Zanzibar’da ilk diş dolgusunu Türk dişhekimleri gerçekleştirdi

Tanzanya ve Zanzibar’a sağlık hizmeti götüren gönüllü doktorlar, Türkiye’ye ilginç anılarla döndü. Türk doktorlar, Zanzibar Başbakanı Shamsi Vuai Nahodha’nın annesi Maria Nahodha’ya diş dolgusu yaptı. Doktorlar, bu işlemle Zanzibar’ın ilk diş dolgusunu gerçekleştirmiş oldu. Zanzibar’da ameliyatların çoğunu sağlık memurları ve hizmetlilerin yaptığına şahit olan doktorlar, ilk defa diş dolgusu yaptılar. Türk hekimler, Zanzibar’da ağrıyan dişin uyuşturularak çekildiğini bile bilmeyen hastalar olduğunu görünce büyük şaşkınlık yaşadılar.
Zanzibar’da ilk diş dolgusunu Türk dişhekimleri gerçekleştirdi Zanzibar’da ilk diş dolgusunu Türk dişhekimleri gerçekleştirdi
Zanzibar’da ilk diş dolgusunu Türk dişhekimleri gerçekleştirdi

Tanzanya ve Zanzibar’a sağlık hizmeti götüren gönüllü doktorlar, Türkiye’ye ilginç anılarla döndü. Türk doktorlar, Zanzibar Başbakanı Shamsi Vuai Nahodha’nın annesi Maria Nahodha’ya diş dolgusu yaptı. 


 


Doktorlar, bu işlemle Zanzibar’ın ilk diş dolgusunu gerçekleştirmiş oldu. Zanzibar’da ameliyatların çoğunu sağlık memurları ve hizmetlilerin yaptığına şahit olan doktorlar, ilk defa diş dolgusu yaptılar. Türk hekimler, Zanzibar’da ağrıyan dişin uyuşturularak çekildiğini bile bilmeyen hastalar olduğunu görünce büyük şaşkınlık yaşadılar.


 


Türk doktorlar, Ege Sağlık Derneği (ESADER) ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) organizasyonuyla İzmir’den Tanzanya’ya insani yardım ve sağlık taraması için gitti. 4 uçak değiştirerek 14 saatlik yolculuğun ardından Tanzanya’ya ulaşan 26 doktor ve 8 sağlık personeli, iki gruba ayrıldı. Birinci grup Tanzanya, ikinci grup ise içişlerinde bağımsız, dışişlerinde Tanzanya’ya bağlı ve kölelerin dünyaya pazarlandığı ada olarak bilinen Zanzibar’a gitti.


 


Kardiyoloji uzmanı ve Manisa Merkez Efendi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. A. Halim Sözcüer’in verdiği bilgiye göre, Zanzibar’a giden grup ilk olarak 3 gün Minazimoca Hastanesi’nde çalıştı. Daha sonra cerrahlar ameliyata katıldı. 50 kilometre uzaklıktaki Kvingu Hospital bölge sağlık ocağında da çalışan ekip, 1 günde 750 hasta muayene etti. Sezaryen, kadın doğum ve ortopedi ameliyatları gerçekleştirilen sağlık ocağında Zanzibar Başbakanı’nın annesine diş dolgusu yapıldı. Doktorlar, hastaneye daha önce hediye edilen ama kullanacak eleman olmadığı için atıl durumda bekleyen ekokardiyografi cihazını da çalıştırarak ilk röntgenleri çekti. Daha sonra teknisyene kullanım eğitimi veren doktorlar, 10 günde 6 bin hastaya baktı. 2 tona yakın ilaç ve tıbbi malzemeler dağıtıldı.


 


ESADER Başkanı Mustafa Vardar, Tanzanya’da Darüsselam’da Sinza, Tegeta ve Kawe bölgelerindeki durumu şöyle özetledi: “Halkın yatacak ev, yiyecek yemek ve altyapı adına hiçbir şeyi yok. Her türlü hastalık kol geziyor. Malarya (sıtma), hepatit (sarılık), AIDS gibi hastalıklar çok yüksek oranda görülüyor.” Vardar, halkın Türk doktorların önünde büyük sıralar oluşturduğunu anlatırken, dört gün boyunca bu bölgelerde görev yaptıklarını söyledi. Vardar, Tanzanya’da bir medikal merkez kurarak burayı bir üs haline getirmek ve çevre ülkelere yapılacak gezilerde buradan faydalanmak istediklerini sözlerine ekledi.


 


Kaynak: Şerif Erdikici, Mustafa Yüksel – Zaman

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement