’Diş izli’ cinayet davasında karar

Kumkapı’da ölü bulunan tercüman Mustafa Çelik’in yanağındaki “diş izinin sahibi” olduğu öne sürülen Bircan Başak ile eşi Cemal Başak’ın beraatına karar veren mahkeme heyeti, ek iddianameyle hakkında dava açılan Osman Özer’i, 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Osman Özer ile tutuksuz sanık Cemal Başak katıldı.
’Diş izli’ cinayet davasında karar ’Diş izli’ cinayet davasında karar
’Diş izli’ cinayet davasında karar

Kumkapı’da ölü bulunan tercüman Mustafa Çelik’in yanağındaki “diş izinin sahibi” olduğu öne sürülen Bircan Başak ile eşi Cemal Başak’ın beraatına karar veren mahkeme heyeti, ek iddianameyle hakkında dava açılan Osman Özer’i, 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.


İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Osman Özer ile tutuksuz sanık Cemal Başak katıldı. Davanın tutuksuz sanığı Bircan Başak’ın katılmadığı duruşmada, sanıkların avukatları hazır bulundu.

Duruşmada, son savunmasını yapan Cemal Başak, kendisinin ve eşinin olayla ilgisinin bulunmadığını belirterek, beraatine karar verilmesini istedi. Osman Özer de olayla bir ilgisinin bulunmadığını, herhangi bir vicdani rahatsızlık duymadığını ifade ederek beraatını talep etti.

Özer’i “Mustafa Çelik’i kasten bıçaklayarak öldürmek” suçundan önce müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, bu cezayı eylemin haksız tahrik altında işlendiğini göz önüne alarak 18 yıl hapis cezasına indirdi.

Olay tarihinde sanığın yaşının küçük olduğunu dikkate alarak bu cezayı da 8 yıl hapse dönüştüren mahkeme heyeti, sanığın yargılama sürecindeki davranışını indirim nedeni kabul ederek, cezasını 6 yıl 8 ay hapse çevirdi.

Mahkeme heyeti, Cemal Başak ve Bircan Başak’ın, Çelik’i öldürdüklerine dair mahkumiyetlerine yeterli, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğini belirterek, beraatlarına karar verdi.

Olayın geçmişi

Davanın iddianamesinde, Mustafa Çelik’in (70), 18 Şubat 2002 tarihinde Kumkapı Liman Caddesi’nde yalnız yaşadığı evde ölü bulunduğu, Çelik’in sağ yanağında görülen diş izi ile aynı binada kalan Bircan Başak’ın diş izlerinin Adli Tıp Kurumu raporuna göre tuttuğu belirtiliyordu.

Başak çiftinin binaya sahip çıkmaya çalıştığı, bu nedenle Çelik’le aralarında sorunlar yaşandığı anlatılan iddianamede, 2 sanığın da “kasten adam öldürmek” suçundan 24 ile 30’ar yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.

Dava kapsamında yaklaşık 3 yıl tutuklu olarak yargılanan Bircan ve Cemal Başak, 8 Haziran 2005 tarihli duruşmada tahliye edilmişlerdi.

Mahkemenin, Başak çiftinin avukatlarının talepleri doğrultusunda başka bir fail olabileceği yönünde araştırmalar yaptığı sırada, dava dosyasına gelen İstanbul Emniyet Müdürlüğünün 6 Mart 2006 tarihli, Eminönü Emniyet Müdürlüğünün 18 Ocak 2006 tarihli yazılarında, dava konusu olay yerinde bulunan bira şişesinde elde edilen parmak izi ile Eminönü bölgesinde “hırsızlık” suçuna ilişkin yakalanan Osman Özer’in sağ el orta parmak izinin uyuştuğu bildirildi.

Bu gelişme üzerine başka bir suçtan tutuklu bulunan Osman Özer hakkında yapılan soruşturma sonucunda 2008 yılında ek iddianame düzenlendi. İddianamede, Özer’ın, Mustafa Çelik’i tahrik altında bıçaklayarak öldürdüğü kaydedildi.

İddianamenin eline geçmesinin ardından mahkemeye bir mektup yazarak olayı kendisinin gerçekleştirdiğini belirten Özer, duruşmadaki ilk ifadesinde ise okuma yazmasının olmadığını, mektubu arkadaşlarının yazdığını, aslında olaya karışmadığını bildirdi.

Duruşmada tanık olarak ifadeleri alınan Osman Özer’in koğuş arkadaşları ise sanığın, söz konusu cinayeti Mustafa Çelik’in kendisini taciz etmesi nedeniyle işlediğini anlattığını söylemişti.


Kaynak: Hürriyet Gazetesi 

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement