Yaşadığımız sıkıntılar birlik ve beraberlik içerisinde çözülebilir

Eskişehir Diş Protez Teknisyenleri Derneği, 1992 yılından beri diş teknisyenlerinin mesleki bilgi ve becerilerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapıyor. 120 üyesi bulunan dernek, Eskişehir’de belirli dönemlerde teknisyenlikle ilgili çeşitli organizasyonlara imza atıyor. Dernek başkanı Cevdet Arslan, kaliteli personel azlığının, dişhekimi ve teknisyenler arasında iletişim bozukluğu ve fiyat istikrarsızlığının teknisyenler arasında yaşanan en büyük sorunları oluşturduğunu söylüyor.

Yaşadığımız sıkıntılar birlik ve beraberlik içerisinde çözülebilirCevdet Arslan:


“Yaşadığımız sıkıntılar birlik ve beraberlik içerisinde çözülebilir”


Eskişehir Diş Protez Teknisyenleri Derneği, 1992 yılından beri diş teknisyenlerinin mesleki bilgi ve becerilerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapıyor. 120 üyesi bulunan dernek, Eskişehir’de belirli dönemlerde teknisyenlikle ilgili çeşitli organizasyonlara imza atıyor. Dernek başkanı Cevdet Arslan, kaliteli personel azlığının, dişhekimi ve teknisyenler arasında iletişim bozukluğu ve fiyat istikrarsızlığının teknisyenler arasında yaşanan en büyük sorunları oluşturduğunu söylüyor. Arslan, Ekim ayında yapılacak Dental İstanbul Kongresi kapsamındaki Dental Labor Günleri’nin teknisyenler açısından yararlı bir organizasyon olacağına inandığını söylüyor.


 


Eskişehir Diş Teknisyenleri Derneği hakkında bize bilgi vererek yaptığınız çalışmalardan söz eder misiniz?


Eskişehir Diş Protez Teknisyenleri Derneği, 1992 yılında mesleğimizin değerli büyükleri tarafından kurulmuş olup şu an itibariyle120 üyesi bulunmaktadır  Dernek yönetim kurulu olarak meslektaşlarımızın bilgi ve becerilerinin artırılması için kurslar ve seminerlerin düzenlenmesine öncülük yapıyoruz. Aynı zamanda ilimizde bulunan Atatürk Sağlık Meslek Lisesi Diş Teknisyenliği Bölümü öğrencilerine dernek olarak elimizden gelen yardımı veriyoruz. .


 


Diş teknisyenliğinde yaşanan sıkıntılar nelerdir? Bu sorunlara yönelik çözüm önerileri olarak neleri söylemek istersiniz?


Kaliteli personel sıkıntısı, dişhekimi ve teknisyenler arasındaki iletişim bozukluğu ve fiyat istikrarsızlığının olmasıdır. Çözüm olarak sağlık meslek liselerinin ve meslek yüksek okullarının mesleki uygulamalarının fazlalaştırılması ve öğrenci sayısının artırılmasını, tüm meslektaşlarımızın yaptıkları işin değerini bilip alın teri göz nuru dökerek yapmış oldukları işin gerçek bedelini isteyip almaları gerektiğini düşünüyorum. Bu tür konular birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilerek oturup konuşularak çözüme ulaştırılabilir


 


Diğer diş teknisyenleri odaları ve dernekleriyle yürüttüğünüz ortak çalışma ve projeler var mı? Sizce laboratuvarlar yeteri kadar denetleniyorlar mı?


Eskişehir diş teknisyenleri derneği olarak diğer oda ve dernek başkanları ve meslektaşlarımızla barışçı, uzlaşmacı ve camia adına yararlı her türlü oluşumda omuz omuza duruş sergilemeye özen gösteriyoruz. Bizlere verilen her türlü görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz.


Diş laboratuvarlarının denetimi konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Ruhsat sahibi laboratuvarlar rutin olarak denetleniyorlar. Bu yerler üzerine düşen maddi manevi tüm sorumlulukları yerine getirmektedir. Bunun içindir ki ortada bir haksız rekabet ortamı oluşuyor. Ruhsat alanlar ödüllendirileceği yerde cezalandırılıyormuş gibi bir durum ortaya çıkıyor. Bu konuda tüm illerde bulunan Ağız ve Diş Sağlığı Şubesi müdürlerine seslenmek istiyorum. Daha duyarlı davranarak işini kurallar çerçevesinde yapmaya çalışan meslektaşlarımızın haklarını korumalarını rica ediyorum.


 


Dişhekimliği sektörü günden güne hızla gelişen bir alan. Doğal olarak teknisyenlik mesleğinde de ilerlemeler yaşanıyor. Dernek olarak bu gidişatı nasıl takip ediyorsunuz?


Sektörel yayınlar, kongreler ve fuarları takip etmeye çalışıyoruz. Diş teknisyenleri derneği olarak üyelerimize yurtiçi ve yurtdışı tüm fuar, kongre ve eğitim toplantılarını duyuruyoruz Ayrıca dönem dönem ilimizde benzer organizasyonlar yaparak meslektaşlarımızın mesleki gelişimlerine katkıda bulunmaktayız.  


 


Bu yıl 25-29 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek Dental İstanbul Kongresi içindeki Dental Labor Günleri’nde diş teknisyenleri bir araya geliyorlar. Bu organizasyonla ilgili olarak neler söylemek istersiniz?


Dental İstanbul Kongresi ve buna bağlı olarak Dental Labor Günleri’ningüzel ve seviyeli bir organizasyon olacağına inanıyorum. Ayrıca bu kongreye Avrupa diş teknisyenleri federasyonu başkanının da davet edilmiş olması organizasyonun önemini bir kat daha artırmaktadır. Bu vesileyle tüm meslektaşlarımızın bu kongreye iştiraklerini bekliyorum.


Vestiyer Yayın Grubu bu tür organizasyonlarda oldukça deneyimli. Dental Labor Günleri’nin de teknisyenler açısından yararlı bir kongre olacağı inancındayım.


 


Dernek olarak yaşadığınız sıkıntılar ve bunlara yönelik çözüm önerileriz nelerdir?


Dernek yönetimi olarak üyelerimizin yıllık ödenekleri konusunda duyarsız davranışlarından oldukça rahatsızlık duymaktayız. Bu konuda sadece Eskişehir değil, tüm illerdeki yönetimler rahatsız. Herkesin de bildiği gibi bizler meslektaşlarımıza hizmet için bu görevlere talip olduk. Arkadaşlarımız bu hizmetleri sizlere ulaştırmak için işini gücünü bırakıp gece gündüz yollarda koşturuyor, hatta kendi ceplerinden para bile harcıyorlar. Teknisyen arkadaşlarımızın duyarlı davranıp sorumluluklarını yerine getirmelerini rica ediyoruz. Çünkü hizmetin sürekliliği için bunlar çok önemli konular.


 


 

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement