyesinde devam ediyoruz. Çalışmalarımızı ithalat ve toptan dağıtım olarak yürütüyoruz.


 


Firmanızın dental alandaki faaliyetleri ve ürünlerinden bahseder misiniz?


Şirketimiz kurulduğundan beri dental malzemelerin satışını yapıyor. Sistemimiz bugüne kadar hep ana dağıtım bazında yapılanmış olup ürünlerimizi özellikle diş depoları kanalıyla sektöre sunuyoruz. Faaliyetlerimizin çeşitliliği sebebiyle göz bebeğimiz olarak niteleyebileceğimiz dental grubu son yıllarda ihmal ettiğimizi itiraf etmek isterim. Geçen yıl yaptığımız değerlendirmelerde sektöre yeniden ağırlık verme kararı aldık. Saygın meslektaşlarımız arasında yeniden hak ettiğimiz yeri almayı hedeflemiş bulunuyoruz. Bu sebeple organizasyonumuzu günün şartlarına göre yapılandırıp ana prensiplerimizden şaşmadan adım adım yenileniyoruz.


Ürün yelpazemizi daha çok diş ve protez sarf malzemeleri oluşturuyor. Her geçen gün portföyümüzü zenginleştiriyoruz. Belli başlı markalarımız arasında şunlar bulunmaktadır: Ispanya’da üretilen ve dental sektörün önde gelen markalarından Ortolux, Odipal, Odilux ve Odident’in akrilik dişleri, kardeş kuruluşumuz olan Atlas-Enta grubunda yüzde 100 Avrupa lisansı ve teknolojisiyle üretilen porselen ve Atlenta akrilik dişler, Akribel diş ve protez akrilikleri, Vertex diş protez akrilikleri, Alman Deltamed firmasından ithal ettiğimiz protez mumlar ile Easywhite diş beyazlatma ürünleri,Hahnenkratt. Stoddard, J.B.T., Dentorium marka dişhekimliği ve protez malzemeleri ve Disifin dezenfektan ürünleri. Ayrıca birçok yeni ürün üzerinde de çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.


Firma olarak doğrudan üretim yapmıyoruz. Daha önce bahsettiğim gibi uzun yıllar süregelen diş ve akrilik üretimimizi kardeş kuruluşumuz Atlas-Enta şirketinde devam ettiriyoruz Ürünleri yurt içi ve yurt dışından anlaşmalı olduğumuz üreticilerden tedarik etmekteyiz.


 


Hedef kitleniz nerelerdir?


Hedef kitlemizi dişhekimleri ve laboratuvarlar oluşturuyor. Bu kitleye diş depoları aracılığıyla ulaşmaktayız. Dental sektörde ihracatımız yok denilecek kadar düşük, ama önümüzdeki dönemde geçmişteki deneyimlerimizden yararlanarak bu konuda da çalışmalar yapmayı düşünüyoruz


 


Kalite konusundaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Özellikle CE ve İSO belgeleriniz var mı?


Tüm ürünlerimizin CE ve ISO kalite denetim belgeleri bulunuyor. Dağıtım şirketi olarak ISO standartlarının oluşturulması da yeni hedeflerimizin içindedir.


 


Firmanızda dişhekimliği alanında kaç kişi çalışıyor? Pazarlama ve satış bölümünde görev yapan elemanlarınıza ürünler ve sektör hakkında eğitimler veriyor musunuz?


Firmamız bugün için toplam 35 kişilik bir kadroya sahiptir. Dental bölümümüzde çalışan altı arkadaşımızdan üçü aktif pazarlamayla uğraşmaktadır. Yeni yapılanma içerisinde olduğumuzdan yıllardır piyasaya sunduğumuz ürünler konusunda kadromuz oldukça deneyimlidir. Yeni ürünler geliştikçe tanıtım ve eğitim çalışmaları da buna paralel olarak geliştiriliyor. Deltamed firmasıyla bu kapsamda pilot bir çalışma gerçekleştirmiştik.


 


Firma olarak ne tür tanıtım çalışmaları yapıyorsunuz?


Tanıtım çalışmalarımızı yapılanmakta olan web sitemiz, dergi reklamları, fuar ve sergiler üzerinde yoğunlaştırmış bulunuyoruz. Önümüzdeki dönemlerde ürün tanıtım seminerleri de organize etmeyi planlıyoruz. En iyi tanıtımın uygulamayla sağlanacağını düşündüğümüzden, ürünlerimizin kullanımını teşvik edecek kampanyalar yapmaya da özen gösteriyoruz.


 


Sorunlarınızdan bahsederek bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinizi öğrenebilir miyiz?


En önemli sorun, sektörün kabuk değiştiren ekonomik konjonktüre ayak uyduramamasında yaşanıyor. Ufak, büyük her işletmenin, klinik, laboratuvar gibi hizmet sektöründeki kuruluşların verimli ve ticari prensiplere uygun çalışması gerekmektedir. Kaliteli ve ihtiyaca cevap veren üretim, dengeli fiyat politikası, doğru pazarlama ve satış yöntemleriyle bazı sıkıntıların aşılabileceğini düşünüyorum. Tabii ki bunun gerçekleşmesi için yetişmiş elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Eğitim faaliyetlerinin bunu karşılayacak şekilde planlanması gerekiyor.


 


Belmar’ın yakın dönemdeki plan ve projelerini anlatır mısınız?


Yakın dönemde dental sektörde yıllardır bilinen çizgimizden şaşmadan, şirketimize yakışır çalışmalar yaparak pazar payımızı genişletmeyi ve emeklerimizin karşılığını en güzel şekilde görmeyi arzu ediyoruz.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement